Zpomalit provoz v obci, a zabránit tak případnému neštěstí. To je cílem řady zastupitelů, kteří v poslední době nakupují radary pro měření rychlosti.
Již delší dobu radary fungují v Lipůvce. „Máme dva radary, v každém směru jeden. Pořídili jsme je před dvěma roky. Řekl bych, že řidiči opravdu zpomalí, takže jsme s radary spokojení,“ řekl místostarosta Zdeněk Zukal. Náklady na provoz radarů podle Zukala nejsou vysoké.
„Jen je potřeba zhruba jednou za pět dní dobít baterky,“ doplnil.


Také Adamovští chtějí zamezit rychlému průjezdu městem. „Koupili jsme jeden laserový přenosný radar, který má i pamět, takže bude zaznamenávat, jak rychle řidiči jeli,“ uvedl místostarosta Miroslav Čuma, který prozradil, že zařízení stálo tři sta sedmdesát pět tisíc korun, z nichž dvě stě padesát pět tisíc přispěl Jihomoravský kraj. Podle Čumy má radar sloužit především k prevenci. „Například kolem železniční trati jezdí řidiči i devadesátkou, o motorkách ani nemluvě. Proto jsme se rozhodli koupit mobilní radar, který se bude vždy po několika hodinách přemisťovat na různá místa. U radaru bude také hlídka městských policistů, jež řidiče, kteří rychlost překročí, bude pokutovat,“ doplnil Čuma. Radar se v ulicích města objeví během příštích týdnů a v budoucnosti ho možná Adamov zapůjčí i okolním obcím.


Červeně blikající zařízení mají také v Kotvrdovicích. Radar, který obec pořídila za šedesát tisíc korun, slouží ke zpomalení provozu a také k monitoringu. „Chceme v budoucnosti v obci vybudovat zpomalovací ostrůvky. Radar nám má tedy také dodat informace o tom, kolik se v obci jezdí,“ sdělil starosta Alois Kunc, který dodal, že již za tři měsíce provozu radaru se rychlost v obci snížila.

Nainstalování radaru lidé z Kovrdovic vítají. „Je to dobré. Řekl bych, že řidiči trochu zpomalí. Někteří ale ne, protože vědí, že to neměří policisté,“ řekl Ondřej Grym z Kotvrdovic. Zavádění radaru podporuje i policie. „Radary jsou jednoznačně přínosné. Opravdu působí na psychiku, a tak řidiči z plynu uberou,“ řekl okresní policejní mluvčí Miroslav Kovařík