První letošní spadnutí z kotvy do sněhu, první vystání fronty na vlek, první sjetý kopec. Lyžařské areály na Blanensku se připravují na nápor lyžařů. Jako první otevřeli v tomto týdnu v Olešnici. A o víkendu už tam bylo plno.

„Oproti loňskému roku jsme letos otevřeli o něco dříve, už ve středu osmého prosince. První dny, kdy byla obleva, nebyla návštěvnost zase na velká, tak mezi sto až sto padesáti lyžaři za den, proto spoléháme hlavně na víkend. Změn je u nás letos hodně, ceny ale zůstávají stejné jako vloni,“ prozradila Monika Tomanová ze Ski areálu Olešnice.

Na olešnické vleky vyjela lyžovat o víkendu i Darina Nejzlechlebová z Brna. Na lyžích stále letos vůbec poprvé. „Do Olešnice jezdíme s rodinou pravidelně. Máme rádi malé vleky, na kterých nemusíme stát dlouhé fronty a kde není moc lidí. A jak se mi dnes lyžuje? No, krásně, sníh je sice trochu mokrý, ale sjezdovka dobře upravená a naštěstí ani není moc zima,“ prohlásila lyžařka.

V Olešnici čeká lyžaře letošní zimní sezónu hned několik novinek. Posilnit se můžou v novém ski baru a od příštího víkendu si půjčit lyže v nové půjčovně. „Půjčovna lyží u nás fungovala už dřív, ale byla malá a spojená s lyžařskou školou. Lidé se tak v ní museli tísnit. Protože byl o půjčování lyží velký zájem, rozhodli jsme se půjčovnu přestěhovat a rozšířit ji,“ uvedl správce areálu Pavel Hlaváček.

Otevřou na svátky

Příští víkend by chtěli otevřít lyžařský areál v Hořicích u Blanska. Pokud bude sníh. „Rádi bychom, kdyby se na Hořicích začalo lyžovat už příští víkend, abychom byli připraveni na svátky. Samozřejmě za předpokladu, že to umožní počasí. Obleva, která byla tento týden, vhodným podmínkám k lyžování nijak nepomohla,“ řekl ředitel hořického areálu Jiří Škaroupka.

Na vánoční svátky by chtěli zpřístupnit lyžařský areál také v Hodoníně u Kunštátu. „Předpokládáme, že otevřeme dvacátého prosince. Chtěli bychom, aby k nám mohli lyžaři jezdit už o vánočních svátcích. Letos jsme prováděli umělé zasněžování, proto se začátek sezóny trochu zpozdil,“ vysvětlil Josef Kšica z lyžařského areálu v Hodoníně u Kunštátu a dodal, že lyžaře tam čeká v letošní zimě hned několik novinek. „Máme nový dětský vlek, nové sociální zařízení, web kameru a také jsme rozšířili otevírací dobu. Od pondělí do soboty bude otevřeno od devíti od rána do devíti do večera, v neděli pak do osmi hodin večer,“ upřesnil Kšica.

Na Vánoce zamýšlí otevřít lyžařský areál také v Hlubokém u Kunštátu. „Nemáme umělé zasněžování, přesné datum, kdy otevřeme, tak říct nedokážeme. Minulý rok se u nás lyžovalo až v lednu, letos to vypadá lépe. Už napadl sněhový podklad, čekáme jen, až ještě připadne další sníh. Rádi bychom totiž otevřeli už na Vánoce,“ přiblížil Milan Peška z lyžařského areálu v Hlubokém.