K trestu odnětí svobody na tři roky s podmínkou na pět let, peněžitému trestu půl milionu korun a zákazu činnosti na pět let odsoudil Krajský soud v Brně Jaroslava Černého. Ten řídí boskovickou nemocnici a je jednatelem společnosti, která toto zdravotnické zařízení provozuje.
Jaroslav Černý měl spáchat trestný čin zneužití informací v obchodním styku. „Rozsudek se ještě zpracovává. Do osmi dnů od doručení se odsouzený může odvolat,“ sdělila včera vedoucí kanceláře trestního úseku soudu Hana Pelikánová.
Nemocnice patří městu Boskovice, které založilo i společnost Nemocnice Boskovice. Starosta Boskovic Jaroslav Dohnálek včera o Černého odsouzení nevěděl. „O ničem nevím, takže jsme se tím zatím nezabývali. To, co říkáte, je pro mě nová informace,“ řekl starosta.
O něco více věděl místostarosta Martin Budiš. „Pan doktor Černý nám sdělil, že má mít soud. Ale že už proběhl, to mi zatím nesdělil, to se dozvídám od vás,“ řekl. „Pokud by v souvislosti s rozsudkem měly vyvstat nějaké problémy ohledně řízení nemocnice, samozřejmě se tím budeme zabývat. Kdyby měl uložen zákaz činnosti, je to zásadní problém. Předpokládám, že nám tuto informaci sdělí a rada města jako valná hromada společnosti zaujme nějaké stanovisko,“ dodal.
Podle Jaroslava Černého se kauza táhne od poloviny roku 2003. „Je to v souvislosti s tím, jak jsem budoval nemocnici svaté Zdislavy v Mostištích. Svým rozhodnutím jsem měl nemocnici znevýhodnit, což zásadně odmítám. Nikomu nic nedlužím, žádné peníze jsem si nevzal,“ řekl ředitel.
Až obdrží rozsudek, ihned se odvolá. „O skládání funkce neuvažuji, myslím si, že nemám sebemenší důvod. Budu bojovat, cítím se jednoznačně nevinen a touto kauzou poškozen,“ dodal Jaroslav Černý. Radu města o tom, že je trestně stíhán, podle svých slov informoval hned při nástupu do funkce. S rozsudkem měl starostu seznámit včera.