Padesátitisícový výdělek na akciích, téměř dvě stě tisíc odměna z Vodárenské akciové společnosti, dvou miliónový úvěr ze stavebního spoření. Tyto údaje se objevují v majetkových přiznáních blanenských radních. Svoje vedlejší příjmy, dary či úvěry museli ke konci června poskytnout k nahlédnutí každému, kdo o to bude mít zájem. Ze zveřejněných čestných prohlášení radních v Blansku vyplývá, že nejvíce se v loňském roce dařilo místostarostovi města Jindřichu Královi. Kromě vedení města působil jako jednatel Služeb a Technických služeb Blansko, společník HC Blansko, předseda Svazku vodovodů a kanalizací a předseda představenstva Vodárenské akciové společnosti. Právě tento post mu vynesl nejvíc peněz.

„Za práci ve Vodárenské akciové společnosti jsem měl v minulém roce příjem sto devadesát osm tisíc korun a ve svazku šestadvacet tisíc,“ uvádí Král.

Kromě příjmů tíží blanenského místostarostu také výdaje. Ze stavebního spoření si v roce 2009 vzal úvěr téměř dva a půl miliónu korun.

Přestože formulář Jindřicha Krále je z čelních politiků města Blanska nejplnější, proti přiznávání vedlejších příjmů nic nenamítá. „Je to sice určitý zásah do soukromí, ale s tím musí počítat přirozeně každý, kdo pracuje ve veřejné správě. Mně osobně to nevadí,“ říká Král.

Přiznání pomáhají proti korupci

To, že se lidé můžou dozvědět o příjmech politiků, nevadí ani blanenské starostce Jaroslavě Králové. „Proti přiznávání vedlejších příjmů nic nemám. Pokud se někdo dá na cestu veřejného činitele, musí počítat s tím, že se lidé budou zajímat o to, co vydělá. Navíc to může pomoci zabránit korupci,“ uvádí blanenská starostka Jaroslava Králová, která kromě rady města Blanska zasedá také v zastupitelstvu Jihomoravského kraje. Politici však musí přiznávat jen částky, které v součtu přesahují sto tisíc za rok. A těch odměna za místo v krajském zastupitelstvu zdaleka nedosahuje. „Ve formuláři jsem vyplnila jen úvěr sto osmdesát tisíc od stavební spořitelny. Žádný vedlejší příjem tak přiznávat nemusím. A ani žádné hodnotné dary nedostávám,“ dodává s úsměvem starostka.

Stejně jako Jindřich Král, jednatelem Služeb a Technických služeb Blansko, je i druhý blanenský místostarosta Lubomír Toufar. Vedlejší příjem nemá, zato obchoduje s akciemi. Podle údajů v jeho čestném prohlášení vydělal v minulém roce na akcií ČEZu přes padesát tisíc korun.

Jeden ojetý automobil prodal a jiný koupil. Tuto kolonku musel vyplnit ve svém formuláři starosta Boskovic Jaroslav Dohnálek. Také jemu přiznávat nabytý majetek nevadí, problematické to ale podle něj je u neuvolněných funkcionářů. „I když někdo vykonává činnost ve státní správě při zaměstnání, musí dokazovat veřejnosti své příjmy. To mi přijde trochu kontroverzní. Naopak u toho, kdo zastává svou funkci jako jediné či hlavní povolání, je to v pořádku. Já mám například příjem jen z místa starosty, vykazování vedlejších příjmů mi nevadí,“ prohlásil Dohnálek.

Také podle místostarostky Boskovic Jaromíry Vítkové jsou majetková přiznání v pořádku. „Přiznání vedlejších příjmů u politiků je dobré pro to, že může pomoci zabránit korupci. Bohužel se však ukazuje, že i tento zákon se dá obejít. Ale nějaká kontrola to přece jenom je,“ míní Vítková a dodává, že ona sama v minulém roce žádný vedlejší příjem neměla.

Bez zájmu lidí

Starostové, městští radní i vedoucí odborů. Tito všichni musí podle Zákona o střetu zájmu, který platí od roku 2007, přiznat každý rok ke třicátému červnu svoje vedlejší příjmy. Ty jsou pak k nahlédnutí na radnicích měst. Jenže na Blanensku nemá o majetková přiznání svých radních nikdo zájem. „Každý, kdo chce, se může na výkazy vedlejších příjmů veřejných funkcionářů podívat přímo na radnici města nebo přes přístupový kód přes internet. Nepamatuji si však, že by sem kdy někdo přišel,“ přemítá tajemník Blanska Jiří Kupčík.

Ani v Boskovicích po příjmech vedení města lidé nepátrají. „Jen když zákon začal platit, tak občas přišel někdo z médií. Teď už o majetková přiznání politiků nemá zájem nikdo,“ potvrzuje vedoucí Odboru tajemníka z Boskovic Bronislav Šamšula.

Podle odborníků je však systém zveřejňování vedlejších příjmů přesto důležitý. „Politikové si musí být vědomi toho, že jsou placení z veřejných peněz. Jsou to oni, kdo rozhoduje o veřejných zakázkách. Takže je dobré, když vědí, že jsou pod kontrolou společnosti,“ vysvětlil brněnský politolog Stanislav Balík.