Sníh už skoro roztál, tak proč si nezkrátit cestu na vlak přes park, loučku, trávu okolo cest. Jenže ouha. A místo do slunečních paprsků už jen upřený pohled na páchnoucí nadělení na podrážce boty.

Ubývající bílá pokrývka totiž namísto prvních kytiček začíná odkrývat nevábné psí výkaly. I letos si na neukázněné pejskaře počíhají blanenští strážníci.

„Už v tomto měsíci začneme více hlídat lidi, kteří po svých psech neuklízejí exkrementy. Akce zaměřené na pejskaře plánujeme ve všedních dnech i o víkendech. Jako každý rok, když sleze sníh, začnou totiž psí výkaly v ulicích města vystupovat na povrch,“ uvedl šéf blanenských městských strážníků Martin Lepka.

Vodítko, košík a do kapsy sáčky. Na to vše musí lidé v Blansku myslet při ranních procházkách se svými čtyřnohými miláčky. Ve většině částí města totiž chybí speciální koše, do kterých můžou lidé výkaly pejsků uklízet. A podle blanenských radních nepřibudou ani tomto roce. Nejsou na ně totiž peníze.

„I v tomto roce se bohužel v rozpočtu města neblaze projevují důsledky hospodářské krize. Na nové koše na psí exkrementy proto určitě nebudeme mít peníze. Nakoupením košů totiž výdaje pro město nekončí. Je nutné se postarat také o jejich vyvážení. Snad to bude někdy v budoucnu, až se dostaneme z momentální finanční krize,“ přiblížila blanenská starostka Jaroslava Králová.

Koše ničí vandalové

Podle vedení města však nakoupením odpadkových košů psí výkaly z blanenských trávníků nezmizí. Už v minulosti totiž v Blansku umístili nádoby i sáčky na psí výkaly na sídlišti Písečná. A v těchto dnech tam už skoro žádné nejsou. „Na Písečné koše zničili vandalové a pytlíky také někdo vytrhal. Lítaly pak po celém sídlišti,“ vzpomínala starostka.

Také podle vedoucí a trenérky kynologického klubu Agility Blansko Hany Rajtšlégrové za nepořádek v ulicích můžou hlavně sami pejskaři. „Podle mě není problém nosit s sebou při venčení psa sáček na jeho výkaly. Pokaždé, když jdu se psem ven, tak si aspoň dva pytlíky beru. Do koše nebo do popelnice je pak můžu vyhodit kdekoliv,“ prohlásila Rajtšlégrová.

Lidé s pejsky jsou sice ukázněnější než v minulých letech, kdy by nikoho ani nenapadlo se pro psí exkrement sehnout, podle trenérky to ale nestačí. „Za poslední roky se v Blansku hrozné zvýšil počet psů. A jejich majitelé si často neuvědomují, co všechno starost o ně obnáší. Pak to odnášíme i my, kteří po svých psech uklízíme. Jediná možnost asi je majitele neuklízející výkaly po psech pokutovat,“ míní Hana Rajtšlégrová. Právě k tomu se teď chystá městská policie.

„Když lidé nechají psí výkaly ležet na ulici, můžeme jim dát blokovou pokutu až tisíc korun. A také toho využíváme. V loňském roce jsme od majitelů psů vybrali kolem čtyřiceti tisíc korun,“ doplnil šéf strážníků Martin Lepka.