Do terénu takto o víkendu vyrazilo několik stovek dobrovolníků. Zaměřili se především na okolí silnic. „Tam sesbírali napřílkad odhozené plechovky od energetických nápojů a krabičky od cigaret Těch bylo asi nejvíc,“ uvedl Filip Chalupka za Agenturu ochrany přírody a krajiny České republiky.

Na stanovišti ve Skalním mlýně zaplnily odpadky jeden velký kontejner. Větší množství odpadků pak svezli lesníci také z Křtinského údolí. Na jihu krasu poblíž Brna pak dobrovolníci naplnili velký kontejner odpadem zhruba do tří čtvrtin.

Ilustrační foto
Jízdu na koloběžce Boskovicemi si kvůli alkoholu muž a dívka prodraží

„V terénu našli dobrovolníci asi pětadvacet pneumatik. Oproti minulosti je to ale zanedbatelné množství. Pamatuji si, že ještě před několika lety jich byl plný kontejner. U Ostrova u Macochy se pak podařilo zlikvidovat starou černou skládku. Odpadky tam zaplnily asi dvacet pytlů,“ vyjmenoval další vyčištěné místo Chalupka.

Jeskyňáři podle něj zase z jeskyní odnesli zbytky po předchozích speleologických výzkumech. Odstranili například už nepotřebné žebříky. Jako odměnu pro sběrače připravili ochránci přírody opékání špekáčků na Skalním mlýně a také volný vstup do známých jeskyní.