„Stavba je zatím jen v plánech, takže bych to nechtěl nijak zakřiknout. Pokud se vše podaří, tak by to měla být první solární elektrárna v České republice, která bude stát na střeše školy,“ informoval Radek Matuška z Freshlivingu.

Zhruba za měsíc by měla být uzavřena všechny jednání ohledně postavení elektrárny. Už teď ale ve Sloupě s firmou uzavřeli smlouvu, ve které se dohodli na výši nájemného i na době, kdy je bude firma do obecní kasy platit.

Zastupitelé Sloupu smlouvu se společností schválili na svém zářijovém zasedání. Rozhodli se střechu školy pro fotovaltaickou sluneční elektrárnu pronajmout na dvacet let a šest měsíců. Freshliving jim za to bude platit roční nájemné sedmdesát tisíc korun.

„Fotovaltaickou elektrárnu na střeše školy jsme téměř jednomyslně na zasedání schválili. Jsme rádi, že takto můžeme něco udělat pro ekologii,“ prohlásil místostarosta Sloupu Pavel Hasoň.

Podle něj by Freshliving jiné místo pro solární elektrárnu v Moravském krasu jen těžko hledal. „Stavba bude zabírat čtyři školní pavilony. Nenapadá mě podobně rozsáhlá plocha v okolí, kde jinde by elektrárna mohla stát,“ dodal Hasoň.

Stavbu solární elektrárny vítá i ředitel sloupské základní školy Pavel Dočekal. „Škola byla postavená v osmdesátých letech. Je špatně odizolovaná a tak hodně tu protopíme. Veškeré změny na ní by mohly vést jen k lepšímu,“ doplnil Dočekal.