Starosta Velenova Jan Havelka s tím, že na referendum po několika nezdařených žádostech skupiny obyvatel obce skutečně dojde, počítal. „Také my chceme, aby bylo jednou provždy jasné, jaký je reálný názor většiny lidí. Akorát jsme čekali na správný okamžik. Nakonec jsme se rozhodli pro pátek třiadvacátého a sobotu čtyřiadvacátého května. Tedy pro dobu, kdy se uskuteční volby do Evropského parlamentu," oznámil starosta.

Za hlavní důvod označil to, že lidé mohou jít k urnám ve dvou dnech. „Samozřejmě čím více hlasů, tím platnější výsledek. Navíc jsem si docela jistý, že odpůrci stavby přijdou všichni. Doufám, že svůj hlas odevzdá i dostatek těch ostatních. Rozhodně by nebylo ideální, kdyby projekt zkrachoval pouze na tom, že se lidem nebude chtít přijít do volební místnosti," vysvětlil Havelka.

Úvěr si nevezmou

Otázka v referendu bude směřovat k jednoduchému ano, nebo ne stavbě. „Cena by se měla pohybovat kolem patnácti milionů korun. Možná se nám ji podaří ještě o několik milionů stlačit dolů. Jedno můžu lidem slíbit. V žádném případě se nestane, že by si obec musela brát úvěr. Případné komplikace bychom řešili žádostí o dotaci," prohlásil Havelka.

Právě cena projektu je podle něj hlavním důvodem, proč se situace kolem plánované pětašedesátimetrové stavby vyhrotila. „Musím vzít vinu na sebe. Zpočátku se totiž dostala ven zpráva, že zaplatíme dvaadvacet milionů korun, přičemž sedm pokryje úvěr. Něco takového bych ale nikdy nepřipustil," sdělil starosta.

Výsledek referenda si odhadovat netroufá. Stejně jako jeden z iniciátorů akcí na podporu referenda Otakar Komárek. „Při sbírání podpisů byla většina oslovených lidí proti stavbě. Ale nemůžeme vědět, jak se nakonec rozhodnou. Už máme domluvenou volební komisi. Bude trojčlenná. Dva lidi dosadíme my, jednoho člověka starosta. Jsme rádi, že na referendum skutečně dojde. Stálo nás to mnoho úsilí," uvedl muž z Velenova.

Je připravený lidi před volbami znovu informovat. Vedení obce větší akce nechystá. „Ať se každý rozhodne podle svého mínění. Mrzí mě ale, že nikdo nedokáže říct, co jiného bychom s penězi, které máme k dispozici, měli udělat," řekl Havelka.

Kdyby lidé smetli stavbu ze stolu, je připravený přijít s podobným projektem znovu. „Objevují se hlasy, podle kterých máme peníze získané prodejem lesních pozemků použít na opravu infrastruktury nebo sportovní hřiště. To jsme schopní platit z rozpočtu. Jedním z hlavních cílů stavby rozhledny je, že bude v budoucnu peníze vydělávat," vyzdvihl starosta.

„Souhlasíte s realizací stavby Středisko energetického využívání a recyklace surovin Šebetov v obci Šebetov?" Na tuto otázku budou v referendu ve stejném termínu odpovídat obyvatelé Šebetova.

I oni se tak rozhodli kvůli zvýšení účasti. „Ministerstvo vnitra na svých webových stránkách podobný postup doporučuje. O úsporu peněz ani tak nejde, ta je totiž prakticky nulová. Svůj názor na potřebnost projektu jsem nikde jednoznačně neoznámil. Hlavně chceme znát stanovisko lidí," přiblížil svůj postoj šebetovský starosta Zdeněk Čížek.