Viktor Hos má v ulici Oldřicha Blažka v Rájci-Jestřebí zdravotní středisko. Blízko stojí podnik Viarek, který se zabývá stáčením chemických a rostlinných látek. Lékař se bojí možného úniku nebezpečného methanolu, se kterým zaměstnanci podniku manipulují. Vadí mu také, že v posledních měsících do podniku jezdí stále víc kamionů, které dělají velký hluk. Za pravdu lékaři dávají i další lidé, kteří v ulici bydlí. Hos už poslal stížnost starostovi města i vedení firmy Viarek.

„V poslední době přijíždí do podniku asi deset až dvacet kamionů denně. Ještě víc mě ale trápí, že pokud unikne methanol, se kterým pracovníci podniku manipulují, budeme všichni v okolí v nebezpečí,” popisuje Hos ve stížnosti.

Podle něj je methanol vysoce hořlavý a těžší než vzduch. Páry se tak mohou šířit daleko od místa úniku a hromadit se v kanalizacích, sklepích či nádržích. To se píše také v havarijním plánu Viareku. „Zdravotní středisko vytápíme dvěma kotli s elektronickým řízením a zapalováním, které jsou asi jeden a půl metru pod úrovní terénu. Kotelna je pod čekárnou, kde může být až čtyřicet pacientů. Další lidé jsou v ostatních čekárnách. V případě úniku methanolu může středisko vyletět do vzduchu,” přiblížil nejhorší scénář Hos.

Ten upozornil i na nesrovnalosti v havarijním plánu. V seznamu ohrožených budov totiž není asi třicítka rodinných domů, dva obchody a lékárna. „Ulice Oldřicha Blažka je v plánu popsaná jako klidná ulice, kterou neprojíždějí nákladní auta. Sama firma ale způsobila, že tomu tak není,” podotkl.

Víc kamionů

Lidi v ulici stále častěji v noci budí také hluk motorů. V posledních třech měsících totiž do podniku Viarek přijíždí mnohem víc nákladních aut. „Řidiči parkují kamiony před domy v noci i o víkendu. Nechávají puštěný motor i několik hodin, nejspíš aby si zatopili. Kromě hluku nás trápí i výfukové plyny, které zamořují mezi obydlenými domy vzduch. Řidiči nákladních aut také nerespektují dopravní předpisy,” popsal Ivo Hrazdíra, který naproti podniku bydlí.

Na úzké frekventované silnici mnohdy zároveň stojí i tři čtyři kamiony. Mezi nimi kličkují autobusy a není dobře vidět na cestu. Řidiči také parkují na místě pro vozíčkáře. „Může se snadno stát nehoda. Navíc nemáme tušení, co autocisterny převážejí. Předpokládáme, že chemikálie, v létě je totiž v ulici občas cítit lihový zápach,” bojí se Hrazdíra.

Podnik stojí přes silnici naproti rodinným domům, bytovému domu a také blízko autobusového a vlakového nádraží. V případě havárie tam je v ohrožení zhruba dvě stě lidí. Podle ředitelky Viareku se však není třeba ničeho bát. „Bezpečnost je zajištěna. Od padesátých let se objemy látek, se kterými pracujeme, snížily. Navíc máme v areálu záchytné jímky. Kamionů od srpna opravdu přijíždí víc. Postavili jsme ale záchytné parkoviště přímo v areálu, kam zajíždějí. V lednu dokončíme i novou vrátnici, která umožní lepší nájezd nákladních aut do podniku,” sdělila ředitelka Irena Primasová.

Vedení firmy nebezpečí odmítá

Podle ní většina kamionů převáží látky rostlinného původu, které nejsou nebezpečné. „Nebezpečné látky převáží autocisterny jen výjimečně,” dodala. Methanol a jemu podobné vozí do Viareku i nákladní vlaky.

Primasová upozornila, že havarijní plán schválil krajský úřad a další instituce. V podniku také pořádá dny otevřených dveří. „Pokaždé přišlo několik desítek Rájeckých a žádné negativní reakce jsme nezaznamenali,” tvrdí.

Problém s kamiony řeší vedení Viareku se starostou Rájce-Jestřebí již čtvrt roku. „Podnik nyní překládá letáky pro polské řidiče, ve kterých je upozorňuje, aby parkovali na čerpací stanici v Krhově a na dalších záchytných parkovištích,” řekl starosta Pavel Perout.

Podle něj je Viarek z hlediska bezpečnosti zajištěný. Stáčírna a sklady s látkami přímo nesousedí s obytnou zónou. „V havarijním plánu je uvedené obrovské množství chemikálií, s tolika ale ve Viareku nemanipulují. Chtějí být jen připraveni na případné rozšíření,” dodal.

I podle Perouta se situace zlepšila. Pamatuje časy, kdy za éry tehdejšího podniku Chema v areálu stály obrovské nádrže hořlavin. „V osmdesátých letech vypukl požár a všichni z ulice jsme museli být evakuováni,” vzpomněl Perout.

Viarek je zřejmě jediný podnik na Blanensku, kde zaměstnanci pracují s nebezpečnými látkami blízko obytné zóny. Tvrdí to šéf blanenského odboru životního prostředí Pavel Konečný. „Methanol je jed. Je však zajištěný. Zabezpečené jsou i autocisterny,” řekl Konečný.