Komplexní klinické vyšetření onkologem stojí čtyři a půl tisíce korun a trvá asi dvě hodiny. „Rakovina je dnes velký strašák, takže je dobře, že mají lidé možnost se nechat takto kompletně vyšetřit a navíc kvůli tomu nemusí jezdit nikam daleko. V tom, že si člověk vyšetření musí zaplatit sám, problém nevidím. Není to sice levná záležitost, ale do čeho jiného bychom měli investovat peníze než do svého zdraví," míní Štoudková.

4až pět zájemců vyšetří každý pátek Nemocnice Blansko v novém preventivním onkologickém programu, jenž je zaměřený na nejčastější nádorová onemocnění.

Preventivní onkologický program v blanenské nemocnici odstartoval začátkem ledna. „Začali jsme ho připravovat už loni. Podobnou službu nabízí i Masarykův onkologický ústav v Brně, kde jsme vše konzultovali. Programy, jako je ten náš, totiž v nemocnicích zatím nejsou moc obvyklé, a to ani ve větších zdravotnických zařízeních," řekla mluvčí blanenské nemocnice Kateřina Ostrá.

Podle ní je součástí programu komplexní vyšetření onkologem s podrobnou anamnézou. „Služba dále zahrnuje spektrum laboratorních, rentgenových a ultrazvukových vyšetření se zaměřením na záchyt nejčastějších nádorových onemocnění. Jedná se například o vyšetření EKG, změření krevního tlaku a pulsu, odběry krve, krevní obraz, rentgen plic, ultrazvuk břicha, test stolice na vyšetření skrytého krvácení, kožní vyšetření zaměřené na prevenci melanomu a řadu dalších vyšetření. Všechna klient podstoupí v blanenské nemocnici a nezaberou mu více než dvě hodiny. Cena balíčku vyšetření je čtyři a půl tisíce korun," uvedla mluvčí nemocnice.

Zprávu včetně všech výsledků i s vyhodnocením možných rizik pošle nemocnice vyšetřeným lidem doporučeně poštou. „Domluvit se ale lze i jinak. V případě příznivého výsledku doporučíme vhodný interval pro další preventivní prohlídku. Pokud lékař zhodnotí, že došlo k rizikovým změnám, doporučíme klientovi další postup. To znamená doplňující vyšetření," doplnila Ostrá.

V případě jakéhokoliv pozitivního nálezu se podle ní blanenská nemocnice o pacienty postará.

Pro preventivní program má blanenské zdravotnické zařízení vyhrazený jeden den v týdnu. „Je to každý pátek, stihneme vždy vyšetřit čtyři až pět klientů. O program je už od jeho zahájení zájem a prošlo jím už přes dvacet zájemců," řekla mluvčí nemocnice.

Vyšetření je podle ní určené i pro subjektivně zdravého člověka. „Takového, který se chce nechat pro jistotu takzvaně proklepnout a jenž jinak žádné potíže nepociťuje. Vyšetření je vhodné i pro pokrevní příbuzné onkologického pacienta, kde je vždy zvýšené riziko onemocnění. Dále službu určitě ocení i maximálně pracovně vytížení lidé, kteří nemají čas trávit dlouhou dobu u lékařů," uvedla Ostrá.

Ordinace, kde zájemci vyšetření podstoupí, se nachází v ambulantní chodbě v lůžkové části nemocnice ve třetím patře vpravo vedle centrálního příjmu.

Vyšetření absolvovala například už i zpěvačka Tereza Kerndlová. „Myslím si, že taková služba je úžasná věc. Já, můj manžel i další členové mojí rodiny jsme měli rakovinu, takže jsem ráda, že programem prošla naše dcera a nechala se preventivně vyšetřit," řekla matka zpěvačky Milada Kerndlová.

Obrovský význam podle ní má to, když o sebe lidé dbají. „Je totiž důležité, aby chodili na vyšetření včas, a ne až tehdy, když už je na léčení pozdě," dodala Kerndlová.

Zavedení podobné služby v budoucnu nevylučuje ani jednatel Nemocnice Boskovice Dan Navrátil. „Počítáme s tím, ale zatím ne v dohledné době, spíše až příští rok," řekl Navrátil s tím, že nemocnice běžně dělá vyšetření přijímaným pacientům. „Pokud zjistíme pozitivní onkologický nález, posíláme pacienta na specializované pracoviště," dodal jednatel boskovické nemocnice.