Na podobné řidiči běžně narazí například v Brně. Ale blanenské bude jako první na jižní Moravě propojené s mobilními telefony.

U vjezdu a výjezdu z parkoviště jsou pod zemí zabudována čidla. Další jsou i na vzdálenějších místech. „Údaje z čidel se přenášejí do bezplatné aplikace, kterou si zájemci stáhnou zdarma do mobilních telefonů. Spustit ji chceme do konce letošního roku. Zatím běží ve zkušebním provozu a ladí se detaily,“ uvedl Květoslav Havlík ze společnosti Kordis, která v kraji koordinuje dopravu.

Dodal, že kromě aplikace o stavu obsazenosti parkoviště má řidiče informovat i panel před vjezdem do této lokality. „I když tam často neparkuji, tak si mi tento nápad líbí. Využití moderní technologie vítám, řidičům pomůže,“ řekl Jan Komínek z Blanska.

Parkoviště stojí na městském pozemku. Dělníci ho postavili před třemi lety. Sledovací systém není podle Havlíka náročný na údržbu. Čidla jsou bezdrátová a jejich baterie mají garantovanou pětiletou životnost. Nový systém stál dvě stě tisíc korun.