Dodal, že k otevření této části průtahu by mohlo podle současného odhadu silničářů, dojít nejdříve v červnu. Poté budou dělníci pokračovat na stavbě v úseku s rondelem u fotbalového stadionu a napojení na silnici druhé třídy. Opraví také tamní most. „V tuto chvíli byly dokončeny také opravy objízdných tras. Povrch v ulicích Komenského, Spešovská, Sportovní a část Blanenské. Hotové jsou rozsáhlé přeložky inženýrských sítí. Plyn, vodovody, veřejné osvětlení, telefonní vedení, elektrické vedení, březovský vodovod, a další,“ vypočítal rozsah prací Holeček.

Dělníci upravili koryto toku Hlavnička. Hotové jsou i mostní objekty od začátku stavby směrem od Doubravice nad Svitavou až po rájecký fotbalový stadion. „Součástí prací bylo také přesunutí kapličky svatého Jana nebo odpadní kanál jednoho areálu bývalé firmy,“ dodal mluvčí.

Předpokládaný termín finále stavebních prací je do konce října tohoto roku. Nový průtah má stát přes 220 milionů korun bez daně a je v režii krajských silničářů. „Kolem staveniště jezdím denně a stavba pokročila. Za mě je průtah na místě a už měl dávno stát. Myslím si, že odkloní nákladní dopravu z centra. Vím, že řada místních k tomu má spoustu připomínek. Vadí jim například nové kruhové objezdy. Jedná se přitom o mnohem bezpečnější křižovatky,“ řekl Deníku Rovnost jeden z místních Zdeněk Sedlák.

Zmíněný průtah městem, kterým teče řeky Svitava, je jedním z úseků plánovaného přímého spojení z Blanska do Boskovic. Zatím jsou hotové jen tři. Z Blanska po křižovatku na Horní Lhotu, dále od křižovatky na Horní Lhotu po Ráječko a z Ráječka na Spešov. Ty byly postupně postavené v letech 2004 až 2009. Další úseky směrem od Rájce-Jestřebí jsou v nedohlednu.

Od nové silnice se čeká pohodlnější cestování do okolních měst. Dále pak odklon dopravy, převážně nákladní, z centra obce v ulicích Komenského a Fügnerova. Zástupci kraje uvedli, že podle vypracovaného modelu po dokončení průtahu klesne intenzita dopravy v ulici Komenského na polovinu a v ulici Fügnerova až na deset procent. „Samozřejmě bychom všichni uvítali, kdyby se v našem městě budoval místo průtahu obchvat. Ale i průtah má svůj význam. Vyvede se těžká doprava z velké části zastavěného území, tím pádem se zvýší i bezpečnost. Zklidní se bydlení,“ řekla před časem Deníku Rovnost starostka Rájce-Jestřebí Romana Romana Synakieviczová.