Nadcházející víkend by alespoň podle pověr měl být magický. Ze soboty na neděli nás totiž čeká čarovná Filipojakubská noc, kdy se slétají čarodějnice. Neděli budou slavit hlavně zamilovaní, pro které bude hlavním úkolem najít rozkvetlou třešeň a políbit se pod ní. První máj tradičně oslaví i levicoví politici – v Blansku se komunisté, za kterými přijede poslankyně Zuzka Bebarová Rujbrová, sejdou před Dělnickým domem, sociální demokraté podpořeni svým předsedou Bohuslavem Sobotkou zase v rekreační oblasti Palava.

Pálení čarodějnic se v sobotu koná v každém druhém městě nebo vesnici na Blanensku, někde budou volit i nejhezčí masky. „Akce nazvaná Čarodějáles vypukne o půl páté na dvoře Domu dětí a mládeže v Boskovicích, kde se shromáždí všechny masky. V pět hodin vyjde průvod městem a cílem bude výletiště Mazurie. Zde vystoupí děti z našich kroužků a k vidění bude i tanec se psem, ohňová show a ukázky hasičské techniky. Vyhlásíme i Miss čarodějnici,“ láká Blanka Dokoupilová z boskovického Domu dětí a mládeže, který akci připravuje společně s tamními hasiči a sdružením TUKAn. První květnový den na Blanensku nabízí ale i jiný program než jen líbání pod třešní nebo politické mítinky.

Třeba hasičskou pouť ve Křtinách. Ta je letos jubilejní, už desátá. Svatého Floriána, patrona hasičů, tam přijedou uctít stovky mužů v hasičských uniformách. „Pouť začne dopoledne ve tři čtvrtě na deset průvodem všech zúčastněných hasičských sborů v uniformách, od půl jedenácté bude slavnostní mše v chrámu Panny Marie Křtinské a po ní ukázky hasičských zásahů například koněspřežní stříkačkou, kterou se hasilo dříve, štafeta mládežnických družstev i ukázky různých způsobů záchrany lidí,“ vyjmenoval za organizační výbor starosta Kanic a člen tamního sboru dobrovolných hasičů Vladimír Kalivoda. Součástí poutě bude i svěcení staronové techniky, kterou si hasiči s sebou přivezou. Program potrvá celý den.

To do Boskovic se sjedou asi dvě dvě stovky hadrových tříkolek – velorexů. V neděli v půl desáté vyráží od penzionu Zlatá růže slavnostní kolona velorexů městem. Hadráky bude možné potkat na různých místech regionu už v sobotu. V rámci svého tradičního jarního srazu, letos už patnáctého, totiž budou i soutěžit. „Letos jsme se nechali inspirovat televizní soutěží Faktor strachu. Závodníci tak v sobotu navštíví tři stanoviště, na kterých musí zvládnout určité úkoly,“ nastínil organizátor Tomáš Kostík.

Pořádně živo bude v Boskovicích v neděli také na Masarykově náměstí a v jeho okolí. Běh za sedmizubým hřebenem slibuje nejen kvalitní sportovní zážitky pro několik stovek běžců všech věkových i výkonnostních kategorií, ale také bohatý kulturní program. Jeho součástí bude i průjezd velorexů náměstím a různá taneční či hudební vystoupení, jejichž vrcholem bude v osm hodin večer koncert Petra Bendeho s kapelou.

Výjimečnou a poslední možnost zhlédnout vesnický dům z roku 1692 před jeho odvozem do skanzenu budou mít v neděli zájemci v Knínicích u Boskovic. „Den otevřených dveří s komentovaným výkladem se koná od deseti do šestnácti hodin. Lidé uvidí ukázku archeologického výzkumu, starou skrýš zvanou loch i roubený interiér domu,“ zve Jiří Pokorný z občanského sdružení Živé muzeum.