Už během uplynulého pololetí narostl počet nálezů na prsou u žen na Blanensku téměř na dvojnásobek. Ze dvou tisíc vyšetřených pacientek v letošním roce objevili lékaři v blanenské nemocnici nádor u čtrnácti z nich. A podle primářky radiologického oddělení Dany Kolmačkové počet zjištěných nádorů stále hrozivě stoupá.

„Za poslední tři roky, co v nemocnici vyšetření prsu provádíme, pozorujeme bohužel nárůst nádorového onemocnění u všech žen bez rozdílu věku. Zatímco před dvěma lety byl nález pozitivní zhruba u osmi žen z tisícovky vyšetřených, tak letos jejich počet stoupl už na čtrnáct,“ bilancuje nepříznivý trend primářka blanenské nemocnice Dana Kolmačková.

Na zvýšení počtu nálezů prsou může mít vliv i změna legislativy. Od letošního roku totiž platí pojišťovny nově preventivní vyšetření na mamografu i ženám nad devětašedesát let. Onemocnění tak lékaři často zjistí u starších ročníků až nyní.

„Pacientky nad sedmdesát let většinou přijdou poprvé, až když už je onemocnění ve vyšším stádiu s metastázami proniklými do dalších orgánů. Starší ženy se totiž bojí chodit na vyšetření, protože na ně nejsou zvyklé a často po menopauze přestanou navštěvovat i ženského lékaře,“ vysvětluje Kolmačková. Zároveň dodala, že se pacientky vyšetření a případné následné léčby bát nemusí. Prakticky všechny typy nádorového onemocnění v nižších stádiích totiž jsou za pomoci moderních metod vyléčitelné. „Jen v opravdu výjimečných případech je nutné přistoupit k odstranění celého prsu. V naprosté většině se odoperují pouze postižené části, což posléze z kosmetického hlediska často není vůbec zřetelné,“ přibližuje primářka.

Od pětačtyřiceti let nahoru má v současnosti na mamografické vyšetření právo jednou za dva roky každá žena. Lékaři v blanenské nemocnice to, zda pacientky sami přijdou, nenechávají náhodě. „Posíláme například pravidelné zvací dopisy, snažíme se ženy cíleně oslovovat v médiích a všemožně jinak přesvědčovat pacientky o nezbytnosti prevence,“ uvádí ředitelka Nemocnice Blansko Vladimíra Danihelková.

Důvodem snahy nemocnice je i to, že kdyby se nenašel dostatek zájemkyň o vyšetření, o možnost absolvovat jej v Blansku by přišly i ty ostatní. Ministerstvo zdravotnictví, které akreditace uděluje, totiž požaduje ročně v mamografických centrech alespoň pět tisíc vyšetření. Blanenská nemocnice jich loni provedla přes pět a půl tisíce.. Letos dosud vyšetřila více než dva tisíce pacientek.

Zatímco zrušení horní věkové hranice pro proplácení vyšetření pacientky do blanenské nemocnice přitáhlo, například ve Fakultní nemocnici Brno podle mluvčí Anny Mrázové výsledky nezměnilo. „Důvodem je to, že naše pacientky chodily na toto vyšetření i dříve, když ještě nebylo hrazeno,“ vysvětluje Mrázová.

VLADĚNA ŠEBELOVÁ, ČTK