Na poli nad ráječkovským hřbitovem doluje díru bagr. Stavba fotovoltaické elektrárny začala před pár dny. Nad hřbitovem a vedle něj směrem na Rájec–Jestřebí tak budou panely na ploše o velikosti necelých třiceti hektarů. Ráječkovští se nestačí divit. „Lidé se ptají, proč elektrárna zabere tak velkou plochu? Proč se staví elektrárna zrovna tady, když to ostatní obce zamítly?“ je rozhořčená obyvatelka Ráječka, která neprozradila své jméno. Podle ní navíc nad pozemky, kde bude elektrárna, stojí chaty. Lidé z nich na obrovskou elektrárnu uvidí. „Máme také obavy, aby se odraz z panelů nezrcadlil v dolní části Ráječka,“ namítá žena.

Nad záměrem postavit blízko obce elektrárnu kroutí hlavou i další žena, která si přála zůstat v anonymitě. „Zrovna tím místem vede trasa, po níž chodí spousta lidí na procházky. Na Chlumy tudy chodíváme i my. Nedokážu si představit, že se místo pěkné krajiny budu dívat na lán panelů. Zajímalo by mě, jestli někde v republice stojí sluneční elektrárna na tak obrovské ploše,“ míní.

Ráječkovští si stěžují na to, že nebyli dostatečně informováni. „Obec se rozhoduje sama za sebe a nebere v potaz názor lidí. Informace se objevily podle zákona na úřední desce, to je ale vše,“ mrzí Simonu Profantovou. Podle ní tak většina obyvatel o stavbě neměla tušení. Z toho důvodu Ráječkovští promeškali i projednávání, kde mohli vystoupit proti elektrárně.

„O elektrárně začalo vedení obce jednat před rokem. Od té doby bylo ticho, o dalších krocích jsme se nedozvěděli,“ podotkla Profantová s tím, že dělníci se navíc pustili do zelené plochy, která měla být zachována pro zvířata. „Remízek zlikvidovali v době vegetace a k tomu ještě před schválením územního plánu. Jednali tedy bez povolení,“ popsala Profantová.

Ta by nerada bydlela v blízkosti obří sluneční elektrárny. „Dosud není dokázané, jaký má elektrárna vliv na zdraví člověka. V Ráječku bude přitom stát v těsné blízkosti domů,“ pokračovala s tím, že panely pokryjí ornou půdu, mají být oplocené a opatřené poplašným zařízením. „Zvěř odežene i to, že plocha bude osvětlená ve dne v noci. To vše jsme se dozvěděli na úterním zasedání zastupitelů,“ doplnila.

Územní plán se záměrem fotovoltaické elektrárny je čerstvě schválený. Potvrdil to starosta Ráječka Vít Rajtšlégr. Likvidace remízku překvapila i jeho. „Firmu Papeno jsem na to upozornil. Doufám, že nechali pokácet náletovou zeleň a uschlé stromy. V další fázi totiž projekt počítá s výsadbou dřevin. Elektrárnu měly obklopit stromy,“ tvrdí starosta.

Ten už dříve potvrdil, že do obecní kasy dá firma Papeno několik milionů korun. Díky této sumě mohou Ráječkovští uskutečnit plány, které byly dříve nedosažitelné. „A po pětadvaceti letech se dá krajina v místě elektrárny opět do pořádku,“ dodal Rajtšlégr.

Pavel Novák ze společnosti Papeno tvrdí, že nechal odstranit náletovou zeleň. „Chceme tam vysázet novou zeleň a ta nás přijde dráž než nechání shnilých stromů. Pokáceli jsme nálet, který si přála odstranit obec,“ tvrdí Novák s tím, že v remízku nikdy žádnou zvěř neviděl. Dále odmítá, že by začal se stavbou bez povolení. „Je potřeba zavést do země sondy, udělat geologický průzkum. Navíc do tři sta metrů čtverečních můžeme dělat úpravy bez územního plánu i stavebního povolení,“ sdělil. Poplašné zařízení bude podle něj napojené přímo na hlídací agenturu, takže se v polích houkání ozývat nebude. Panely nebudou podle Nováka ani nasvětlené. „Ráječkovští o této stavbě určitě věděli. Osmdesát lidí nám prodalo své pozemky,“ dodal Novák.

Přesto Papenu hrozí pokuta. Je totiž možné, že se společnost dopustila přestupku. „Agentura ochrany přírody nepovolila původní verzi jednolité plochy. Elektrárna má být rozbitá na víc menších celků. Měly by tím místem vést průchody pro zvěř a měly zůstat zachované remízky. Ty však dělníci poškodili. Je možné, že kromě pokuty bude muset Papeno tuto zelenou plochu upravit,“ uvedl vedoucí odboru životního prostředí blanenské radnice Pavel Konečný.

I menší celky panelů však podle myslivců zasáhnou do života zvěře. „Mezi keři a stromy měla zvěř klid. Je to výrazný zásah do krajiny,“ řekl myslivec Jaroslav Zelený.