VYBRAT REGION
Zavřít mapu
SKÓRE ROVNOSTI: Byli jste letos v divadle?

Rajbas spojuje činorodost. S touhou poznávat se rodíme, říká cestovatel Daněk

Blansko – /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ Besedy, filmy a workshopy nebo výprava do Moravského krasu. To všechno čeká už za tři týdny návštěvníky blanenského festivalu Rajbas. Na něm se setkají dobrodruzi všech věkových i zájmových skupin, aby sdíleli své zážitky mezi sebou i s posluchači.

12.11.2017
SDÍLEJ:

Cestovatel Milan Daněk z Blanska připravuje devatenáctým rokem festival Rajbas.Foto: archiv Milana Daňka

Chybět nebudou horolezci, jeskyňáři, fotografové, cyklisté, triatlonisté ani nadšení cestovatelé. Příchozí se seznámí se životem exotických kmenů, úskalím cestování v kanadských horách i závoděním v zasněžené krajině za finským polárním kruhem. Kromě mnoha zajímavých vystoupení slibuje festival podle Milana Daňka hlavně nenahraditelnou atmosféru. „Na festival chodí činorodí lidé, kteří nesedí doma a rádi se baví. V šatně se vždy hraje a zpívá až do zavíračky,“ říká šéf festivalu Daněk.

Jak dlouho trvá příprava festivalu?
Dá se říct, že se v různé intenzitě připravujeme nepřetržitě. Už nyní například plánujeme, jak bude vypadat dvacátý ročník.

Kolik lidí se na pořádání Rajbasu podílelo v začátcích a kolik vás je v týmu dnes?
Byl to poměrně přirozený vývoj. S tím, jak přibývalo aktivit, přibývalo organizátorů. Organizačních týmů je dnes vlastně několik. Máme tým pro soutěž filmů, Grena běh do vrchu, šifrovačku, občerstvení, techniku a další. Takových samostatných skupinek je na festivalu mnoho. Desítky lidí, dobrovolníků, které to prostě baví.

Co všechno příprava tak velké akce obnáší?
No, pokud bych to měl úplně shrnout, tak hlavně velkou spoustu práce. Ta nás ale naplňuje a děláme ji rádi.

A kdybyste měl říct, co je na této práci nejtěžší?
Asi sehnat dostatek peněz. Možná to není nejtěžší, ale je to práce, do které se nikdo nehrne.

Je podle vás Rajbas v něčem unikátní nebo znáte v České republice více podobných festivalů?
Zcela unikátní je určitě svou atmosférou a rozsahem aktivit. Neznám žádný podobný festival stejného zaměření. Vlastně neznám ani jiný festival s tak aktivním zapojením účastníků. Z programů v sále je třeba nejpopulárnější NaFest. To je prezentace netradičních cest návštěvníků na náš festival. Nikdy nevíme, o čem to bude. Vítězí recese a vtip. Humor je ostatně také silnou stránkou našich moderátorů. Myslím, že návštěvníci si právě originalitu a nezaměnitelnou atmosféru Rajbasu dokážou skvěle užít. V šatně se vždy hraje a zpívá až do zavíračky.

Jak na tuto akci vybíráte účinkující?
Většinou vystupující oslovujeme sami. Chodí nám ale i hodně nabídek na vystoupení, některé tak musíme odmítat. Konkrétní klíč pro výběr účinkujících nemáme. Snažíme se ale představit výjimečné výkony, zajímavé osobnosti a nezapomínáme hlavně na ty z našeho regionu.

Kde čerpá energii a odpočívá
Oblíbený způsob odpočinku: Nejvíce si odpočinu při práci na chatě.

Oblíbený podnik: U Štěpánků v Blansku. Léty se tam nic nemění a je to bezva místo pro trampské posezení s kytarou.

Oblíbená trasa procházky: Raději běhám. Teď, když je brzy tma, nejčastěji na Sportovním ostrově.

Dokázal byste najít nějakou charakteristiku, která podle Vás spojuje lidi pohybující se okolo Rajbasu?
Jsou to všechno činorodí lidé, co nesedí doma a rádi se baví.

Máte statistiky kolik lidí na festival ročně dorazí?
Kolik lidí dorazí, se přesně spočítat nedá. Akce je třídenní, někdo přijde každý den, někdo si vybere jenom něco z programové nabídky. Třeba běh nebo šifrovačku a projekcí se vůbec nezúčastní. Proto můžeme sčítat jen účast na jednotlivých aktivitách. Ta se pohybuje okolo dvanácti set návštěvníků.

Jak vysoké jsou náklady na pořádání?
Vlastní festival trvá tři dny, pokud nepočítáme PředRajbas na Samsaře a happening na náměstí Republiky. Náklady se pohybují okolo sto padesáti tisíc, podporu máme od města a bez sponzorů by to taky nešlo.

Kdybyste měl jmenovat tři nejzajímavější programy letošního ročníku, které by to byly?
Těžko předem soudit, co bude nejzajímavější. Nabízí se zmínit tři prezentace o neobvyklých cestách kolem světa. Michal Vičar ho objel starým embéčkem, Matěj Balga na kole a v kajaku a Mirka Neubauerová by měla přijet přímo z právě ukončené cesty. Když to stihne, přijede jako vůbec první Češka, která objela svět na motorce. Nutno dodat, že je místní, přímo z Blanska.

Na co dalšího se ještě můžou letos návštěvníci těšit?
Když jsme u těch místních, tak mezi hosty bude také triatlet Milda Bayer z Boskovic, legenda tohoto sportu. V den svých sedmdesátých narozenin se stal mistrem světa.

Máte letos nějaké novinky v zázemí pro návštěvníky nebo skladbě programu?
Žádné výrazné změny nejsou. Snad jen nedělní filmový program v kině bude trochu jiný. Zařadili jsme poprvé delší snímky. Některé jsou třeba i hodinové. Do soutěže neprofesionálních filmů se přihlásilo šestadvacet filmů.

Na Rajbasu povedete workshop o cestování za exotickými národy. Jak jste si užíval pobyt u vzdálených domorodců?
Měl jsem štěstí, že jsem se během cest za poznáním geograficky izolovaných etnik dostal na úžasná místa. A bylo mně dovoleno nahlédnout do života místních lidí, často opravdu posledních svědků doby kamenné. Myslel jsem, že takový svět už neexistuje.

Co je pro vás osobně největším impulsem k cestování?
S touhou poznávat neznámé se člověk rodí. A jak jde čas, tak se mění i zmiňované impulsy k cestování. V poslední době si užívám hlavně návraty domů. Člověk se na cestách naučí dívat kolem sebe. A okem cestovatele pak vidí, že i u nás je krásně, že mnohé věci skvěle fungují.

Navštívil jste sám už všechny kontinenty nebo vám ještě nějaký do sbírky chybí?
Sbírku si tak úplně nedělám, ale ještě jsem nikdy nebyl na Antarktidě.

Cestovatel Milan Daněk z Blanska připravuje devatenáctým rokem festival Rajbas.

Dostal jste se někdy v zahraničí do vážných krizových situací?
Docela často, ale naštěstí to vždycky dobře dopadlo. Zpětně pak na krizové chvíle vzpomínám s úsměvem. Namátkou se mi teď vybavuje třeba opakované zajetí rebely, zatčení policií, ztracení v džungli, bez jídla, pád do štoly. Takových okamžiků bylo už víc.

Jak náročné je sladit cestování s osobním a pracovním životem?
Osobně necestuji daleko zas tak často. Velkou cestu mám jen jednou ročně. Baví mě cesty plánovat a pak zpracovávat materiály. To většinou ale zase nestíhám, jak bych chtěl, protože mám i spoustu dalších aktivit. Ostatně dost možná i na přípravě Rajbasu strávím více času než na cestách.

Co mělo podle vás na cestování v posledních dvaceti letech největší vliv? Zasahují do něj třeba výrazně moderní technologie?
Cestovat je nyní mnohem snadnější a zcela jistě i díky moderním technologiím. Usnadňují spoustu věcí, ale současně i berou. Dnes můžete vše potřebné vyčíst z telefonu a být neustále ve spojení s blízkými. To ubralo něco z té dřívější romantiky, kdy se člověk musel ptát, zjišťovat, objevovat.

Máte z pořádání minulých ročníků festivalu nějaké kuriózní zážitky?
Určitě ano. Ale mohou je mít i návštěvníci. Stačí se zúčastnit NaFestu, ať již aktivně nebo se alespoň přijít podívat, co všechno někteří šílenci stihnou cestou na festival zažít.

Co byste doporučil lidem, kteří se chtějí vydat na svou první cestu do exotičtějších nebo vzdálenějších krajin?
Záleží jak komu. Trochu jsem v rozpacích, když u některých mladých lidí míří jejich první cesta s batohem na zádech hned do Indie nebo Thajska. A přitom neznají lesy a kopce za humny. Myslím, že by neškodilo nejprve poznat kus přírody u nás doma, nasbírat trochu zkušeností a teprve pak vyrazit.

KRISTÝNA KUCHARČÍKOVÁ

Autor: Redakce

12.11.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 20 000 Kč Pomocní pracovníci ve výrobě jinde neuvedení slévárenský dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: pomocné práce ve slévárně, možnost zaučení na slevač-formíř., Požadujeme: spolehlivost, pečlivost a přiměřenou fyzickou zdatnost, praxi ve slévárně., Nabízíme: odborné zaučení, příspěvek na stravování, příspěvek na penzijní připojištění, měsíční mzda od 20.000 Kč, náborový příspěvek 30.000 Kč, Zájemci hlaste se na personálním oddělení: p.. Alena Hlaváčková tel. 516 427 116, e-mail: alena.hlavackova@ernstleopold.cz nebo p. Jitka Matoušková tel. 516 427 126, e-mail: jitka.matouskova@ernstleopold.cz. Pracoviště: Ernst leopold s.r.o., Gellhornova, č.p. 2242, 678 01 Blansko 1. Informace: Alena Hlaváčková, +420 516 427 116. Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 22 000 Kč Číšníci a servírky číšník/servírka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vyučení v oboru nebo praxe v oboru, spolehlivost, aktivní přístup k práci, příjemné vystupování., Zaměstnanecké benefity: strava v práci zdarma, příplatky za víkendy a svátky.. Pracoviště: Restaurace záložna, s.r.o. - provozovna boskovice, Masarykovo náměstí, č.p. 11, 680 01 Boskovice. Informace: Petr Konečný, +420 602 508 413. Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Operátor strojů a 24 000 Kč Obsluha lakovacích a jiných zařízení na povrchovou úpravu kovů a jiných materiálů Seřizovač lakovací linky. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou., POŽADUJEME: praxi v práškové lakovně, pečlivost, spolehlivost., NÁPLŇ PRÁCE: seřizování, obsluha a údržba lakovací linky, zajišťování plynulého provozu výroby., První kontakt telefonicky na čísle 516 481 039 nebo na mail: hana.strnadova@eden-eu.com. Pracoviště: Eden europe, s.r.o., náměstí Práce, č.p. 483, 679 04 Adamov 1. Informace: Hana Strnadová, +420 725 512 433. Výroba - Výroba Zámečníci strojů 17 000 Kč Zámečníci strojů zámečník - svářeč. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracovní poměr na dobu neurčitou., Požadavky: vyučení v oboru zámečník, autoklempíř, opravář zemědělských strojů výhodou, svářečský průkaz CO2, orientace ve výkresové dokumentaci. Možno absolvent., Pracovní doba Po-Pá 6:30-15:00 hod., Osobní kontakt po telefonické domluvě Ing. Kubín tel. 516 467 518 nebo 606 705 583.. Pracoviště: Benedio s.r.o., 679 53 Benešov u Boskovic. Informace: Ladislav Kubín, +420 516 467 322,606 705 583.

Videosouhrn 22.–23. září 2018

Plavání s policejními želízky a vrhání slaměného balíku v sukni: videa víkendu

Ilustrační foto.

Most chce první body v sezoně, míří na hřiště Blanenska

Strážce ochrany přírody: Jednou do nás najížděl řidič, jinak je ale klid

Blanensko - Na nedostatek adrenalinu si Radovan Mezera rozhodně nemůže stěžovat. Přes týden křižuje brněnské ulice v kabině tramvaje. Práci řidiče střídá ve volném čase bojová vřava. Jako fanoušek vojenské historie se v uniformě francouzského dělostřelce účastní například rekonstrukce bitvyu Slavkova. Kus jeho srdce ale patří do Moravského krasu. Tam ho turisté mohou potkat v uniformě strážce ochrany přírody. Už devět let.

Blanensko hostilo slovácký hokej. Uspěly jen Boskovice

Boskovice, Blansko - Ani druhé kolo společné krajské ligy jižní Moravy a Zlínska nezměnilo hokejové poměry na Blanensku. Oba zástupci okresu v soutěži měli se soupeři ze Slovácka výhodu domácího prostředí. Minerva Boskovice těsně porazila Uherský Brod, blanenští Dynamiters doma nestačili na Uherský Ostroh.

Důležitá je prošláplá obuv a nepřeceňovat se, říká mistr dálkových pochodů

Jižní Morava - Dušan Machourek má v nohách přes osmatřicet tisíc kilometrů na organizovaných pochodech a téměř každou sobotu v roce tráví na jiné turistické akci po celé republice i v zahraničí. Před lety získal ocenění Zasloužilý mistr dálkových pochodů.

Ve Sloupu staví kolumbárium, plánují je i ve Vavřinci

Sloup - Pohřbů žehem přibývá a obce na svých hřbitovech stále častěji přistavují kolumbária pro uložení uren s popelem zemřelých. Taková stavba teď vyrůstá třeba ve Sloupu v Moravském krasu a začne budovat i v sousedním Vavřinci. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT