Zařízení technici u silnice instalovali už před dvěma měsíci a dosud bylo ve zkušebním provozu. „Jak tam radary postavili, skoro okamžitě se to v provozu projevilo. Zklidnil se a zpomalil. Zvlášť na horním konci, kde spousta řidičů jezdila z kopce dolů opravdu rychle. Za toto opatření jsme rádi. V minulosti jsme se ještě snažili o omezení tranzitní dopravy, jenže k tomu nedošlo. Přes Lažánky totiž jezdí velké množství nákladních aut a není to příjemné,“ řekla Deníku jedna z místních obyvatelek Hana Jedináková.

Úsekové měření je zavedeno obousměrně zhruba v délce jednoho kilometru, což je přibližně polovina vzdálenosti od začátku po konec blanenské místní části. Vyhodnocuje průměrnou rychlost vozidla v úseku mezi dvěma pevně nainstalovanými radary a porovnává je s nejvyšší povolenou rychlostí. „Pokud řidiči překročí povolenou rychlost 50 kilometrů v hodině, zaplatí ve správním řízení pokutu od dvou až do pětadvaceti tisíc korun. Za přestupek mohou obdržet také až 6 bodů,“ uvedli na webu města Blanska úředníci.

Na blanenském zámku opraví střechu. V muzeu udělají nové toalety.
Na blanenském zámku opraví střechu. V muzeu udělají nové toalety

Dosud dodržování předepsané rychlosti měřili blanenští strážníci jen přenosným laserovým radarem. Pokud došlo k přestupku, řešili jsme ho s řidiči hned přímo na místě. „Byl to úsek, kde jsme měřili prakticky nejčastěji a řada řidičů rychlost nedodržovala,“ řekl šéf Městské policie Blansko Martin Lepka.

Nyní podle něj budou radary data automaticky posílat právě městské policii, kde se zpracují do elektronické podoby oznámení přestupku správnímu orgánu. „To se pak elektronicky předá k dalšímu řízení na odbor dopravy na městském úřadu v Blansku,“ upřesnil Lepka.

Další úsekové měření na okrese se připravuje na silnici I/43 v obci Lažany. „Před časem se vytipovaly pro Blansko jako obec s rozšířenou působností tři čtyři lokality, kde by se mohlo zavést úsekové měření. Lažánky jsou pilotní projekt. Jedná se také o Lažanech a v úvahu připadala i blanenská část Těchov,“ poznamenal blanenský radní Jan Nečas.

Zloděj. Ilustrační foto
Zloděj se u Boskovic vloupal do rodinného domu. Odnesl si věci za čtvrt milionu

Úsekové měření zvažují na Blanensku nyní i ve dvanáctitisícových Boskovicích. Městští policisté vytipovali několik ulic, kde řidiči překračují povolenou rychlost jako na běžícím pásů. Do radarů má město v letošním rozpočtu vyčleněny čtyři miliony korun a slibuje si od něj zklidnění dopravy v centru. „Loni v srpnu město koupilo strážníkům nový přenosný radar. Při čtyřiceti měřeních zjistili přes dvě stě šedesát přestupků překročení povolené rychlosti. Některá auta přitom jela v centru města o více než čtyřicet kilometrů v hodině rychleji, než mohla,“ sdělila mluvčí boskovické radnice Martina Vašková.

A ve kterých ulicích Boskovičtí úsekové měření plánují? Jsou to ulice Sokolská, Dukelská, Sušilova a Lidická. Jedná se o úseky s větší nehodovostí, v blízkosti škol, přechodů a autobusových zastávek. „Tato místa byla vytipována jako lokality s nejčastějším a nejvyšším překročením nejvyšší dovolené rychlosti a častou nehodovostí. Pořizovací náklady se dělí na dvě základní části. Na náklady za technickou úpravu místa, kde bude zařízení k měření rychlosti umístěno a na náklady za samotné zařízení. Letos je v rozpočtu alokována částka ve výši čtyři miliony korun na pořízení nových rychloměrů,“ dodala Vašková.