Návštěvníky čeká podle pořadatelů úchvatná podívaná. Tanec s ohněm, historický šerm, balet, pyrotechnické efekty. A hlavně největší dílo německého skladatele expresivní hudby Carla Orffa.

Podle Jaroslava Martináska, který sbor diriguje už pětadvacet let, půjde o jednu z největších akcí letošního roku. „Orffova hudba je velmi sugestivní a navíc v prostředí zimního stadionu to bude hodně rezonovat, takže myslím, že mnozí budou i šokováni," sdělil dirigent s tím, že zazní texty zpívané v němčině, latině a staroněmčině.

Kromě blanenského sboru na galakoncertu vystoupí německý Chor der Marktkirchenge­meinde Wiesbaden a Filharmonie Hradec Králové. „Sólové části zazpívají mimořádní zpěváci, sopranistka Jana Sibera, tenorista Tomáš Kořínek a barytonista Ivan Kusnjer, a vše bude řídit německý dirigent Thomas J. Frank," upřesnil Martinásek.

O víkendu budou v řadě obcí slavit svátek svatých Petra a Pavla. Poutěmi a hody.

Například ve Valchově. Mší svatou v neděli v devět hodin začne Valchovská pouť v tamní kapli svatých Petra a Pavla. Další program se odehraje od dvou hodin odpoledne na hřišti V Borkách. Příchozí se mohou těšit na vystoupení oddílu zumby, zatancovat si, svézt se na kolotoči nebo si něco kupit v některém z prodejních stánků.

Pouť ke zmíněným dvěma svatým oslaví také v Lysicích. Už tradičně při té příležitosti nabídne ještě pestřejší program než jindy také lysický zámek. Víkend tam bude ve znamení zámeckých feérií. „Začneme už v pátek v devět hodin večer zámeckou veselicí na velkém nádvoří," uvedla Lenka Nečasová z lysického zámku.V sobotu a v neděli nádvoří ožije jarmarkem. Po oba dny se návštěvníci také mohou těšit na kostýmované prohlídky, které se v sobotu budou konat i po setmění. „Jde o prohlídky pojaté hravou formou, jejich název je Tajemství darovaného klenotu. Začátek nočních je v osm, v devět a v deset hodin večer. Předem je nutná rezervace," doplnila Nečasová. V neděli od jedné do půl třetí pak budou na programu rytířské hry, které ve tři hodiny vyvrcholí rytířským turnajem.

Hody o víkendu pořádá jedovnická chasa. V pátek večer u kulturního domu postaví máji. V sobotu dopoledne bude chasa zvát na hody, po obědě městysem projde průvod s vyváděním stárek. Na programu bude dále čtení hodového práva, tančení Moravské besedy a večer hodová zábava u kulturního domu s Olšověnkou a s Bivojankou. Krojovaná chasa bude i v neděli ráno na mši svaté v kostele.

Benešovští na sobotu chystají sraz rodáků u příležitosti 650 let od první písemné zmínky o obci a 225 let od vysvěcení kostela. „Na programu bude průvod z části Pavlov, mše svatá v kostele, kulturní program a taneční zábava na sokolské zahradě. Po celý den budou moct zájemci také nahlédnout do obecních budov," lákají na pozvánkách pořadatelé.

Na své si o víkendu přijdou i milovníci psů. V Drnovicích na hřišti za sokolovnou se v neděli od čtvrt na deset koná výstava voříšků, psů bez průkazu původu i s průkazem nazvaná Drnovický raťafák 2012. Po ukázce tance se psem se budou posuzovat psi zvlášť podle stáří i původu, připravena je i soutěž pejsek šikulka a tombola.