Ti totiž provázeli při dnu otevřených dveří meteorologického radiolokátoru, který je ukrytý v lesích u Benešova na vrcholu Skalky. Prohlídku radaru si letos nenechalo ujít na tisíc lidí.

Zájemce, kteří se k radaru vydali, už zdálky vítaly proudy lidí. Před samotnou věží se pak tvořily dlouhé fronty zvědavců, kteří si nechtěli nechat ujít jedinečnou příležitost zjistit, jak funguje jeden ze dvou radarů sloužících k předpovědi počasí v České republice. Ten druhý se nachází v Brdech.

„Zájem o prohlídky meteorologické stanice se rok od roku zvyšuje. Kolem radaru vede příjemná lesní cesta, každoročně se sem tedy vydávají rodiny s dětmi i cyklisté. Odhaduji, že letos zde projde přes tisíc lidí,“ řekla správcová objektu Josefa Klusáková z Benešova.

Příchozí se dozvěděli základní informace o radaru ještě před vstupem do objektu. Pak už je v přízemí čekal výklad odborníků o tom, jak se vyhodnocují a zpracovávají informace z radaru. Po sto padesáti schodech se poté dostali do pětatřicetimetrové věže, kde se nachází samotné radarové zařízení. Z vrcholku věže pak byli odměněni výhledem na Praděd nebo elektrárnu Dukovany.

Návštěvu radaru, který mapuje území o poloměru dvě stě padesát kilometrů, si nenechaly ujít děti ani dospělí. Z Boskovic se přijel podívat například Vítězslav Kudláček. „V zimě jezdíme okolo radaru na běžkách. Vzal jsem sem celou rodinu i s vnuky a výlet si prodloužíme na Suchý. Jen nás překvapilo, kolik je tu lidí,“ sdělil.

Podle Josefy Klusákové ale otevřít radar lidem více než jedenkrát za rok zatím není v plánu. „Radar je plně automatizovaný a neobsluhují jej žádní pracovníci. Musí sem proto dojíždět odborníci až z Prahy. Bylo by složité, abychom se zde sešli častěji,“ dodal.