První den voleb přinesl na Blanensku zhruba třetinovou volební účast. „Do zastupitelstev volilo pětatřicet procent lidí, do senátu dvaatřicet,“ uvedla Eva Sychrová z krajského úřadu.

Pár hodin před zahájením voleb museli vyjet prošetřit údajnou manipulaci s hlasovacími lístky obyvatel blanenského Domova důchodců na ulici Pod Javory blanenští strážníci. „Dostali jsme zprávu od muže, který má v domově maminku, že při návštěvě v pátek ráno u ní objevil hlasovací lístek s již zaškrtnutými kandidáty. Zjistili jsme však, že paní je nemohoucí a o vyplnění lístků sama požádala personál domova,“ uvedl šéf strážníků Martin Lepka.

I když tento případ byl podle policie v pořádku, ve střehu byli nejen přes den, ale i celou noc. „Přes volby máme posílené hlídky, šest mužů objíždělo celou noc volební místnosti a kontrolovalo, jestli jsou řádně zabezpečené. Většinou se ale volí na obecních úřadech, ve školách nebo v kulturních domech, takže obvykle žádné potíže nejsou,“ přiblížil Lepka. To potvrdila i blanenská policejní mluvčí Iva Šebková. „Naše hlídky jsou v pohotovosti na území celého okresu. Soustředí se zejména na okolí volebních místností a do večera nemuseli nikde nijak zasahovat,“ uvedla.

Úplně hladce nezačaly volby ve volební místnosti v Katolickém domě v Blansku. První volička, která dorazila krátce po druhé hodině, totiž přišla s voličským průkazem a nevěděla, že je možné na něj volit pouze do senátu. Do zastupitelstva obce tak nevolila a odcházela z volební místnosti rozhořčená. „Ještě jsme si to ověřovali, ale prostě to nešlo. Když se konají dvoje volby zároveň, je to složitější, takže všichni lidé přesně neví, jak volit,“ shodovali se členové volební komise.

Vyplněné volební lístky vhodil do jedné z blanenských uren sedmdesátiletý Jan Černý. „Jdu z města, tak jsem rovnou šel volit. Koho, to neprozradím. Ale prostě toho, kdo fandí dělníkům,“ uvedl muž, který volil do senátu i do zastupitelstva města Blanska. „Lidé by měli chodit k volbám, aby pak nemohli brblat,“ míní.

Odvolit nenechala komise muže, který přišel do volební místnosti v blanenském kině. V občanském průkazu měl totiž napsáno, že není svéprávný. „Muž nevypadal nijak zvláštně a tvrdil, že při minulých volbách normálně volil. Podle údajů v jeho nedávno vydaném občanském průkazu jsme jej ale nemohli nechat odvolit,“ vysvětlil předseda komise Jiří Ťoupek.

Do volební místnosti v boskovické pedagogické škole v pátek zamířili i manželé Ščudlovi. Alois Ščudla netajil, kdo má jeho sympatie. „Nejblíže k obyčejným lidem má ČSSD, takže naše volba je jasná. ČSSD a za senátora chceme pana Regece,“ prozradil muž.

Někteří lidé volili jen do zastupitelstva, senát vynechali. „Do zastupitelstva u nás volilo pětatřicet procent, do senátu dvaatřicet procent lidí,“ potvrdila večer zapisovatelka volební komise jednoho z rájeckých okrsků Marie Skotáková.

Do jedné z nejmenších obcí na Blanensku, do Lhoty u Olešnice, přijde volit maximálně jedenatřicet voličů. Přesto tam členové volební komise zažívají dobrodružný víkend. V obci totiž chybí budova obecního úřadu. Dlouhá léta si tam proto prostory k úřadování pronajímali od soukromého majitele. A sídlí v nich doteď. Ale bez vody a elektřiny.

„Majitel budovy před nedávnem zemřel a ten nový ještě nemá dům připsaný, proto je v něm odpojená voda i elektrika. Uvažovali jsme i o tom, že by lidé mohli volit u nás doma, v obývacím pokoji, ale nakonec nám to přišlo nedůstojné. Proto volební místnost je stejně jako při nedávných parlamentních volbách v tomto domě,“ vysvětlila starostka. Lidi, kteří zasedají v komisi, tak starostka musela obtížně přemlouvat. „Je to pro ně opravdu oběť. Večer si svítí lampičkami napojenými na elektrickou prodlužku nataženou od sousedů, záchod splachují vodou z kbelíků a sedí tu v zimě zabalení v bundách,“ doplnila starostka.

VÁŽENÍ ČTENÁŘI, ONLINE VOLEBNÍ ZPRAVODAJSTVÍ ČTĚTE ZDE

VLADĚNA ŠEBELOVÁ
LEONA PAROULKOVÁ