Čerpací stanice v Lažánkách svítí svým nápisem do dálky, těsně u ní však stojí hned dvě dopravní značky, které na ni upozorňují. U Černé Hory zase zůstala v nově jednosměrné ulici značka Dej přednost v jízdě, v protisměru ovšem. Míst s přebytečnými značkami je na Blanensku dost. Protože rozptylují řidiče a narušují tak plynulou jízdu aut, policisté je se silničáři odstraňují.

Před značkou upozorňující na nerovnost vozovky řidič Filip Janíček vždy zpomalí. „Ploužím se, abych nenajel do díry a nezničil si auto, ale pak zjišťuji, že vozovka je rovná. Značkám jsem naletěl třeba u Cetkovic nebo Chlumu a přišel tak o čas,“ postěžoval si mladý muž.

Přebytečné značky navíc řidiče rozptylují. Tvrdí to policisté. „Řidiči tyto značky sledují zbytečně. Někdy před nimi zpomalují a pak ovlivňují silniční provoz. Jindy jim může uniknout důležitější informace. Proto situaci na Blanensku i Boskovicku mapujeme a přebytečné značky jsme začali odstraňovat,“ přiblížila policejní mluvčí Iva Šebková s tím, že značky mnohdy zůstanou stát v místech, kde se změnila situace. Převažují třeba cedule upozorňující na nerovnost vozovky. Ta už je přitom dávno opravená. „Nejparadoxnější je značka Dej přednost v jízdě, která stojí v protisměru jednosměrky. Tato silnice u černohorského kruhového objezdu totiž byla původně obousměrná. Odstranit chceme také informační tabuli těsně před značkou upozorňující na prudkou zatáčku. Obě stojí ve svahu při vjezdu do Kotvrdovic, což je nebezpečné místo,“ zmínila další příklady z terénu Šebková.

Zbystřit musí řidiči projíždějící na okraji Blanska kolem DSB Euro. Před zatáčkou totiž zaregistují nejméně pět sdělení. Zjistí, zda jedou po hlavní silnici, její číslo, dále to, že brzy najedou na koleje a že tam hrozí jiné nebezpečí. „Tím nebezpečím se myslí železniční vlečka. Toto místo musíme zpřehlednit,“ míní Šebková s tím, že policisté mají v seznamu mnohem více nevychytaných míst. Hned několik je třeba v Jedovnicích. Na začátku městyse totiž značka upozorňuje řidiče na pět přechodů pro chodce. „Jejich počet je ve skutečnosti jiný. Kousek dál u kulturního domu navíc stojí před zebrou dvě značky, takže řidiči dostanou informaci o tomto přechodu dvakrát,“ přiblížila mluvčí.

Za Jedovnicemi směrem na Kotvrdovice zase značka zakazuje autům zastavit. Zbyla tu však z doby, kdy dělníci opravovali vozovku.

Ze silnic Blanenska zmizely již kilometrovníky, ostatní značky je budou následovat až zhruba za dva měsíce. „Je to dlouhodobá práce a my máme za sebou zatím první fázi. Nyní procházíme silnice II. třídy, pak se dostaneme na silnice III. třídy,“ dodala Šebková.

Značky uklidí silničáři, ti čekají na pokyny komisařů, kteří situaci na silnicích sledují. „Odstraněné značky pak skončí v meziskladu. Počítáme totiž s tím, že je zase osadíme do terénu, ovšem tam, kde budou potřeba,“ řekl silničář Josef Nečas.