Blokáda silnice v obci. O tomto krajním řešení přemýšlejí obyvatelé Ráječka. Už tři roky čekají na stavbu obchvatu kolem obce. Podle silničářů kopnou dělníci poprvé do země nejpozději za dva měsíce. Lidé v Ráječku už tomu ale moc nevěří.
Slibů a termínů zahájení stavby už totiž v minulosti zažili mnoho. „Pokud ani teď krajští radní slib nesplní, jsme připravení zablokovat silnici starým autem. Většina lidí v obci se k nám chce připojit,“ uvedla Marie Opatřilová, která bydlí hned u silnice.

Opatřilová má v domě za radiátory popraskanou zeď a z oken výhled na kolonu aut. „Stačí, aby tu čistili silnici a Ráječkem se hned táhne jedna kolona aut za druhou. Úplná katastrofa je to ale s hlukem,“ líčí život u rušné cesty žena, která si i písemně stěžovala hejtmanovi Jihomoravského kraje. Ten jí poslal doporučený dopis, kde slibuje, že stavba už brzy začne.

Stejné zprávy obdržel i ráječkovský starosta Vít Rajtšlégr. „Do konce května by mělo být jasné, jestli se na stavbu podaří sehnat finanční podporu z Evropské unie. Stavět se začne v druhé polovině tohoto roku. To ale může být i v prosinci,“ je rozhořčený starosta. Situace v Ráječku je podle něj neúnosná. „Jen v dubnu jsme tu měli nehody, kdy auta srazila tři děti,“ upozornil Rajtšlégr.

Obchvat by měl začít vznikat za měsíc nebo dva. Tvrdí to Miloš Bažant z blanenského pracoviště Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje. „Právě jsme vybrali ve výběrovém řízení firmu, která se stavby ujme,“ uvedl Bažant. Podle něj situaci v minulosti zkomplikovalo to, že se některé firmy odvolaly proti tehdejšímu vítězi výběrového řízení. Tím se zahájení stavby oddálilo.

Nová silnice bude dlouhá téměř jeden kilometr. Povede od Ráječka a bude končit na polovině roviny mezi Spešovem a Rájcem. „Nyní je Spešov napojený na kanalizaci do Blanska, takže se chystáme zbourat tamní čistírnu odpadních vod. Mezi Spešovem a Ráječkem vznikne most přes Svitavu s rozpětím čtyřicet metrů,“ dokreslil plánovanou stavbu Bažant.

Většinu ze stodvacetimilionového rozpočtu zaplatí peníze z regionálního operačního programu, něco přidá Jihomoravský kraj.
Starosta Ráječka už se obchvatu nemůže dočkat. „Všichni se těšíme, ale slibů jsme slyšeli už dost. Po všech těch zkušenostech nemůžu říct jistě, že se začne stavět,“ obává se.

Na stavbu silnice čekají i obyvatelé Spešova. „Oddechli bychom si ve středu obce. Navíc mají do této stavby zaklesnout protipovodňové hráze, a to se neustálým protahováním zdržuje,“ uvedla starostka Spešova Iva Holomková.