„Je krásně slunečno, přímo ideální den na procházku," usmívá se Mirka Halámková z Blanska.

Po jejím boku ji dělá společnost její černá fenka Enny rasy Flat-Coated Retriever. „Před dvěma lety jsem byla na táboře, kde měli i program pro psy. Enny tam plnila různé soutěžní úkoly a viděla jsem, jak ji to baví a jde jí to. Od té doby mě to chytlo a pravidelně s ní chodím na výcvik," říká Halámková.

Na travnaté plošině se postupně shromáždí asi třicítka pejskařů. Nastal čas soutěžení. Nejdříve páníčci házejí tenisákem na cíl, pak jejich čtyřnozí chlupáči běhají za střapečkem a pokoušejí se ho ulovit nebo skáčou přes překážky. Na startu již čeká bílý pudl spolu se svou majitelkou. Ta svého chlupáče správně naviguje a on hravě zdolává všechny překážky. „Tak to byl krásný výkon! Když váš pejsek skočí, nezapomeňte ho vždy pochválit, aby věděl, že to udělal dobře," vysvětluje vedoucí klubu Agility Hana Rajtšlégrová.

Teď se má předvést Francouzský buldoček. Toho však víc než soutěžení zajímá okolní terén. Ladným krokem projde kolem dvou překážek, ale pak se z cvičiště vzdálí. Ňuchá trávu a obzvláště ho zajímá keř, u kterého chce zřejmě udělat potřebu. Panička na něj usilovně volá, až nakonec chtě nechtě zbytek soutěžní trasy dokončí. „Když pes přestane na chvíli vnímat, co se kolem něj děje, je dobré se ho dotknout, aby se k vám přiblížil zpátky," upozorňuje Rajtšlégrová.

Všichni se výborně baví. Akci si nenechali ujít nejen pejskaři z Blanska a okolí, ale třeba i Brna a Prostějova. „Těší mě, že pokaždé přijdou nejen ti, kteří pejsky pravidelně trénují, ale i začátečníci. Kolikrát si užijeme spoustu legrace. Třeba když si pejsek sedne, neví, co se po něm chce a kouká na paničku. Oceňuji, že se tito lidé také nebojí soutěžit. A hlavně, že nechodí psa venčit jen na vodítku mezi paneláky, ale mají snahu dělat s ním i něco jiného. Chci lidem ukázat, že tyto sporty může dělat každý pes. Postačí, když se mu budou správně věnovat," přibližuje Rajtšlégrová.

Svého německého loveckého teriéra Orika již tři roky trénuje například Natálie Nezvalová ze Šošůvky. „Dříve chodíval s mým otcem myslivcem na lov, ale to mu moc nešlo. Tak jsem se jej ujala a začala s ním dělat psí sporty, kde se doslova našel. Je velmi poslušný a svědomitý, umí již spoustu věcí. Například tancovat takzvaný dog dancing. Jezdíme i na různé soutěže," pochlubila se Nezvalová.