Canisterapii v blanenské nemocnici provádí zkušená terapeutka Marika Zouharová každý pátek. Cvičí se individuálně na lůžku nemocného i skupinově v tělocvičně. „Pacienti psy například hladí a češou nebo jim hází míček. Někdy jim zase pejska přikládáme přímo na postel," popsala Zouharová. Pacientům to umožňuje lépe rozvinout jemnou i hrubou motoriku.

Lékaři nejprve vytipují vhodné pacienty na základě jejich zdravotního stavu a poté jim službu nabídnou. „Pokud mají o tuto léčbu zájem, lékař jim společně s fyzioterapeutem a canisterapeutem sestaví individuální plán aktivit, které pak se psem provádí," vysvětlila mluvčí blanenské nemocnice Kateřina Ostrá.

Při canisterapii je pes součástí rehabilitace. Nemocným pomáhá v procvičování různých částí těla a dodává jim také odhodlání. „Aby byla procedura úspěšná, nestačí pouze kontakt se psem. Pacienti se současně musí účastnit i účinné fyzioterapie," dodala Ostrá .

Léčbu zatím nejvíce využívají pacienti na interním oddělení, kteří jsou například po mrtvici. Většinou se jedná o dlouhodobě nemocné na lůžku, pro které je kontakt se psem vítaným zpestřením i obrovskou motivací. „Terapie vytrhne lidi ze stereotypu a přinese jim také dobrou náladu. Na pejsky se pokaždé těší a mají radost, že se jim někdo věnuje," vysvětlila Zouharová.

Velká radost

To dokládají například slova pacientky Oldřišky Pytelové. „Na návštěvu pejsků se vždy moc těším. Když jsem byla malá, měli jsme doma jezevčíka. Přemýšlela jsem, že bych si pořídila psa domů, ale už se o něj nezvládnu sama postarat. Jsem proto ráda, že ho vidím aspoň v nemocnici," řekla žena.

Terapie je v nemocnici zatím ve zkušebním provozu od letních prázdnin. Díky pozitivní ohlasům i viditelným zlepšením ji ale plánují zařadit mezi stálé nabízené služby. Pro pacienty je zcela zdarma. „Nejprve jsme se báli různých problémů, například s hygienou, ale vše se zatím obešlo bez potíží. Už teď máme na canisterapii výborné ohlasy jak od pacientů a jejich rodin, tak od personálu," popsala Ostrá.

Kromě blanenské nemocnice provádí terapii se psy Zouharová také v Senior centru nebo v Základní škole speciální v Blansku. Za důchodci chodí s pejsky dvakrát týdně už několik let. Canisterapii v domově dělá skupinově. „Na službu máme jen pozitivní ohlasy. Zavedli jsme ji v Domově pro seniory i v Domově se zvláštním režimem, kde pomáhá hlavně lidem s demencí. Každý podle svých možností pejska buď krmí, nebo kartáčuje. Někteří s ním občas vyrazí na procházku," popsala vedoucí úseku sociální péče Senior centra Jiřina Prátová.

Povzbuzení pacientů

Před dvěma lety s canisterapií začali také v Nemocnici Milosrdných bratří v Letovicích. U dlouhodobě nemocných se osvědčila. Do zařízení dochází terapeutka Yvona Okáčová dvakrát měsíčně. „Pacienti na psy vždy dobře reagují a jsou pro ně obrovským povzbuzením," řekla ředitelka nemocnice Drahoslava Královcová. V Letovicích nabízejí individuální i skupinovou terapii. „Bez pejsků už si to nedovedeme představit. Chceme do budoucna poskytnout kurzy animoterapie i našim zaměstnancům," dodala Královcová.

V boskovické nemocnici zatím podobnou novinku neplánují. O canisterapii budou uvažovat až v příštím roce. „Tento druh terapie zatím neprovozujeme, protože není vhodný na lůžka akutní péče. V následujícím roce otevřeme nové oddělení následné péče, kde službu možná zavedeme," uvedl jednatel Nemocnice Boskovice Dan Navrátil.

KRISTÝNA HLOUŠKOVÁ