Do blanenských Vojánek se vloni přihlásila spousta firem. „Přesto je polovina průmyslové zóny v současnosti volná a žádné firmy tam stavět nechtějí. Soustředí se spíš na to, aby nemuseli propouštět. Dále vyvíjí novou výrobu, aby obstály na trhu,“ přiblížil dopady celosvětové krize místostarosta Blanska Jindřich Král. Podle něj některé firmy od stavby ve Vojánkách odradí i fakt, že si musí zainvestovat obslužnou cestu, která by vedla k jejich branám.

Vloni se vzdalo svých plánů třeba vedení podniku Koplast. To chtělo v Blansku postavit halu s administrativní budovou. Práci tam mělo najít pět dělníků. „Od svých plánů odstoupila i firma Wilmar. Problémy má v této těžké době také společnost Čemebo. Se svým záměrem musela přibrzdit i Atona,“ vyjmenoval Král s tím, že kvůli nezájmu firem město Blansko tratit nebude. „Vojánky jsme postavili z dotace od ministerstva průmyslu a obchodu, takže nás to nijak neovlivní,“ vysvětlil.

Čtyřicet lidí mohlo najít zaměstnání v nové hale společnosti Atona. Ta se chystala v Blansku postavit prostory určené k montáži a kompletaci. „Z důvodu krize jsme museli tento záměr oddálit. Jak dlouho budeme čekat, to závisí na vývoji situace. Nyní máme v průmyslové zóně část pozemků zakoupenou a část zablokovanou,“ uvedl ředitel Atony Jiří Šebela.

Rozšiřovat průmyslovou zónu nechtějí ani Boskovičtí. I ti odprodávají pozemky firmám, které vyrábějí, aby dosáhli na dotace. „Nyní máme volné dva pozemky. Prodej části toho menšího pozemku právě řešíme. Vše ale musí schválit ještě zastupitelé,“ řekl starosta Boskovic Jaroslav Dohnálek. Jaký podnik má o místo v boskovické zóně zájem, to neprozradil. Další podnikatelé podle něj do tamní zóny nemíří.

Krize se podepsala i na firmách, které sídlí v Senetářově. V průmyslovou zónu se tam proměnil areál bývalé civilní obrany. „V areálu převládá výroba, a to od stolárny přes zábrany proti povodním po tiskařské stroje. Dále se tam nachází sklady. Firmy platí obci nájemné. Právě kvůli krizi se s poplatky zpozdily,“ řekla senetářovská starostka Jana Sedláková s tím, že peníze nakonec do pokladny obce dorazily. Podnikatelé podle ní nemají zájem o kancelářské prostory. Láká je spíš přízemí budov, kde mohou umístit výrobu. „Nyní máme plno. Žádné další firmy se ale nehlásí,“ dodala Sedláková.

Vloni rozšířili průmyslovou zónu Svitávečtí. Přesto se tam žádní podnikatelé nehrnou. „Nevím o tom, že by tam chtěl stavět někdo nový. Nyní v této lokalitě funguje lehká strojní výroba,“ informoval starosta Svitávky Martin Cetkovský.

Žádní podnikatelé hnáni svou vizí nemíří v těchto dnech ani do zóny v Letovicích.