Některé jeskyně v Moravském krasu vítají návštěvníky i v zimě. V těchto dnech je tak možné se v podzemí ohřát.

Punkevní jeskyně. Atrakce, která do Moravského krasu přivádí každoročně lidi z celého světa. Obdivovat v létě krásu tamních krápníků a kochat se plavbou v podzemí po řece Punkvě je však bez rezervace téměř nemožné. V těchto dnech mohou mít návštěvníci úplně jiný zážitek. „Moravský kras teď není tak přeplněný turisty jako v sezoně. Návštěvníci se do Punkevních jeskyní dostanou bez rezervace od úterý do neděle, v době od 8.40 do 14 hodin,“ láká Petr Zajíček ze Správy jeskyní Moravského krasu. Podle něj má zimní návštěva Punkevních jeskyní i další výhody.

„Díky dlouhodobému mrazivému počasí a malému provozu jsou ponorné vody Punkvy v podzemí křišťálově čisté, takže zelenkavá Pohádková jezírka na podzemní plavbě vyniknou v plné kráse,“ dodal.

Na turisty jsou připraveni i v jeskyni Výpustek, rozsáhlém systému s bohatou historií. Jeskyni využívali němečtí vojáci za druhé světové války jako továrnu na letecké motory, socialistická armáda tam začátkem šedesátých let vybudovala mohutný podzemní protiatomový kryt. Podle vedoucího jeskyně Roberta Dvořáčka je Výpustek nyní otevřený od úterý do neděle se vstupem v 10, 11, 13 a 14 hodin. Lidi tam nyní láká hlavně prohlídka podzemního krytu. Už od března se tam návštěvníci mohou těšit na různé novinky.

„Zpřístupníme dalších asi sto metrů prohlídkové trasy, teď se tam dokončuje osvětlení. Němci za války totiž zazdili boční vstupy do dalších prostor. To jsme odstranili, čímž se otevřely nové prostory,“ přiblížil Dvořáček. Návštěvníci tak uvidí jeskynní výzdobu tvořenou zejména sintrovými náteky. Podle zástupce vedoucího Správy jeskyní Moravského krasu Jana Kakáče ve Výpustku připravují ve spolupráci s Moravským zemským muzeem Brno také expozici původní zvířeny a původních obyvatel této zajímavé lokality. „Expozice bude sloužit i pro školy jako součást výuky o pravěkém osídlení v jeskyních,“ doplnil Kakáč.

Kvůli ochraně netopýrů, kteří v jeskyních přezimují, jsou přes zimu pro návštěvníky zavřené ostatní přístupné jeskyně Moravského krasu, tedy Balcarka, Kateřinská jeskyně a Sloupsko-šošůvské jeskyně, kam budou návštěvníci moct znovu nahlédnout od března. I tam se dočkají novinek. Například ve sloupské části jeskyní před vstupem do Gotické chodby bude vystaven model kostry jeskynního medvěda.

Po pauze v lednu a únoru se od března znovu rozjede také lanová dráha vedoucí od Punkevních jeskyní k Hornímu můstku propasti Macocha. „Lanovka by nyní byla minimálně využívaná, takže na ní vždycky v tomto období provádíme potřebné revize,“ vysvětlil Zdeněk Kozman, ředitel společnosti S.M.K., která lanovku provozuje.