Punkevní jeskyně jsou nejoblíbenější z čtrnácti zpřístupněných v České republice. Každoročně si jejich podzemí s krápníkovou výzdobou prohlédne kolem dvou set tisíc návštěvníků. Do loňského června se do nich vstupovalo přes objekt z roku 1947. Ten už ale nesplňoval současné hygienické a bezpečnostní podmínky. „Do soutěže na podobu nové budovy před jedenácti lety přišlo dvaapadesát návrhů. Komise jednoznačně vybrala návrh brněnského ateliéru Burian-Křivinka," uvedl ředitel Správy jeskyní České republiky Jaroslav Hromas. Na vhodnou dotaci, která by umožnila stavbu, ale čekali až do roku 2012. Stavební práce začaly loni v červnu a trvaly do letošního podzimu.

Nová budova nabízí turistům prostornou vstupní halu s pokladnami, prodejnu suvenýrů, expozici o dobývání Macochy a objevování Punkevních jeskyní a v suterénu nové toalety. „Bohužel podmínky dotačního programu neumožňovaly zřídit zde občerstvení," konstatoval projektant Aleš Burian. To se časem změní. „Deset let do stavby nesmíme zasahovat, pak občerstvení vznikne v prostorách, kde je nyní expozice," prozradil vedoucí Správy jeskyní Moravského krasu Jiří Hebelka. Zatím postaví menší zázemí pro občerstvení naproti nové budově. „Žádáme o povolení. Jak ho dostaneme, začneme hned stavět. Půjde o rychlou stavbu, když všechno klapne, příští sezónu už bude sloužit návštěvníkům," dodal Hebelka.

Projektant se musel vypořádat také s nebezpečím padajících kamenů z osmdesátimetrové skalní stěny nad budovou. „Nejrizikovější je vstupní hala. Strop má proto čtyřicet centimetrů betonu a nad ním je osmdesát až devadesát centimetrů dalších vrstev, které mají pohltit a rozložit obrovskou dynamickou sílu padajícího kamene," popsal Burian.

Jednašedesát a půl milionu korun. To jsou celkové náklady od bourání až po stavbu vstupní budovy do jeskyní s jejich provozním zázemím, nového přístupu k přístavišti loděk, zajištění svahu, ale i dvoukilometrových přípojek kabelů nebo kanalizace, která nově ústí do čistírny odpadních vod u Skalního mlýna. Objekt vytápí tepelná čerpadla.

V Moravském krasu je to v krátké době druhá nově otvíraná významná stavba. Od srpna totiž jeho návštěvníkům slouží Dům přírody, jehož expozice hravou formou přibližuje význam této nejstarší chráněné krajinné oblasti na Moravě.

ANDREA ŠRÁMKOVÁ