Sochu z obce odvezli zaměstnanci restaurátorské firmy z Lednice minulý týden. „Pracovníci sochu rozdělili na tři díly – jedním byla samotná plastika, zbylé dva tvořil spodní a horní podstavec. Socha a díly byly zabaleny do bublinkové fólie a dalších ochranných materiálů a pak už nebránilo nic tomu, aby se vydala vstříc kompletnímu zrestaurování," řekl Čížek.

V úterý Šebetovští vyměnili původní pískovcový podklad, na kterém socha stála, za betonový. Díky němu bude opravená socha mít stabilnější základnu.

Plastiku nyní čeká dlouhý proces restaurování. „V naší dílně jí zajistíme komplexní a intenzivní ošetření. Na řadu přijde restaurátorský průzkum, čištění, zpevnění částí kamenné hmoty, oprava prasklin a na závěr se socha dočká retuše a hydrofobizace," vysvětlil restaurátor a sochař Jan Janda.

Socha Panny Marie Bolestné k Šebetovu neodmyslitelně patří. „Na svoje místo u zámku by se měla podle plánů vrátit letos v listopadu," dodal starosta.

Restaurování sochy i kříže vyjde celkem na částku kolem dvou set padesáti tisíc korun. Obec na opravy získala stotisícovou dotaci.

MARTINA SPOUSTOVÁ