Rodinný dům. Spousta času, energie a také investice do oprav. Kladivo, hřebíky nebo pilka domácí rozpočet příliš nezatíží. S ostatním nářadím už může být problém a řada lidí si ho raději půjčí. „Nedávno jsem potřeboval udusat dlažbu u domu vibrační deskou. Půjčení stroje mě stálo pět set korun na den. Sám bych si ho nekoupil ani náhodou. Je moc drahý a jen by mi ležel ve sklepě. Nevyužil bych ho," řekl Petr Novotný z Blanska.

Nedávno potřeboval nařezat dřevo na topení a za několik set korun si půjčil i motorovou pilu. Podle Petra Kejhy z vyškovské prodejny nářadí a strojů podobně postupuje řada domácích kutilů. „Půjčovnu nářadí máme jen jako doplňkovou službu k prodeji nářadí a servisu. Samotná půjčovna potřebuje široký okruh zákazníků. To může uživit možná jednotlivce. Největší zájem je o bourací kladiva. Cena těch kvalitních začíná na deseti tisících. To se ovšem většině kutilů nevyplatí, když ho potřebují jen krátce. Proto si ho půjčí. Za den zaplatí kolem pěti set korun,“ uvedl Kejha.

Nářadí si podle něj půjčují i firmy. Zákazníci platí ve vyškovské prodejně vratnou kauci. Ta se většinou pohybuje v hodnotě poloviny ceny půjčeného nářadí. Zatímco o půjčení nářadí je v regionu zájem například půjčovny videokazet a cédéček už smetla vlna digitalizace. Naopak letitým držákem jsou půjčovny svatebních šatů. „Svatební šaty jsou specifická záležitost. Jsou určené pro jeden výjimečný okamžik v životě. U mužů je to jiné. Ti svatební oblek nosí i při různých společenských akcích. Navíc ceny nových pánských obleků jsou nyní příznivé a je velký výběr. Půjčit si je se moc nevyplatí,“ řekla vedoucí jednoho z vyškovských svatebních salonů Hana Sedláková. Průměrná cena půjčení svatebních šatů je v něm kolem šesti tisíc korun.

Řada lidí na Blanensku a Vyškovsku využívá také služeb půjčoven při cestování. Půjčení auta na jeden den se pohybuje v řádech několika stovek korun. V Blansku si zájemci mohou půjčit také nevšední dvoukolové vozítko Segway. Hodinová sazba je srovnatelná s denním pronájmem malého auta. Stojí pět set korun. Za celý den pak lidé zaplatí čtyři a půl tisíce korun.

O půjčování kol však v regionu velký zájem není a podle podnikatelů, kteří zkoušeli cyklopůjčovny rozjet, je problémové. „Já půjčovnu provozoval před několika lety. Nevyplatilo se mi to. Kola se mi vracela poškozená, takže velkou část z výdělku spolkla jejich oprava. Navíc si spousta lidí vozí na dovolenou vlastní kola, nebo se je půjčí přímo v hotelu,“ poznamenal Radek Šinkora, který má v Blansku prodejnu kol.

Na rozdíl od kol se na Blanensku uchytila půjčovna koloběžek. Přímo v srdci Moravského krasu ve Vilémovicích. Půjčení turistické koloběžky stojí tři sta korun na den. Za dětskou pak zájemci zaplatí o polovinu méně. „Koloběžka je stála neokoukaný dopravní prostředek a netradiční zpestření turistických výletů. Moravský kras pro ně nabízí parádní terén,“ řekl provozovatel půjčovny koloběžek Martin Heinl.

Půjčit se dá cokoliv. Chce to jen dobrý nápad a odezvu zákazníků. Jako například ve westernovém městečku v Boskovicích. Tam je mezi dětmi oblíbené půjčování koz. Na vodítku je pak v areálu zábavního parku nechávají pást. Rodiče pak zaplatí osmdesát korun.