„Začínalo to postupně od neděle a sněžení se střídalo s deštěm. Dneska už stabilně chumelí,“ uvedl jeden z meteorologů sloužících stanici na Lysá Hora. Na královně Beskyd leželo po patnácté hodině přibližně dvacet centimetrů sněhu. Prvního, jenž podle místních znalců, snad nikdy nevydržel. „Teprve druhý, nejlépe třetí, zůstává do jara. Pokud ale nebude tak mizerná zima jako minule,“ poznamenávali v turistické chatě Bezruč.

Restaurace v Ostravě opět musí zavřít. Ilustrační snímek, Ostrava, Stodolní ulice, říjen 2020.
Restaurace v Ostravě znovu zavírají. Otevřou ještě? Deník se ptal provozovatelů

Když řidiči odstaví své auto v dešti na Hvězdě v Jeseníkách, nic nenasvědčuje tomu, že stačí deset minut jízdy autobusem, aby se ocitli v pravé zimní chumelenici. Na Ovčárně už návštěvníky vítají sněhuláci, ze střech visí rampouchy a silničáři mají plné ruce práce, aby včas prohrnuli závěje.

Pozor na mlhu a vítr

Zpráva o vydatném sněžení na vrcholových partiích Jeseníků se rychle rozkřikla, takže v okolí Pradědu už je možné potkat výletníky s lyžemi. Čeká je zde ale kromě zasněžené přírody také hustá mlha, sychravý vítr a teploty kolem nuly. Všude sice leží plno sněhu, a rychle přibývá další, ale je těžký a mokrý. Není divu, že autobusy mezi Hvězdou a Ovčárnou zatím jezdí poloprázdné.

Stezka Valaška, 5. září 2020.
Vstupy zdarma? Už ne! Okamžitě ukončete akci, vyzval kraj provozovatele

Předpověď počasí slibuje další vydatné vánice v oblasti Pradědu, takže tip na výlet zasněženou krajinou výlet nejspíš bude platit ještě několik dní. Problém je v tom, že člověk v sychravém počasí brzy prokřehne, ale vzhledem k současné epidemiologické situaci nejspíš nebude možné se jako obvykle zahřát grogem v dobře vytopené restauraci na Barborce nebo na Ovčárně.