Minulou středu padaly teplotní rekordy a lidé chodili v krátkých kalhotách. Toto úterý na Blanensku napadl první sníh. Do bílého rána se ve středu vzbudili například v Senetářově, v Němčicích či ve Vavřinci. I kvůli silnému větru tak období čepic, rukavic a teplých bot začalo o měsíc dřív než loni.

To potvrdil Karel Včelař ze Lhoty Rapotiny, který každý den zaznamenává teplotu a stav počasí. „Loni se objevil první sníh až osmnáctého listopadu. Od roku 2000 se nestalo, že by sníh napadl už v říjnu. V roce 2000 dokonce poprvé sněžilo až šestnáctého prosince,“ nahlédl do svých záznamů Včelař.

Dříve než obvykle začala letos zimní sezona pro silničáře. „U Žďárné už jsme vyjeli se sypačem. V toto období to není obvyklé, ale pamatujeme, že jednou napadlo deset centimetrů sněhu už sedmého října,“ uvedl šéf blanenských silničářů Miloš Bažant.

Silničáři nyní předělávají nástavce na strojích z letních na zimní, veškerou techniku budou mít na zimu připravenou k začátku listopadu, kdy začíná jejich zimní pohotovost. „Ihned vyjet může nyní pět sypačů, ve skladech máme dostatek soli i inertního materiálu až do konce roku,“ přiblížil dále Bažant.

S úklidem sněhu v těchto dnech počítá zejména ve výše položených oblastech, jako je na Blanensku například okolí Žďárné, Benešova, Kořence, Rozseče nad Kunštátem či Kojálu.

V pneuservisech už jen na objednávku

Karel Včelař ve středu ráno těsně nad zemí naměřil 0,4 stupně nad nulou. Ochlazení podle něj bylo prudké, ale výjimečně nízká teplota pro čtrnáctý říjen to nebyla. „V letech 2003 a 2007 bylo dokonce pod nulou. Ale třeba čtrnáctého října roku 2000 jsem ráno při zemi naměřil 14,9 stupně,“ uvedl Včelař.

Vyjet na silnici v teplotách kolem nuly s letními pneumatikami se rovná hazardu. To si uvědomuje stále více řidičů, takže pneuservisy jsou nyní v obležení. „Máme hodně napilno. Začalo to v sobotu, jak si lidé přečetli předpovědi počasí. Tento týden už mám úplně plno, už musím zájemce objednávat,“ uvedl Břetislav Šutera, která provozuje pneuservis v Rozseči nad Kunštátem.

Přes čtyřicet aut denně nyní z letních na zimní pneumatiky přezují v Pneuservisu Macík v Boskovicích. „Začalo to v pondělí, lidé začali reagovat na předpověď počasí. V podstatě o polovinu jsme prodloužili pracovní dobu, pracujeme od rána od šesti do deseti hodin do večera. Každý to chce hned, ale nyní jsme schopni vyhovět do čtyř, do pěti dnů,“ uvedl majitel pneuservisu Marian Macík.

Ten předpokládá, že se nezastaví minimálně celý měsíc.

Podle meteorologů bude velmi chladno i ve čtvrtek, teploty se přes den nedostanou přes pět stupňů Celsia. O víkendu se začne oteplovat a v polovině příštího týdne by měly denní teploty dosahovat k deseti stupňům.