Boskovická radnice se obléká do nového hávu. Konečně. Radní chtěli kulturní památku opravit již dříve, peníze z takzvaných Norských fondů jim však odepřeli.
„Proto radnici budeme opravovat v několika etapách,“ přiblížila místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková. V těchto dnech stavebníci odstraňují ze střechy původní krytinu. „Bude potřeba vyměnit krovy, provést zalaťování a pak položit krytinu, bobrovku,“ dodala místostarostka Vítková.
Zpřístupněna by měla být i věž, která je zajímavá tím, že se dole zdá užší než nahoře. „Věž ale zrekonstruujeme až v další etapě. Bude turistickou atrakcí a lidé se konečně podívají i na část města s náměstím,“ řekla Vítková. Toto štěstí však zřejmě nebude mít Leona Hájková z Boskovic. „Jsem sice ráda, že se radnice opravuje, ale podívat se na město z věže byl vždycky můj sen a ten zůstane bohužel nesplnitelný,“ svěřila se žena. Je totiž na vozíčku a musí denně zdolávat spoustu bariér.
„Abychom počítali s výtahem ve věži, tak daleko projekt ještě není,“ přiznala Vítková. Dodala však, že nic není vyloučené. Pomoci by mohl samostatný výtah postavený vedle věže.
Aby mohla být radnice opravena, podařilo se lidem ve vedení města získat peníze z ministerstva kultury. „Ti nám dají padesát procent částky, město přidá další peníze. Vychází to na devět set padesát tisíc korun pro ně i pro nás,“ prozradila Vítková, která tvrdí, že boskovická radnice je na seznamu kulturních památek.

Více informací se dozvíte v sobotním blanenském Deníku Rovnost 18. srpna.