Třicetihektarový prostor v polích u Ráječka poseli dělníci stojany pro sluneční panely. Před pár dny je ale zase začali odstraňovat. Znamená to konec fotovolatické elektrárny? Na to se ptají Ráječkovští starosty obce. Ten bude vědět víc příští týden. Firma Papeno, která o stavbu elektrárny usilovala letos hned na několika místech Blanenska, mlčí.

Toho, že se v oploceném areálu plánované elektrárny něco děje, si všiml i starosta Ráječka Vít Rajtšlégr. „Sám vidím, že to tam dělníci bourají. I lidé se mě na to hodně ptají, ale nic nevím, přestože jsem se dotazoval firmy Papeno. Ti se se mnou chtějí sejít příští týden,“ uvedl starosta. Podle něj firma musí stihnout elektrárnu postavit do konce tohoto roku. Proč, to také netuší. „Je ale možné, že se jim to nepodaří,“ podotkl Rajtšlégr s tím, že pokud by fspolečnost svůj záměr v Ráječku stopla, zůstaly by jí tamní pozemky. Co by pak s nimi bylo, je další otázkou. „Předpokládám však, že ke stavebnímu řízení dojde,“ míní starosta.

Zpráva o odstranění stojanů na panely se donesla také na stavební úřad v Blansku. „Údajně chtějí panely přemístit na jiný pozemek, který koupili a kde už mají stavební povolení. To je jediné co vím. Firma nemá povinnost se nám zpovídat,“ nastínil vedoucí úřadu Petr Rizner s tím, že nemá ponětí, kde se nový pozemek nachází. Dále upozornil, že na stavebním úřadě stále leží žádosti o dodatečné povolení stavby fotovoltaické elektrárny na třech plochách, jak bylo původně v plánu. Stavební úřad však firmu Papeno vyzval k tomu, aby žádosti doplnila. Podle Riznera šlo o drobnosti. „Tento týden bych měl dostat nejnovější verzi žádosti na stůl,“ řekl s tím, že dělníci tak dosud stavěli v Ráječku načerno. Stavitelé se tak nevyhnuli pokutě, které mohla dosáhnout maximální výše milion korun. „Nyní jsou údajně veškeré stavební práce na elektrárně v Ráječku zastaveny,“ dodal Rizner.

Jak se stavba elektrárny vyvíjí, to Pavel Novák z Papena odmítl prozradit. „Nebudu podávat žádné informace,“ sdělil.

Přestože firma Papeno koupila od Ráječkovských pozemky a její záměr postavit na tak velké ploše fotovolotaickou elektrárnu byl začleněn do územního plánu, začali obyvatelé obce protestovat. Tvrdí, že se zmínka o připravované gigantické stavbě objevila pouze na úřední desce. Nezaregistrovali ji tedy. „Obrátili jsme se na ombudsmana a přichystali jsme petici, pod kterou se podepsalo přes čtyři sta lidí,“ sdělil jeden z Ráječkovských, který si nepřál zveřejnit své jméno. Podle něj lidem vadí, že byly při zahajovacích pracích vykáceny remízky, které přitom nařídil odbor životního prostředí zachovat. „Na ta místa dříve chodily srnky i lišky. Dále máme obavy ze záplav. Ve vyjetých kolejích od strojů stéká voda do dědiny už teď,“ nastínil některé z problémů muž. Na to, že může dojít při deštích k zaplavení místa u benzínky, upozorňovali i vodohospodáři.

Podle vedoucího stavebního úřadu Riznera jde o spekulace. „Navíc součástí projektu žadatelů jsou opatření, která mají těmto potížím zamezit,“ řekl. Jak budou vypadat, to se dozví snad už tento týden, kdy uvidí projekt na vlastní oči. Pokud řízení o dodatečné povolení stavby odstartuje, podle Riznera při něm sehraje důležitou roli to, že s fotovoltaickou elektrárnou počítá územní plán Ráječka.