Dalších několik desítek milionů pak dá firma do nových technologií. „Do průmyslové zóny Vojánky přesuneme výrobu a technologie ze závodu v Dolní Lhotě. Spojíme je s částí podniku, který už ve Vojánkách máme. Do Dolní Lhoty poté přemístíme část výroby, kterou máme v Blansku v pronajatých halách bývalého Adastu," řekl před startem stavby jednatel společnosti Otakar Havelka.

Společnost v současnosti zaměstnává necelých tři sta pracovníků. Nová místa nabídne několika desítkám lidí.

Další projekty ostatních investorů, kteří chtějí do Vojánek, jsou zatím jen na papíře. „V současnosti upravujeme smlouvy se společností Real Global Investment, která chce ve Vojánkách postupně stavět technologický park se sedmi halami," uvedl Marek Štefan, vedoucí blanenského odboru investic a územního rozvoje.

Společnost má od města blokováno tři a půl hektaru pozemků, které si pronajme a později část z nich koupí. Za nové haly a infrastrukturu má zaplatit asi tři sta osmdesát milionů. „Projekt se zpozdil. Musela se upravovat dokumentace. Teď se s městem ladí smlouvy. Do konce června by se měly podepsat s městem nájemní smlouvy. Financování projektu je zajištěné. Předpokládám, že stavební povolení bude v rozmezí květen až říjen," řekl ředitel blanenské společnosti Hydraulické stroje a zařízení Pavel Tomášek.

Dodal, že stavět se bude na etapy. První z nich začne letos. Tři haly dostaví dělníci ve druhé polovině příštího roku.

Hydraulické stroje a zařízení si chtějí od investora technologického parku pronajmout jednu z výrobních hal, která vznikne v první etapě. „V hale počítáme s výrobou, vývojovým a výzkumným pracovištěm," dodal Tomášek. Další dvě haly obsadí strojírenské firmy.

Blansko nabídlo před časem v průmyslové zóně přibližně pět hektarů městských pozemků několika firmám. Ty však své projekty zatím neuskutečnily. Pokud letos do konce června nepodepíší s městem na pozemky nájemní smlouvy, budoucí kupní smlouvy a nesloží zálohu, nabídne město pozemky dalším zájemcům. „Kromě společnosti Real Global Investment se jedná o společnost Blata a Atona. S Atonou máme jednání příští týden," upřesnil Štefan.

Atona chtěla na ploše přibližně osmi tisíc metrů čtverečních ve Vojánkách stavět výrobní halu. Společnost se zabývá například zpracováním plechů CNC a NC technologiemi.

O šest tisíc metrů městských pozemků má zájem také výrobce minibiků a komponentů pro letecký průmysl firma Blata. „Stojíme o ně řadu let. Chtěli jsme rozšířit výrobu. V současnosti jednáme s indickým investorem. Nyní nemůžu říct, jestli náš záměr klapne, nebo ne. Od města máme lhůtu do konce června," řekl blanenský podnikatel Pavel Blata.

Podle starosty Blanska Ivo Poláka má o zmíněné pozemky ve Vojánkách zájem několik dalších firem. „V poslední době volaly asi dvě tři firmy, jestli je v průmyslové zóně ještě volno. Nebylo to nic závazného. Řekli jsme jim, že do konce června jsou pozemky zablokované. Každopádně současní zájemci měli na své projekty dost času a pozemky jim blokovat do nekonečna nemůžeme," dodal Polák.