VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rajbas spojuje činorodost. S touhou poznávat se rodíme, říká cestovatel Daněk

Blansko – /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ Besedy, filmy a workshopy nebo výprava do Moravského krasu. To všechno čeká už za tři týdny návštěvníky blanenského festivalu Rajbas. Na něm se setkají dobrodruzi všech věkových i zájmových skupin, aby sdíleli své zážitky mezi sebou i s posluchači.

12.11.2017
SDÍLEJ:

Cestovatel Milan Daněk z Blanska připravuje devatenáctým rokem festival Rajbas.Foto: archiv Milana Daňka

Chybět nebudou horolezci, jeskyňáři, fotografové, cyklisté, triatlonisté ani nadšení cestovatelé. Příchozí se seznámí se životem exotických kmenů, úskalím cestování v kanadských horách i závoděním v zasněžené krajině za finským polárním kruhem. Kromě mnoha zajímavých vystoupení slibuje festival podle Milana Daňka hlavně nenahraditelnou atmosféru. „Na festival chodí činorodí lidé, kteří nesedí doma a rádi se baví. V šatně se vždy hraje a zpívá až do zavíračky,“ říká šéf festivalu Daněk.

Jak dlouho trvá příprava festivalu?
Dá se říct, že se v různé intenzitě připravujeme nepřetržitě. Už nyní například plánujeme, jak bude vypadat dvacátý ročník.

Kolik lidí se na pořádání Rajbasu podílelo v začátcích a kolik vás je v týmu dnes?
Byl to poměrně přirozený vývoj. S tím, jak přibývalo aktivit, přibývalo organizátorů. Organizačních týmů je dnes vlastně několik. Máme tým pro soutěž filmů, Grena běh do vrchu, šifrovačku, občerstvení, techniku a další. Takových samostatných skupinek je na festivalu mnoho. Desítky lidí, dobrovolníků, které to prostě baví.

Co všechno příprava tak velké akce obnáší?
No, pokud bych to měl úplně shrnout, tak hlavně velkou spoustu práce. Ta nás ale naplňuje a děláme ji rádi.

A kdybyste měl říct, co je na této práci nejtěžší?
Asi sehnat dostatek peněz. Možná to není nejtěžší, ale je to práce, do které se nikdo nehrne.

Je podle vás Rajbas v něčem unikátní nebo znáte v České republice více podobných festivalů?
Zcela unikátní je určitě svou atmosférou a rozsahem aktivit. Neznám žádný podobný festival stejného zaměření. Vlastně neznám ani jiný festival s tak aktivním zapojením účastníků. Z programů v sále je třeba nejpopulárnější NaFest. To je prezentace netradičních cest návštěvníků na náš festival. Nikdy nevíme, o čem to bude. Vítězí recese a vtip. Humor je ostatně také silnou stránkou našich moderátorů. Myslím, že návštěvníci si právě originalitu a nezaměnitelnou atmosféru Rajbasu dokážou skvěle užít. V šatně se vždy hraje a zpívá až do zavíračky.

Jak na tuto akci vybíráte účinkující?
Většinou vystupující oslovujeme sami. Chodí nám ale i hodně nabídek na vystoupení, některé tak musíme odmítat. Konkrétní klíč pro výběr účinkujících nemáme. Snažíme se ale představit výjimečné výkony, zajímavé osobnosti a nezapomínáme hlavně na ty z našeho regionu.

Kde čerpá energii a odpočívá
Oblíbený způsob odpočinku: Nejvíce si odpočinu při práci na chatě.

Oblíbený podnik: U Štěpánků v Blansku. Léty se tam nic nemění a je to bezva místo pro trampské posezení s kytarou.

Oblíbená trasa procházky: Raději běhám. Teď, když je brzy tma, nejčastěji na Sportovním ostrově.

Dokázal byste najít nějakou charakteristiku, která podle Vás spojuje lidi pohybující se okolo Rajbasu?
Jsou to všechno činorodí lidé, co nesedí doma a rádi se baví.

Máte statistiky kolik lidí na festival ročně dorazí?
Kolik lidí dorazí, se přesně spočítat nedá. Akce je třídenní, někdo přijde každý den, někdo si vybere jenom něco z programové nabídky. Třeba běh nebo šifrovačku a projekcí se vůbec nezúčastní. Proto můžeme sčítat jen účast na jednotlivých aktivitách. Ta se pohybuje okolo dvanácti set návštěvníků.

Jak vysoké jsou náklady na pořádání?
Vlastní festival trvá tři dny, pokud nepočítáme PředRajbas na Samsaře a happening na náměstí Republiky. Náklady se pohybují okolo sto padesáti tisíc, podporu máme od města a bez sponzorů by to taky nešlo.

Kdybyste měl jmenovat tři nejzajímavější programy letošního ročníku, které by to byly?
Těžko předem soudit, co bude nejzajímavější. Nabízí se zmínit tři prezentace o neobvyklých cestách kolem světa. Michal Vičar ho objel starým embéčkem, Matěj Balga na kole a v kajaku a Mirka Neubauerová by měla přijet přímo z právě ukončené cesty. Když to stihne, přijede jako vůbec první Češka, která objela svět na motorce. Nutno dodat, že je místní, přímo z Blanska.

Na co dalšího se ještě můžou letos návštěvníci těšit?
Když jsme u těch místních, tak mezi hosty bude také triatlet Milda Bayer z Boskovic, legenda tohoto sportu. V den svých sedmdesátých narozenin se stal mistrem světa.

Máte letos nějaké novinky v zázemí pro návštěvníky nebo skladbě programu?
Žádné výrazné změny nejsou. Snad jen nedělní filmový program v kině bude trochu jiný. Zařadili jsme poprvé delší snímky. Některé jsou třeba i hodinové. Do soutěže neprofesionálních filmů se přihlásilo šestadvacet filmů.

Na Rajbasu povedete workshop o cestování za exotickými národy. Jak jste si užíval pobyt u vzdálených domorodců?
Měl jsem štěstí, že jsem se během cest za poznáním geograficky izolovaných etnik dostal na úžasná místa. A bylo mně dovoleno nahlédnout do života místních lidí, často opravdu posledních svědků doby kamenné. Myslel jsem, že takový svět už neexistuje.

Co je pro vás osobně největším impulsem k cestování?
S touhou poznávat neznámé se člověk rodí. A jak jde čas, tak se mění i zmiňované impulsy k cestování. V poslední době si užívám hlavně návraty domů. Člověk se na cestách naučí dívat kolem sebe. A okem cestovatele pak vidí, že i u nás je krásně, že mnohé věci skvěle fungují.

Navštívil jste sám už všechny kontinenty nebo vám ještě nějaký do sbírky chybí?
Sbírku si tak úplně nedělám, ale ještě jsem nikdy nebyl na Antarktidě.

Cestovatel Milan Daněk z Blanska připravuje devatenáctým rokem festival Rajbas.

Dostal jste se někdy v zahraničí do vážných krizových situací?
Docela často, ale naštěstí to vždycky dobře dopadlo. Zpětně pak na krizové chvíle vzpomínám s úsměvem. Namátkou se mi teď vybavuje třeba opakované zajetí rebely, zatčení policií, ztracení v džungli, bez jídla, pád do štoly. Takových okamžiků bylo už víc.

Jak náročné je sladit cestování s osobním a pracovním životem?
Osobně necestuji daleko zas tak často. Velkou cestu mám jen jednou ročně. Baví mě cesty plánovat a pak zpracovávat materiály. To většinou ale zase nestíhám, jak bych chtěl, protože mám i spoustu dalších aktivit. Ostatně dost možná i na přípravě Rajbasu strávím více času než na cestách.

Co mělo podle vás na cestování v posledních dvaceti letech největší vliv? Zasahují do něj třeba výrazně moderní technologie?
Cestovat je nyní mnohem snadnější a zcela jistě i díky moderním technologiím. Usnadňují spoustu věcí, ale současně i berou. Dnes můžete vše potřebné vyčíst z telefonu a být neustále ve spojení s blízkými. To ubralo něco z té dřívější romantiky, kdy se člověk musel ptát, zjišťovat, objevovat.

Máte z pořádání minulých ročníků festivalu nějaké kuriózní zážitky?
Určitě ano. Ale mohou je mít i návštěvníci. Stačí se zúčastnit NaFestu, ať již aktivně nebo se alespoň přijít podívat, co všechno někteří šílenci stihnou cestou na festival zažít.

Co byste doporučil lidem, kteří se chtějí vydat na svou první cestu do exotičtějších nebo vzdálenějších krajin?
Záleží jak komu. Trochu jsem v rozpacích, když u některých mladých lidí míří jejich první cesta s batohem na zádech hned do Indie nebo Thajska. A přitom neznají lesy a kopce za humny. Myslím, že by neškodilo nejprve poznat kus přírody u nás doma, nasbírat trochu zkušeností a teprve pak vyrazit.

KRISTÝNA KUCHARČÍKOVÁ

Autor: Redakce

12.11.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč12 200 Kč

Svářeči. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracoviště: Pražská 333/47, 67961 Letovice., Zkrácený prac. úvazek 30 hodin týdně. Pracovní poměr na dobu neurčitou., Práce přesčas a o víkendech. Prašné prostředí. Znalost čtení technické dokumentace. Platný svářečský průkaz – ZK 135 1.1., První kontakt telefonicky ÚT a ČT v době 13.00-14.00 hod nebo mailem.. Pracoviště: Staves.cz, družstvo - pracoviště letovice, Pražská, č.p. 333, 679 61 Letovice. Informace: David Doležel, +420 777 267 735.

Management - Management Manažer30 000 Kč

Řídící pracovníci v oblasti ekonomiky a financí (kromě finančních a pojišťovacích služeb) vedoucí ekonomického oddělení. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 50000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení. Nástup ihned nebo dle domluvy., Stabilní česká společnost podnikající ve čtyřech různých oborech (výroba desek plošných spojů, IT, zdravotnictví, poradenství) se sídlem v Boskovicích hledá do svého týmu vedoucího ekonomického oddělení., Rozumíte ekonomice a účetnictví? Chcete vést tým zkušených účetních? Hledáte společnost s důrazem na kvalitu, rychlost, čestnost, invenci, dialog a osobní přístup? Pokud jste si na tyto otázky odpověděl/a kladně, pak je tako pracovní nabídka přímo pro Vás!, Vaše NÁPLŇ PRÁCE bude: vedení účetního týmu a koordinace činnosti účtárny, zodpovědnost za ekonomické procesy ve firmě, tvorba ročních plánů, analýza finančních ukazatelů, reporting výsledků firmy, komunikace s managementem s cílem zvýšení produktivity., PŘEDPOKLADEM pro tuto práce je: ekonomické vzdělání, praxe v ekonomické oblasti na obdobné pozici, znalost účetnictví, daňových zákonů, legislativy, zkušenosti s vedením menšího týmu výhodou, samostatnost, přesnost, zodpovědnost, pečlivost., Naše NABÍDKA pro Vás: pružná pracovní doba, zázemí stabilní, silné společnosti s velkým potenciálem, zajímavé platové ohodnocení (30.000-50.000 Kč dle praxe a zkušeností), benefity (sick days, příspěvek na stravování a dojíždění, profesní vzdělávání, jazykové kurzy, aj.), firemní mateřská školka, dlouhodobá spolupráce., Strukturované životopisy s motivačním dopisem "Proč chci tuto práci dělat" posílejte na e-mail adresu: personalni@gatema.cz, Společnost Gatema a.s. si vyhrazuje právo vyhlásit nové výběrové řízení, pokud nebude vybrán vhodný kandidát., Zasláním svých údajů uvedených v životopise a motivačním dopise dáváte souhlas, aby společnost Gatema a.s., Průmyslová 2503/2, Boskovice, 680 01, zpracovala Vaše osobní údaje pro účely spolupráce v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb. "O ochraně osobních údajů" ve znění pozdějších předpisů, a to až do odvolání písemnou formou.. Pracoviště: Gatema a. s., Průmyslová, č.p. 2503, 680 01 Boskovice. Informace: Marie Vidláková, +420 720 979 656.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce14 500 Kč

Prodavači ostatního zboží v prodejnách prodavač/ka - pokladní. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14500 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Plný nebo zkrácený pracovní úvazek 30 hodin týdně. Pracovní poměr na dobu neurčitou. , Prodavač/ka v sortimentu sezonního zboží, drogerie, kosmetika, zahrádkářské a chovatelské potřeby., Zaměstnanecké výhody: stravenky., První kontakt telefonicky v době 7-18 hod na č. 723 359 109 nebo ve stejném čase osobně na prodejně.. Pracoviště: Jiří watzinger, nám. Svobody, č.p. 35, 678 01 Blansko 1. Informace: Jiří Watzinger, +420 723 359 109.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce89 Kč

Prodavači ostatního zboží v prodejnách prodavač/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 89.2 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zkrácený pracovní úvazek 34 hodin týdně. Pracovní poměr na dobu určitou., Mzda 89,20 Kč/hod., První kontakt mailem nebo telefonicky.. Pracoviště: Jakub veselý - provozovna, Tyršova, č.p. 525, 679 61 Letovice. Informace: Jakub Veselý, +420 775 621 026.

Ilustrační foto.

Volání v době mobilní? V Újezdu třeba jen ve dveřích mezi ložnicí a obývákem

Videosouhrn Deníku – pátek 23. února 2018

Znavený dvouletý dveřník, fet za volantem a soutěž střihačů vína: videa dne

Když člověk potká sochu, přestane vnímat čas, tvrdí architekt Hrůša

Brno /ROZHOVOR/ – Umístit historickou sochu císaře Josefa II. na Dominikánské náměstí vyvolalo diskuzi, jestli tak velká socha před Novou radnici v Brně patří. Jedním z odpůrců takového umístění je architekt Petr Hrůša, který vytvářel na rekonstrukci náměstí studii. „Působila by tam s výškou přes šest metrů hřmotně až bizarně. Nehodí se ani k okolním domům. Dojmově by zastínila i architekturou budovy radnice,“ tvrdí architekt.

Rád se vracím na jižní Moravu, říká volejbalový univerzál Konečný

Kladno, Letovice – Od dubna trpělivě čekal na zahraniční nabídku, nakonec zvolil návrat domů. Bývalý volejbalový reprezentant David Konečný se po devíti letech ve Francii přesunul do nejvyšší domácí soutěže, kde posílil aktuálně druhé Kladno. „Mužstvu chci pomoct získat medaili,“ hlásí odhodlaně pětatřicetiletý univerzál, který pochází z Letovic na Blanensku.

Dětské hřiště nebo rodinný dům. Lidé mohou hlasovat o dřevěnou stavbu roku

Lazinov, Rousínov - Hřiště, konstrukce, stavby. Všechno vyrobené ze dřeva. V anketě Nadace dřevo pro život se lidem představují i dětské hřiště v Rousínově na Vyškovsku a rodinný dům v obci Lazinov na Blanensku.

AKTUALIZOVÁNO

My chceme gól, hnali fanoušci v Olympijském parku hokejisty do finále. Ale marně

Brno /VIDEO, ANKETA/ – Několik stovek lidí přišlo v pátek do Olympijského parku na brněnském výstavišti na dálku podpořit hokejisty České republiky v boji proti celku Olympijských atletů z Ruska. Bohužel si před velkoplošnou obrazovkou v pavilonu Z nemohli ani jednou zakřičet gól. Český národní tým prohrál v semifinále 0:3 a čeká ho boj o bronzové medaile.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT