Náklady na stavbu projektanti vypočítali asi na šedesát milionů korun. „Architektonickou studii jsme si nechali zpracovat v roce 2003. Od té doby jsme sháněli peníze na projekt. To se nám podařilo až v tomto roce, kdy jsme získali dotaci z operačního programu ministerstva životního prostředí. Bohužel celá administrativa týkající se dotace je velmi zdlouhavá, proto jsme se stavebními pracemi zatím nezačali," vysvětlil vedoucí Správy jeskyní Moravského krasu Jiří Hebelka.

Do minulého úterý tak mohli podávat své nabídky zájemci o zhotovení stavby. „Teď vyhodnocujeme podané návrhy, potom poběží ještě lhůta pro odvolání, takže odhadnout, kdy se stavbou budovy začneme, přesně nedokážu. Jestli už tento rok, to bude také záležet na vybrané firmě a na počasí," řekl Hebelka.

Minimálně tak ještě po celý listopad mohou turisté Punkevní jeskyně navštěvovat. „Připravili jsme i oživené prohlídky jeskyně, při kterých se návštěvníci vydají do podzemí bez průvodce. V jeskyni ale budou potkávat skřítky a permoníky, kteří si pro ně připraví nejrůznější hry," přiblížil vedoucí Punkevních jeskyní Hynek Pavelka s tím, že na oživené prohlídky se návštěvníci mohou těšit tuto sobotu od čtyř do sedmi hodin odpoledne.

Pokud stavební práce začnou už v zimě, o prohlídku jeskyní turisté úplně nepřijdou. „Punkevní jeskyně budeme muset kvůli stavebním pracím pro turisty uzavřít. Správa chráněné krajinné oblasti Moravský kras nám ale udělila povolení nechat místo nich otevřenou Kateřinskou jeskyni. Ta bývá přes zimu běžně uzavřená kvůli zimování netopýrů," vysvětlil Hebelka.

Vydrží pád kamenů

Nová vstupní budova do Punkevních jeskyní vznikne na místě budovy stávající. „Ta pochází z roku 1947 a už neodpovídá dnešním nárokům turistů ani pracovníků jeskyní. A to jak z hygienického hlediska, tak z bezpečnostního," řekl vedoucí Punkevních jeskyní.

Špatný stav budovy již dříve potvrdil i zástupce vedoucího Správy jeskyní Moravského krasu Jan Kakáč. „Přestože budova na první pohled nevypadá až tak zle, je v havarijním stavu. Má špatnou střechu, nevyhovuje prostorové řešení ani inženýrské sítě," řekl.

V nové vstupní hale návštěvníci najdou například informační panely, které jim poskytnou veškeré informace o možnostech návštěv všech zpřístupněných jeskyní Moravského krasu. Budou si tam moct uschovat zavazadla ve speciálních skříňkách a chybět nebude ani galerie nerostů, pokladna a dispečink. „V budově budou i veřejné toalety a projekt řeší také přístup k lodičkám, který bude částečně zastřešený," řekl Pavelka.

Moderního zázemí se dočkají rovněž zaměstnanci jeskyní. Dostanou nové šatny, sklady a dílny. „Střecha nové budovy bude navíc konstruována tak, aby vydržela případný pád kamenů z vysoké skály, která nad budovou stojí," uvedl Hebelka.

Stavební práce potrvají podle vedení správy jeskyní asi čtrnáct měsíců.