„Každý rok nás trápí hrozba povodní. Musíme být v pohotovosti, držet protipovodňové hlídky a stavět hráze. Toto by se mohlo změnit snad už v příští roce. Podařilo se nám podepsat trojsmlouvu s Povodím Moravy, které by protipovodňová opatření stavělo a se státem, který by na ně poskytl peníze,“ uvedl Perout.

Nová protipovodňová opatření v Rájci zabezpečí místa, která jsou povodněmi postihována nejčastěji. „Zvýšení protipovodňové hráze chystáme na soutoku řeky Svitavy s říčkou Býkovkou v ulici Nová a dosypání původní hráze v severní části Rájce, v ulici Komenského,“ přiblížil starosta.

Auta na cestě mezi Blanskem a Boskovice se díky obchvatu, který byl dokončen v minulém roce, sice vyhnou Ráječku, přes Rájec-Jestřebí ale projíždí dál. „Veškerá doprava mezi Blanskem a Boskovicemi nyní míří přes nás. Proto je nutné co nejdříve udělat také obchvat Rájce, který by měl vést podél řeky Svitavy. V současné době jednáme s majiteli pozemků o jejich výkupu, aby se na stavbu mohl už v příštím roce začít zpracovávat projekt,“ informoval Pavel Perout.

Náměstí připomíná křižovatku

Podle mluvčí blanenské policie Ivy Šebkové však dopravní situace v Rájci nijak kritická není. „V Rájci nedochází častěji k zásadním dopravním komplikacím ani k vážným dopravním nehodám. Nebezpečné úseky se ve městě podařilo vyřešit kruhovými objezdy,“ míní Šebková.

Společně s obchvatem se chtějí Ráječtí pustit do rozsáhlé rekonstrukce náměstí. To stávající totiž připomíná spíš velkou křižovatku. „Na náměstí bychom chtěli zredukovat počet silnic, vymezit prostor pro chodce a udělat z něj místo pro setkávání lidí. Doposud jsme zrekonstruovali alespoň budovu sokolovny, která několik let jen chátrala Následující plesovou sezónu tak v ní už budou první plesy,“ nastínil Perout.

Dlouhý přejezd, po kterém projíždí jeden vlak za druhým. Ročně na rájeckém železničním přejezdu zemře minimálně jeden člověk. Závory jej totiž nejistí po celé šířce silnice. Ráječtí proto už léta jednají se Správou železniční dopravní cesty o jeho lepším zabezpečením. Kdy se to podaří, není zatím jisté. „Pokud budeme mít peníze, nainstalujeme v Rájci závory přes celou šířku komunikace v průběhu příštího roku. Předpokládaná cena úpravy je asi dva a půl miliónu korun. V současné době tyto finance k dispozici nemáme, ještě ale není uzavřen rozpočet pro rok 2011,“ uvedl mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Halla.