Ráječkovští si totiž v červnu stěžovali na nerovnou vozovku. Když na hluboké díry najelo auto, byli v noci vzhůru. Zdi jejich domů navíc praskaly. Problémy ale přetrvávají. Odborníci totiž spravili díru na jiném místě. Ráječkovští tak trpí třikrát více než před čtvrt rokem.

V červnu vyšel v Blanenském deníku článek o strastech obyvatel Ráječka. „Dům mi praská tak, že nade dveřmi do škvíry strčím malíček. Když projede po vozovce těžké auto, mám strach, že se vysypou okna,“ byla tehdy zoufalá Daniela Klímová, která u děravé silnice bydlí. Ona ani její sousedé kvůli hluku nemohou v noci spát.

Vedoucí blanenských silničářů tehdy přislíbil, že chybu napraví.

Podle Josefa Blažka je ale situace třikrát horší než v červnu. „Opravili díru u hospody Nová. Problémy ale dělají prohlubně u výjezdu na Rájec. Teď se nevyspíme vůbec. Když u nás byla návštěva, divila se, jak tam můžeme vegetovat,“ postěžoval si Blažek. Ten navštívil i ráječkovskou radnici a kontaktoval i šéfa blanenských silničářů Miloše Bažanta. „Řekl mi, že o této díře nevěděl. Přitom jsme na ni upozorňovali několikrát. Je to i v zápisu z podzimního zasedání, kde jsem to panu Bažantovi řekl osobně,“ tvrdí Blažek.

Táhnoucí se problémy s děravou silnicí zná už nazpaměť i ráječkovský starosta Vít Rajtšlégr. I on Správu a údržbu silnic několikrát na krušnou situaci upozorňoval. Komplikacím se dalo předejít. Podle Rajtšlégra bylo logičtější opravit hlavní tepnu městečka kompletně, ne po částech. Navíc silničáři ze tří problémových děr pak spravili jedinou. „Tu nejmenší,“ podotklRajšlégr. Silnice je podle něj majetkem kraje. Právě krajští silničáři by se tedy o ni měli postarat.

Vedoucí Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje Miloš Bažant v současnosti nerovný povrch ráječkovské vozovky řeší. Už podruhé. „Tehdy jsme si nerozumněli. Poté, co vyšel v novinách článek, do čtrnácti dnů jsme spravili vozovku u restaurace Nová,“ vysvětlil Bažant a dodal, že se domníval, že právě v tom místě díry způsobují problémy.

Nyní je potřeba reklamovat práci firmy, která v ulici Osvobození stavěla kanalizaci. „Urgovali jsme to. Firma přislíbila, že vozovku do měsíce spraví,“ řekl Bažant s tím, že bude kritické místo i po opravě sledovat.

Ráječkovští se diví, že odborníci nespravili celou silnici už v minulosti, když tam dopravili veškerou techniku.

„Šlo o jiný typ práce. Tehdy jsme prováděli frézování. Na tuto opravu bude potřeba jiný turbo mechanismus,“ přiblížil Bažant.