Podle něj ale průmyslová zóna majitele firem příliš neláká. A to proto, že je hůř dostupná. Nachází se na okraji města ve směru na Kladoruby. „Od bytové zástavby navíc nevede chodník a pro naše zaměstnance, kteří do práce chodí pěšky, i pro další chodce je to tam především potmě nebezpečné," uvedl Bránský.

Situace se ale podle něj možná zlepší. Objevily se totiž zhruba tři firmy, které by chtěly v lokalitě také podnikat. „V úterý s nimi budeme jednat, za účasti zástupců města. V případě jejich zájmu by se mimo jiné mohly sloučit inženýrské sítě, přípojky vody, kanalizace a plynu," upřesnil Bránský.

Podle zastupitele Radka Procházky z Občanské iniciativy je průmyslová zóna problematická v tom, že pozemky vlastní soukromníci, a ne město. Kdo tam tedy bude chtít postavit třeba továrnu, musí se domlouvat především s nimi. „S využitím místa nejsem spokojený. Město by mělo pozemky vykoupit. Když jsem ještě působil na radnici, několikrát jsme jednali s různými firmami a snažili se u nich vzbudit zájem o tuto lokalitu. Pokaždé to ale ztroskotalo na jednání se soukromníky. Město navíc již změnilo územní plán a z místa udělalo průmyslovou zónu, i když tam pozemky nemá," popsal Procházka.

Podle zastupitelky Daniely Ottové z ČSSD je zádrhel i v tom, že město nemá pozemky, které by mohlo proměnit v průmyslovou zónu. „Pro podnikatele by určitě byly zajímavé parcely naproti benzinové stanici u silnice I/43. Jsou v rukou města i soukromých vlastníků. Bohužel se ale nacházejí v záplavovém území, a tak k dalšímu využití dojít nemůže. Průmyslová zóna je hůř dostupná, kamiony tam musejí zajíždět. Doufám ale, že brzy přece jen dojde k jejímu oživení," sdělila Ottová.

Podle zastupitele Františka Bočka z KDU-ČSL mají Letovice pro podnikání špatnou polohu. „Město se nachází mezi dvěma kopci, s řekou Svitavou uprostřed, v jejímž okolí hrozí záplavy. Těch míst, kde se dá podnikat, tady moc není, a tak se sem investoři příliš nehrnou. Ačkoliv město pro to dělá maximum, neustále jedná s firmami a nabízí jim dostupné možnosti," nastínil Boček.

Podle něj je ale výhodnější, že jsou pozemky v průmyslové zóně v soukromých rukou. „Nemáme zatím investora, který by tam začal víc stavět. O místo je potřeba pečovat a pro město by to v tuto chvíli byla finanční zátěž. V případě, že se bude rýsovat větší rozvoj areálu, budeme samozřejmě uvažovat o odkupu pozemků," vysvětlil Boček.

O podnikání v průmyslové zóně kdysi uvažovala i letovická společnost Technicko– inženýrské služby. Nakonec si to ale rozmyslela a dala přednost lukrativnější lokalitě. „Nedávno jsme koupili největší část historicky nejstarší budovy v areálu bývalého Tylexu, který se nachází poblíž vlakové zastávky. Je to u hlavní silnice a je tam lepší dostupnost," zdůvodnil jednatel společnosti Bohuslav Kalas.

Do nového areálu chce společnost postupně přestěhovat celé své sídlo, které se nyní nachází na Pražské ulici. „Budeme tam také rozšiřovat výrobu. Půjde o automatizační technologie a úpravy hliníku. Budeme přijímat i nové zaměstnance, například konstruktéry, pracovníky na obsluhu CNC strojů či brusiče. Každý rok chceme přijmout tři až čtyři nové lidi, podle toho, jak se nám bude dařit," vysvětlil Kalas.

Průmyslová zóna v Boskovicích, která leží kousek od centra města, je téměř kompletně obsazená. Vedoucí boskovického majetkového odboru Pavel Musil uvedl, že před časem muselo město zájemce o podnikání dokonce i odmítat. Nyní nabízí k prodeji poslední pozemky o rozloze více než pěti tisíc metrů čtverečních. „Jsou ve svahu a mají atypický tvar. Do strategie rozvoje města se budeme postupně snažit zahrnout i další místa, kde by se dalo podnikat. Už jich ale moc není. Pozemky máme u čistírny odpadních vod a za firmou Pentaco," uvedl radní Vladimír Farský.