VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rajbas spojuje činorodost. S touhou poznávat se rodíme, říká cestovatel Daněk

Blansko – /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ Besedy, filmy a workshopy nebo výprava do Moravského krasu. To všechno čeká už za tři týdny návštěvníky blanenského festivalu Rajbas. Na něm se setkají dobrodruzi všech věkových i zájmových skupin, aby sdíleli své zážitky mezi sebou i s posluchači.

12.11.2017
SDÍLEJ:

Cestovatel Milan Daněk z Blanska připravuje devatenáctým rokem festival Rajbas.Foto: archiv Milana Daňka

Chybět nebudou horolezci, jeskyňáři, fotografové, cyklisté, triatlonisté ani nadšení cestovatelé. Příchozí se seznámí se životem exotických kmenů, úskalím cestování v kanadských horách i závoděním v zasněžené krajině za finským polárním kruhem. Kromě mnoha zajímavých vystoupení slibuje festival podle Milana Daňka hlavně nenahraditelnou atmosféru. „Na festival chodí činorodí lidé, kteří nesedí doma a rádi se baví. V šatně se vždy hraje a zpívá až do zavíračky,“ říká šéf festivalu Daněk.

Jak dlouho trvá příprava festivalu?
Dá se říct, že se v různé intenzitě připravujeme nepřetržitě. Už nyní například plánujeme, jak bude vypadat dvacátý ročník.

Kolik lidí se na pořádání Rajbasu podílelo v začátcích a kolik vás je v týmu dnes?
Byl to poměrně přirozený vývoj. S tím, jak přibývalo aktivit, přibývalo organizátorů. Organizačních týmů je dnes vlastně několik. Máme tým pro soutěž filmů, Grena běh do vrchu, šifrovačku, občerstvení, techniku a další. Takových samostatných skupinek je na festivalu mnoho. Desítky lidí, dobrovolníků, které to prostě baví.

Co všechno příprava tak velké akce obnáší?
No, pokud bych to měl úplně shrnout, tak hlavně velkou spoustu práce. Ta nás ale naplňuje a děláme ji rádi.

A kdybyste měl říct, co je na této práci nejtěžší?
Asi sehnat dostatek peněz. Možná to není nejtěžší, ale je to práce, do které se nikdo nehrne.

Je podle vás Rajbas v něčem unikátní nebo znáte v České republice více podobných festivalů?
Zcela unikátní je určitě svou atmosférou a rozsahem aktivit. Neznám žádný podobný festival stejného zaměření. Vlastně neznám ani jiný festival s tak aktivním zapojením účastníků. Z programů v sále je třeba nejpopulárnější NaFest. To je prezentace netradičních cest návštěvníků na náš festival. Nikdy nevíme, o čem to bude. Vítězí recese a vtip. Humor je ostatně také silnou stránkou našich moderátorů. Myslím, že návštěvníci si právě originalitu a nezaměnitelnou atmosféru Rajbasu dokážou skvěle užít. V šatně se vždy hraje a zpívá až do zavíračky.

Jak na tuto akci vybíráte účinkující?
Většinou vystupující oslovujeme sami. Chodí nám ale i hodně nabídek na vystoupení, některé tak musíme odmítat. Konkrétní klíč pro výběr účinkujících nemáme. Snažíme se ale představit výjimečné výkony, zajímavé osobnosti a nezapomínáme hlavně na ty z našeho regionu.

Kde čerpá energii a odpočívá
Oblíbený způsob odpočinku: Nejvíce si odpočinu při práci na chatě.

Oblíbený podnik: U Štěpánků v Blansku. Léty se tam nic nemění a je to bezva místo pro trampské posezení s kytarou.

Oblíbená trasa procházky: Raději běhám. Teď, když je brzy tma, nejčastěji na Sportovním ostrově.

Dokázal byste najít nějakou charakteristiku, která podle Vás spojuje lidi pohybující se okolo Rajbasu?
Jsou to všechno činorodí lidé, co nesedí doma a rádi se baví.

Máte statistiky kolik lidí na festival ročně dorazí?
Kolik lidí dorazí, se přesně spočítat nedá. Akce je třídenní, někdo přijde každý den, někdo si vybere jenom něco z programové nabídky. Třeba běh nebo šifrovačku a projekcí se vůbec nezúčastní. Proto můžeme sčítat jen účast na jednotlivých aktivitách. Ta se pohybuje okolo dvanácti set návštěvníků.

Jak vysoké jsou náklady na pořádání?
Vlastní festival trvá tři dny, pokud nepočítáme PředRajbas na Samsaře a happening na náměstí Republiky. Náklady se pohybují okolo sto padesáti tisíc, podporu máme od města a bez sponzorů by to taky nešlo.

Kdybyste měl jmenovat tři nejzajímavější programy letošního ročníku, které by to byly?
Těžko předem soudit, co bude nejzajímavější. Nabízí se zmínit tři prezentace o neobvyklých cestách kolem světa. Michal Vičar ho objel starým embéčkem, Matěj Balga na kole a v kajaku a Mirka Neubauerová by měla přijet přímo z právě ukončené cesty. Když to stihne, přijede jako vůbec první Češka, která objela svět na motorce. Nutno dodat, že je místní, přímo z Blanska.

Na co dalšího se ještě můžou letos návštěvníci těšit?
Když jsme u těch místních, tak mezi hosty bude také triatlet Milda Bayer z Boskovic, legenda tohoto sportu. V den svých sedmdesátých narozenin se stal mistrem světa.

Máte letos nějaké novinky v zázemí pro návštěvníky nebo skladbě programu?
Žádné výrazné změny nejsou. Snad jen nedělní filmový program v kině bude trochu jiný. Zařadili jsme poprvé delší snímky. Některé jsou třeba i hodinové. Do soutěže neprofesionálních filmů se přihlásilo šestadvacet filmů.

Na Rajbasu povedete workshop o cestování za exotickými národy. Jak jste si užíval pobyt u vzdálených domorodců?
Měl jsem štěstí, že jsem se během cest za poznáním geograficky izolovaných etnik dostal na úžasná místa. A bylo mně dovoleno nahlédnout do života místních lidí, často opravdu posledních svědků doby kamenné. Myslel jsem, že takový svět už neexistuje.

Co je pro vás osobně největším impulsem k cestování?
S touhou poznávat neznámé se člověk rodí. A jak jde čas, tak se mění i zmiňované impulsy k cestování. V poslední době si užívám hlavně návraty domů. Člověk se na cestách naučí dívat kolem sebe. A okem cestovatele pak vidí, že i u nás je krásně, že mnohé věci skvěle fungují.

Navštívil jste sám už všechny kontinenty nebo vám ještě nějaký do sbírky chybí?
Sbírku si tak úplně nedělám, ale ještě jsem nikdy nebyl na Antarktidě.

Cestovatel Milan Daněk z Blanska připravuje devatenáctým rokem festival Rajbas.

Dostal jste se někdy v zahraničí do vážných krizových situací?
Docela často, ale naštěstí to vždycky dobře dopadlo. Zpětně pak na krizové chvíle vzpomínám s úsměvem. Namátkou se mi teď vybavuje třeba opakované zajetí rebely, zatčení policií, ztracení v džungli, bez jídla, pád do štoly. Takových okamžiků bylo už víc.

Jak náročné je sladit cestování s osobním a pracovním životem?
Osobně necestuji daleko zas tak často. Velkou cestu mám jen jednou ročně. Baví mě cesty plánovat a pak zpracovávat materiály. To většinou ale zase nestíhám, jak bych chtěl, protože mám i spoustu dalších aktivit. Ostatně dost možná i na přípravě Rajbasu strávím více času než na cestách.

Co mělo podle vás na cestování v posledních dvaceti letech největší vliv? Zasahují do něj třeba výrazně moderní technologie?
Cestovat je nyní mnohem snadnější a zcela jistě i díky moderním technologiím. Usnadňují spoustu věcí, ale současně i berou. Dnes můžete vše potřebné vyčíst z telefonu a být neustále ve spojení s blízkými. To ubralo něco z té dřívější romantiky, kdy se člověk musel ptát, zjišťovat, objevovat.

Máte z pořádání minulých ročníků festivalu nějaké kuriózní zážitky?
Určitě ano. Ale mohou je mít i návštěvníci. Stačí se zúčastnit NaFestu, ať již aktivně nebo se alespoň přijít podívat, co všechno někteří šílenci stihnou cestou na festival zažít.

Co byste doporučil lidem, kteří se chtějí vydat na svou první cestu do exotičtějších nebo vzdálenějších krajin?
Záleží jak komu. Trochu jsem v rozpacích, když u některých mladých lidí míří jejich první cesta s batohem na zádech hned do Indie nebo Thajska. A přitom neznají lesy a kopce za humny. Myslím, že by neškodilo nejprve poznat kus přírody u nás doma, nasbírat trochu zkušeností a teprve pak vyrazit.

KRISTÝNA KUCHARČÍKOVÁ

Autor: Redakce

12.11.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 20 000 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) zedník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Pražská 1827/66, 678 01 Blansko., Požadavky: ŘP sk. B., První kontakt telefonicky Po-Pá 8:00-15:30 hod.. Pracoviště: Hw system s.r.o. - pracoviště, Pražská, č.p. 1827, 678 01 Blansko 1. Informace: David Moos, +420 602 134 047.

Výroba - Výroba Strojírenští technici 22 000 Kč

Strojírenští technici přístrojů, strojů a zařízení Technický pracovník obrobny. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme:, -Středoškolské vzdělání technického směru, -Zkušenosti s vedením většího kolektivu (cca 50 pracovníků) - VÝHODOU, -Organizační a komunikativní schopnosti, -Znalost práce na PC - (Word, Excel), Náplň práce:, -Zodpovědnost , -Pracovní nasazení. Pracoviště: Adast systems, a.s., 679 04 Adamov 1. Informace: Aneta Váradiová, +420 516 519 201,737 217 745.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 26 020 Kč

Učitelé na 1. stupni základních škol Učitel/ka 1. stupně. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26020 kč, mzda max. 33930 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou., Požadujeme vysokoškolské magisterské vzdělání - učitelství pro 1.stupeň ZŠ, 40 hodin práce odpovídá 22 hodinám výuky., První kontakt telefonicky na tel. čísle: 776 351 143 - Mgr. Karin Petrželková nebo na e-mail: reditel@zsvelkeopatovice.cz.. Pracoviště: Základní škola velké opatovice, příspěvková organizace, Pod Strážnicí, č.p. 499, 679 63 Velké Opatovice. Informace: Karin Petrželková, +420 776 351 143.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Ostatní specialisté a 42 000 Kč

Řídící pracovníci na základních školách ředitel/ředitelka Základní školy Letovice, příspěvková organizace. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 42000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Rada Města Letovice, Masarykovo nám. 210/19, Letovice vyhlašuje dle § 166 odst. 2 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), v platném znění KONKURZNÍ ŘÍZENÍ na pozici: Ředitel/Ředitelka Základní školy Letovice, příspěvková organizace. , Požadavky: , 1) předpoklady a odborná kvalifikace pro výkon činností ředitele školy podle zákona č.563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů, v platném znění, , 2) znalost školské problematiky a předpisů, , 3) organizační a řídící schopnosti, , K přihlášce přiložte: , 1) úředně ověřené kopie dokladů o nejvyšším dosaženém vzdělání (diplom včetně vysvědčení o státní závěrečné zkoušce, případně doklady o dalším vzdělání/ maturitní vysvědčení), , 2) doklad o průběhu zaměstnání a délce pedagogické praxe včetně pracovního zařazení (např. pracovní smlouvy, potvrzení zaměstnavatelů atd.), , 3) strukturovaný profesní životopis, , 4) písemnou koncepci rozvoje školy v rozsahu max. 5 normostran, , 5) výpis z evidence Rejstříku trestů (ne starší 3 měsíců), , 6) originál, popř. ověřená kopie lékařského potvrzení o způsobilosti k výkonu pracovního místa ředitele (ne starší 3 měsíců), , 7) souhlas s nakládáním s poskytnutými osobními údaji, Předpokládaný nástup na pracovní místo ředitele/ředitelky: 1.12. 2018, Obálku označte slovy: "Konkurs-neotvírat". , Přihlášky s uvedenými doklady doručte: nejpozději do 31. srpna 2018, do 12. hodin na adresu: Městský úřad Letovice, Masarykovo nám. 210/19.. Pracoviště: Město letovice, Masarykovo náměstí, č.p. 210, 679 61 Letovice. Informace: Naděžda Lorenčíková, +420 516 482 216,736 473 736.


Věra Žďárská je odborná garantka valtické bylinkové zahrady. Zajišťuje pro veřejnost rovněž širokou paletu zajímazvých kurzů.
14

Nabízí relaxaci mezi bylinkami. Jsou dobré jako prevence nemocí, říká Žďárská

Ultramaratonec Daniel Orálek.

Sedm maratonů v sedmi dnech. Vytrvalce prověří nejtěžší běžecký etapový závod

AKTUALIZOVÁNO

Ještě ani nestojí, už má mít jméno. Lidé navrhují název nového hlavního nádraží

Brno – Příští zastávka Pražské nádraží. I to třeba mohou v budoucnu uslyšet lidé, kteří přijedou vlakem na nové hlavní nádraží v Brně. Je to jeden z prvních návrhů jeho názvu, o němž mohou lidé rozhodovat od pondělních dvou hodin odpoledne.

Kráska z Mexika, Asie nebo Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny F

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Oslava 40. a 80. narozenin. Jedlička chce jako první sám přeplavat Baťův kanál

Hodonín – Obtížný dárek si ke svým čtyřicátým narozeninám nadělil Marek Jedlička z Hodonína. Chce se pokusit o první sólo přeplavání Baťova kanálu. „Chci tak navázat na oslavy osmdesáti let od jeho dokončení. Před lety jsem přemýšlel o přeplavání kanálu La Manche, což je ale příliš nákladné, tak jsem přešel na levnější a schůdnější variantu, kterou máme za domem,“ usmál se Jedlička.

Dukelská je stále rozkopaná. Neotevře se ani přes léto

Boskovice – Nepříjemnou zkušenost měl v pátek Roman Kopeček při cestě z Boskovic do Žďárné na Blanensku. „Kvůli uzavírce mi to trvalo dvakrát tak dlouho, navíc je cesta samá zatáčka,“ postěžoval si řemeslník. Projet boskovickou Dukelskou ulicí je možné jen na povolenky, objížďku přes místní část Kamenice nemohl s autem plným betonu využít. Místní věřili, že se průjezdné výpadovky na Prostějov dočkají v létě, jenže mají smůlu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT