Dobrovolníci tam budou tento víkend přestavovat kotelnu a pomáhat s opravami kuchyně. „Do konce roku musíme dokončit zastřešení a zateplení budovy, vzadu by měla vzniknout nová kotelna,“ popsal sled prací na Švýcárně jeden z organizátorů Robert Kubáň.

Na rekonstrukci Brontosaurům přispělo ministerstvo školství takřka miliónem a půl. Jihomoravský kraj prozatím věnoval necelých dvě stě tisíc a další peníze organizace přispívá z vlastní kapsy. „Celé je to ale běh na dlouhou trať, stavbu dokončíme až někdy za pět, možná osm let,“ doplnil Kubáň.

Pro Švýcárnu je také nutné hledat kompromisy mezi ekologickým stavitelstvím a památkáři. „Spoustu věcí nemůže udělat. Třeba bychom chtěli, aby byl dům nízkoenergetický, ale takový zásah by památkáři nedovolili. Pokusíme se k tomu alespoň přiblížit,“ řekl organizátor.

Kromě ekologického kotle, který bude spalovat jak dřevo, tak peletky, což jsou špalíčky ze slisované dřevěné drti, budou na Švýcárně i další ekologické projekty. Hliněné zdi a omítky, jezírko pro obojživelníky či zelená střecha, to všechno Švýcárnu čeká. „Zelená střecha je v podstatě položená hlína, ve které je vysázená tráva či menší rostliny. Výborně to budovu izoluje, rozhodně to není jen estetická záležitost,“ dodal Kubáň.

Petra Havlíková