Myšlenkou na novou hasičskou zbrojnici se v Rájci-Jestřebí zabývali už před dvěma lety. „Už tehdy jsme dokonce měli projekt zpracovaný. Jenže i za relativně krátkou dobu se změnily náležitosti, které by měla moderní zbrojnice splňovat," uvedl rájecký starosta Pavel Perout.

Letos tak budou odborníci projekt přepracovávat, přičemž práce samotné by měly začít příští rok. „Stále pracujeme s příliš mnoha neznámými, proto nemůžu určit přesný měsíc. Budova po rekonstrukci nabídne lepší parkování a prostory pro práci s mládeží. Dnes ve zbrojnici funguje jedna klubovní místnost. Lepší bude několik možná menších, ale oddělených," vysvětlil Perout.

Stávající budova podle něj pochází nejspíš už z devatenáctého století. „Navzdory tomu je v překvapivě dobrém stavu. Přesto třeba střecha už rekonstrukci nutně potřebuje. Práce budou spočívat v částečném bourání, po kterém přijde na řadu přístavba. Nová zbrojnice bude vypadat moderně a taky bude zhruba o polovinu větší, takže se do ní vleze nová cisterna, kterou jsme loni koupili," řekl Perout.

Stále však není úplně jisté, jestli k rekonstrukci skutečně dojde. „Původní projekt počítal s náklady ve výši čtyř milionů korun, ale částka se ještě může posunout. Hodně bude záležet na stavu našeho rozpočtu, protože dotace na hasičské zbrojnice bohužel neexistují," dodal rájecký starosta.