Tři roky v Ráječku čekali, než se protáhne silnice vedoucí z Blanska na Rájec-Jestřebí a uleví tak obci. Začátkem týdne se konečně začalo stavět. Nový obchvat bude Ráječko úplně míjet.

Marie Opatřilová bydlí v Ráječku přímo u silnice. Hustý provoz jí jako mnoha dalším dlouho ztrpčuje život. „Jsme šťastní, že se začalo stavět. Okolo domu nám jezdí kamiony, chalupa sedá, máme popraskané zdi za radiátory. Budeme jen čekat, co to udělá. Menší provoz v obci všichni uvítají. Ani nevíte, jaký byl problém u nás jenom přejít silnici,“ sdělila žena a vzpomněla i na maminky s kočárky, které u přechodu pro chodce také neměly šanci.

Příprava stavby se vlekla a Ráječkovským už pomalu začínala docházet trpělivost. „Domlouvali jsme se s lidmi z ulice, že vezmeme staré auto a silnici vedoucí do Blanska zablokujeme,“ prozradila plán na razantní opatření Opatřilová. Slova úředníků však nakonec vystřídaly činy. Stavba obchvatu začala.

Podle starosty Ráječka Víta Rajtšlégra se o obchvatu kolem obce mluvilo intenzivně tři roky. „Přitom tato silnice je v plánu tak třicet, čtyřicet let,“ podotkl Rajtšlégr, který mnohokrát jednal s pracovníky krajského úřadu.

Letos úsek za padesát milionů

„Některá jednání jsme iniciovali my. Na obchvat jsme čekali dlouho. Nakonec jsme kraj společně s médii trošku přitlačili,“ míní starosta, který je nyní v kontaktu se stavbyvedoucím obchvatu. Má tedy čerstvé informace o tom, jak se situace vyvíjí.
Rozhodnutí ohledně stavby další etapy silnice, která má v budoucnu propojit Blansko s Boskovicemi, bylo v rukách krajských radních. „Slíbili jsme, že do léta začneme stavět. Dodrželi jsme slovo. Práce jsme zahájili v pondělí a v těchto dnech na místo nastoupila i těžká technika,“ řekl ředitel krajského úřadu Jiří Crha.

Podle jeho slov letos vznikne úsek za necelých padesát milionů korun. Stavba bude pokračovat v příštím roce, kdy spolkne dalších sedmdesát milionů. „Problémy byly s vykupováním a cenami pozemků. V lepším časovém intervalu se to ale zvládnout nedalo,“ vyjádřil se šéf krajského úřadu k neustálému oddalování stavby.

Dělníkům komplikovalo práci špatné počasí na začátku týdne. Přesto se stavební práce rozjely. „Chystáme se připravit pilotovou plošinu u mostu přes řeku Svitavu. Dále pak plochu pro zhotovovací soustavu. Práce na obchvatu by neměla nijak narušit plynulost silničního provozu,“ poznamenal výrobní ředitel společnosti Silnice Brno Ludvík Šumbera s tím, že jeho lidé budou pracovat zejména v polích.