„Posílali jsme prohlášení hejtmanovi Jihomoravského kraje a v kopii také řediteli zdravotnické záchranné služby panu Klusákovi. Pod toto prohlášení se podepsali zástupci padesáti obcí a měst na Blanensku, kteří s našimi výhradami naprosto souhlasí. Z kraje nám ovšem přišla odpověď, která neřeší problémy, na které jsme upozorňovali. V současné době tedy připravujeme další dopis, který bychom vedení kraje poslali,“ vysvětlila Eva Siverová z Odboru sociálních věcí a zdravotnictví Městského úřadu v Boskovicích.

Změny v systému služeb záchranářů na Blanensku obhajuje tiskový mluvčí jihomoravské záchranky Petr Turin. Podle něj bylo Blanensko posledním regionem kraje, který v tomto systému nepracoval.

„Jedním z hlavních důvodů ke změně bylo sjednocení systému zdravotnické záchranné služby. K řadě případů vyhodnocených pro výjezd týmu zdravotníků musel totiž dříve vyjíždět tým lékařské pomoci. To je stav, který byl do budoucna z mnoha důvodů neúnosný. To se plně týká jak výjezdového stanoviště v Blansku tak i Boskovicích,“ vysvětluje důvody změn tiskový mluvčí zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje Petr Turin.

Zároveň dodal, že nový systém se za tři měsíce svého fungování osvědčil. Jeho odpůrci však spokojení nejsou. Podle Siverové záchranky nesplňují ani základní požadavky. „Mluvila jsem s lékaři, kteří se sanitkami jezdili nebo ještě jezdí a ti říkali, že například do Olešnice se k případu nikdy nedostali za zákonem požadovaných patnáct minut. Záchranná služba by přitom měla být nastavená tak, aby se do čtvrt hodiny dostala kamkoliv v regionu. Navíc když jde například o zástavu srdce, tak podle vyhlášky musí zasahovat lékař. Zdravotník, byť by třeba pomoc poskytnout dokázal, to udělat nemůže a musí přivolat lékaře,“ dodala Siverová.

Podle Turina může k případu lékař podle potřeby vyjet kdykoli. „Tísňovou výzvu vyhodnocuje krajské operační středisko, které dle dostupných informací od volajícího vyšle na místo tým rychlé zdravotnické pomoci nebo rychlé lékařské pomoci. Při vyslání týmu zdravotníků, pokud tento na místě vyhodnotí situaci tak, že je nutná také přítomnost lékaře, je lékař na místo samozřejmě okamžitě vyslán,“ upřesňuje Turin.

K připomínkách Boskovických se hodlají připojit i blanenští radní. „Pokud nás město Boskovice osloví, určitě se k jeho iniciativě přidáme. Současné řešení je podle mě méně příznivé, i když chápu, že je to především o penězích. Z tohoto pohledu měl okres Blansko v minulosti nadstandardní služby, na druhou stranu se teď snížil komfort služeb pro občany,“ doplnila blanenská starostaka Jaroslava Králová.