Beru si židli a usedám v předsálí kina naproti plakátu Asterixe a Obelixe. Zleva si mě prohlíží z plakátu na novou bondovku Skyfall ostře řezaná tvář Daniela Craiga. V chodbě před šatnou a vchody do kinosálu sedí u několika stolů tři volební komise. Okrsky 11, 17 a 18. Ve dvou komisích mají převahu ženy. „No jo. Ženský tady máme převahu," usmívá se zapisovatelka volebního okrsku číslo 18 Jana Fadrná. „Vše je nachystáno, za chvíli to vypukne," hlásí.

„Jenom je tady takové šero a prostory nejsou moc důstojné. Je to přece jen chodba," nelíbí se jedné ženě z komise. Deset minut před druhou vbíhá do kina žena v červené bundě. V krabici nese několik stolních lamp. „Pojďte si pro lampu, ať neoslepnete a vidíte na to."

Krátce před druhou se ptám, koho kdo tipuje jako prvního voliče. „První bude volit nějaký důchodce. Babča nebo pán o holi," zní nejčastější tipy. „Já si myslím, že to budou důchodci, manželský pár," říká zapisovatelka Fadrná.

Samá voda. Jako první vchází s obálkou s hlasovacími lístky do kina třiadvacetiletý student Jiří Pitek z blanenské ulice Havlíčkova. „A jéje. Já věděl, že nemám chodit tak brzo. To budu v novinách?" ptá se mladík. „K volbám chodím pravidelně. Pokud se chce člověk pokusit něco změnit, měl by k volbám přijít. To je můj názor. Koho jsem volil? To si nechám pro sebe," řekl muž, který studuje v Brně na Univerzitě obrany.

Po druhé hodině se začínají trousit další voliči. Vesměs důchodci. „Pojď už konečně. Cos tam prosím tě tak dlouho dělal za tou plentou," hartusí při odchodu z kina starší žena na svého muže. „Bude gulášek?" ptá se u stolu před komisí čiperná důchodkyně s čagánkem v ruce. „Paní, taky bychom si dali, ale guláš tady nemáme," odpovídá ji s úsměvem zapisovatelka Jana Fadrná. „No ve čtvrtek rozdávala na náměstí Bobošíková koláčky. A tady nic?" podivuje se stařenka.

Řada voličů před šatnou kina zírá na rozdělovníky. A tápají. Neví, kam mají jít. Vlevo okrsek jedenáct. Vpravo sedmnáct a osmnáct. „Safra. Já si to nenastudoval, do kterého okrsku patřím. Tak se budu muset zeptat," říká v poklusu bývalý blanenský místostarosta Jindřich Král.

Ke kterému stolu má jít, neví také šestasedmdesátiletý Zdeněk Bilík. „Vždycky jsem chodil vedle a teď mám jít asi jinam," ukazuje francouzskou holí důchodce. Za pět minut je zpět. „Tak jdu domů. Koho jsem volil? Proč vás to zajímá? Aha, píšete reportáž, tak to jo. Volil jsem sociální demokraty. Podle mě hejtman Hašek odvedl kus práce. Já mu věřím," dodal Bilík.

První nápor voličů v blanenském kině po třetí odpoledne ochabuje. Volební účast se tam ve třech volebních okrscích pohybovala o půl čtvrté odpoledne mezi sedmi a osmi procenty. Převahu mezi voliči měli stále důchodci. Členy volebních komisí čeká ještě do desíti večer dlouhá šichta. „Dá se to zvládnout v pohodě. Pití s sebou mám a večeři mi přinese mamka. Jsem ve volební komisi už potřetí. Je to pro mě jako studentku dobrá brigáda," říká dvaadvacetiletá studentka lékařské fakulty Zuzana Smitalová. Tentokrát sedí za stolem jako místopředseda volební komise okrsku číslo jedenáct.