Sklepní prostory patří k rájeckému zámku. Podle kastelánky Jany Kopecké pocházejí ze sedmnáctého století. „Tyto prostory patřily ke starému zámku, který už nestojí. Jde o veliký obdélníkový prostor s klenbami a bočními komorami o velikosti pět krát sedm metrů. V devatenáctém století sloužily sklepy pivovaru, který stál naproti. V době totality se změnily ve sklad zeleniny,“ popsala kastelánka s tím, že sklepení se nachází pod travnatou plochou vedle letního kina.

Právě stavba kina odstartovala v sedmdesátých letech chátrání památky, později i ztrátu stability. „Stavba kina totiž narušila vodovodní řad v parku. Potrubí prasklo a voda se rozlila do země,“ nastínila Kopecká.

Za pravdu jí dal statik Radomír Veselý. „Velmi trpělo obloukové zdivo. Voda v kameni totiž zamrzala a zdivo se pak rozpadlo,“ popsal Veselý. Ten upozornil, že v zimě by měly být zavřené oba vchody do sklepení. Jeden vede z nádvoří v podzámčí, další ze soukromého dvora. Teplota ve sklepení totiž nesmí klesnout pod nula stupňů Celsia. „I takto je možné zabránit rozpadu zdí,“ míní Veselý.

Kastelánka nechala v minulosti vodu ze sklepů odvést. Klenbu v současnosti jistí dřevěné podpěry. „Přestože je to provizorně zajištěné, nikdo nemůže zaručit, že se to nepropadne,“ upozornil Veselý.

V areálu letního kina přitom často zavládnou nejrůznější kulturní akce. Nejvíce lidí tam zavítá na letní slavnost. „Všechny akce s pořadateli konzultujeme. Probíráme i to, které prostory parku budou na co vyčleněné. Místo, kde se nachází sklepení, vždy zapáskujeme, aby tam neparkovala auta,“ uvedl rájecký starosta Pavel Perout s tím, že v minulosti byl rizikový prostor převázaný páskou každý obyčejný den. Pod pěšími by se však travnatá plocha propadnout neměla. „Toto místo se navíc nachází mimo přístupové cesty,“ dodal starosta.

Opravy podle kastelánky spolkly už přes milion korun. Peníze většinou putovali do Rájce z kasy památkového ústavu. „A památkový ústav dává peníze na konkrétní záležitosti. Potřebujeme udělat spoustu věcí v samotném zámku. Místo toho peníze tečou do sklepení, které zůstává lidem skryto,“ mrzí kastelánku. Kvůli hrozícímu nebezpečí chce vstup do sklepení lidem umožnit jen příležitostně. Třeba v dny kulturních památek.

Přesto boj nevzdává. „Nyní pracujeme na opravě vodovodního systému. V budoucnu bychom chtěli zrekonstruovat i bazének pod zámkem,“ nastínila další kroky Kopecká.