Jak Deník Rovnost zjistil, lidé na úřady přinášejí zejména klíče, mobilní telefony, doklady, peněženky nebo také jízdní kola. V případě dokladů úředníci obratem kontaktují jejich majitele. U ostatních věcí, kde není možné vlastníka zjistit, je obec povinná nález na tři roky uložit.

V Rousínově na Vyškovsku mají v úschově většinou klíče a mobilní telefony. „U nás je největší raritou poškozený trezor a taška plná sádla. Asi bylo někde v akci,“ vracela se s úsměvem k jednomu z neobvyklých nálezů Tereza Pospíšilová z vyškovského turistického informačního centra. Právě do něj si Vyškované chodí pro ztracené věci.

Asi největší raritou mezi nálezy je urna uložená na Obecním úřadě v Okrouhlé na Blanensku. Před šesti lety ji objevil muž v lese u Melkova, nedaleko silnice. Odcizení nikdo neohlásil a policii se nepodařilo vypátrat ani majitele urny, ani jméno zemřelého, jehož ostatky byly uložené uvnitř. A tak jako každý nález skončila v obecní „sbírce“. „Urnu máme na úřadě dodnes,“ potvrdil starosta Okrouhlé Bronislav Šamšula. Přesunu na důstojnější místo se schránka dočká až po dokončení urnového háje v nedalekém Benešově.

V Blansku nosí lidé nálezy na městský úřad. S žádnými kuriozitami se zatím úředníci nesetkali.

Miroslav Peterka z blanenského městského úřadu ale upozornil, že řada lidí neví, jak se podle nového občanského zákoníku při nálezu cizí věci správně zachovat. Nálezce musí podle Peterky majitele věci v první řadě sám zkusit vyhledat. Teprve když se mu to nepodaří, obrátí se na obecní úřad, kde nález zaevidují a zveřejní ho. „Nálezci mají právo říct si také majiteli o odměnu. V případě, že se do roka o věc nikdo nepřihlásí, mohou ji sami užívat,“ poradil Peterka.

Když se ani po třech letech majitel neozve, nabývá obec nebo nálezce vlastnického práva. Jak naloží s nálezy v Blansku, úředníci ještě neví. Řešit to budou zřejmě koncem roku.