Nádherné květy kamélií však nejlépe vyniknou v reprezentačních prostorách zámku. Letos rájecký zámek uspořádá výstavu kamélií už podvacáté. „Výstava nazvaná Camellia Jubilaea se uskuteční v době od prvního do desátého března," uvedla kastelánka zámku Jana Kopecká.

V reprezentačních prostorách přízemí zámku budou vystaveny kvetoucí keře kamélií, historické interiéry prozáří také aranžmá z květů kamélií a dalších rostlin, která budou inspirována výstavami z předchozích let.

„Návštěvníci tak uvidí kamélie například v kombinaci s krajkou, knihami, motýly, litinou, sklem, dřevem či obrazy Alfonse Muchy. Výstava bude velmi pestrá," řekla dále kastelánka s tím, že kromě vstupní haly kaméliím věnují i zahradní sál a první patro zámku. V sobotu a v neděli bude otevřeno od devíti do pěti hodin odpoledne, v pracovní dny kromě pondělí od devíti do půl páté.

Největší kolekce kamélií v České republice je právě v Rájci. Základ tamní sbírky se váže k roku 1973, kdy se do Rájce dostalo pětaosmdesát patnáctiletých rostlin z výzkumného ústavu z Průhonic. Péčí zámeckých zahradníků, hlavně Františka Bárty a jeho nástupce Jana Dvořáka, se sbírka postupně rozrostla na dnešních asi tři sta kamélií mnoha odrůd. „Pouze v Rájci se zahradníci věnovali šlechtění kamélií. Proto zde máme spoustu odrůd, které nikde jinde nejsou a případní zájemci je koupí jen tady," doplnila Kopecká.