V severní části na ploše asi osm tisíc metrů čtverečních rozšíří svou výrobu společnost Atona, která už ve Vojánkách sídlí. Společnost se zabývá zpracováním plechu a výrobou svařovaných konstrukcí. Smlouvy s městem jsou podepsány a staveniště předáno. „Jedná se zhruba o šedesátimilionovou investici. Nové výrobní prostory by měly přinést asi třicet nových pracovních míst. Především v oborech svářeč, obráběč kovů a zámečník,“ uvedl blanenský místostarosta Ivo Polák.

Do domu v Lažánkách, kde žije Jiří Zouhar s rodinou, napálil kamion.
Týden ve fotografii: řidič kamionu usnul a vlétl do domu, část ho zboural

Více než čtyři hektary volné plochy pak zaplní společnost Pyrotek CZ, která podobně jako Atona už v průmyslové zóně působí. Výrobce žáruvzdorných materiálů plánuje ve Vojánkách investici za stovky milionů korun. Nabídne přes sto nových pracovních míst. „Investujeme dvě stě osmdesát milionů korun,“ oznámil generální ředitel společnosti Michal Streck. Podle něj v místě budou především výrobní prostory a sklad. Se stavbou, kolaudací a zahájením výroby počítá Pyrotek v roce 2023.

Průmyslová zóna na severním okraji Blanska začala vznikat v roce 2003. Město si na technické vybavení vzalo úvěr ve výši třiceti milionů korun, další čtyři zaplatilo z vlastní pokladny a zbytek, víc jak dvaadvacet milionů, pokryly dotace. Druhá etapa výstavby pokračovala o pět let později.