Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Volby 2014: Ano a Žít Brno se raduje, v TOP 09 a ODS jsou zklamaní

Jižní Morava – Lidé v některých obcích na jižní Moravě už vědí, kdo jim bude v následujících čtyřech letech vládnout. Sčítání hlasů a kompletní výsledky se chýlí ke konci. Nastává čas vyjednávání a domluv, z nichž vzejdou jednotlivé koalice.

11.10.2014
SDÍLEJ:

Volby na jihu Moravy začaly. První hlasovací lístky odevzdali lidé těsně po druhé hodině odpoledne, kdy se otevřely volební místnosti.Foto: DENÍK/Attila Racek

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT Z BRNABrno: v centru vládne Žít Brno, v Novém Lískovci drtivě zvítězili Zelení 
Vranovští nestojí o rozšiřování obce. Referendum je platné, přišlo 37 procent
Kupčení s hlasy v Brně? Chtěli jsme jen podpořit Romy, říká ředitel Dromu
Brněnsko: V Kuřimi obhájil Sukalovský, Adam v Ivančicích pokračovat nechce 
Onderka: Vyjednávání bude složitější. V radě zasednou tři nebo čtyři strany 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT Z JIHU MORAVYPřišlo málo lidí. Mikulovské referendum o hasičské zbrojnici je neplatné 
Volby v Břeclavi? Podle všeho hlasovalo nejméně voličů v polistopadové historii
Hotel Dukla půjde k zemi, rozhodli v referendu blanenští voliči
Volby: na Vyškovsku odvolilo přes 44 procent voličů včetně premiéra Sobotky
Volby na Znojemsku? Zatím o sedm procent menší zájem než před čtyřmi roky
Hodonín: dominovali nevoliči a vítězné ANO. TOP 09 i ODS jsou ze hry
Komunální volby na Hodonínsku: Devadesátiletá přišla mezi prvními 

Vítězem komunálních voleb v Břeclavi je po čtyřech letech opět sdružení Pro Region. Se ziskem 18,30 procent hlasů získalo šest mandátů. Na druhém místě se umístila sociální demokracie, bude mít pět zastupitelů. „Přestože jsme měli v posledních měsících problémy, jsme za výsledek rádi," reagoval na výsledky nový zastupitel za ČSSD Jaroslav Švach. Ten byl vykřížkovaný z osmnácté pozice. Hnutí ANO je třetí se ziskem 13,55 procent hlasů a čtyřmi mandáty. Rýsuje se tak možnost vzniku koalice Pro Regionu, ČSSD a ANO. Volební účast je v Břeclavi od vzniku České republiky nejnižší v historii. O zastupitelích v okresním městě šlo rozhodnout svými hlasy pouze 33,63 procent voličů.

Kromě komunálních politiků rozhodovali lidé také o nových senátorech. V obvodě 60 – Brno-město o první místo bojuje Zdeněk Papoušek za KDU-ČSL a Karel Doležal za ČSSD.
Naopak senátní volby Uherskohradišťského obvodu, v němž volí také lidé z Veselska a Horňácka, má zatím jasného favorita. Je jím podnikatel a majitel skupiny Synot Ivo Valenta.

Zatímco sčítání hlasů pro senátory a komunální politiky pokračuje. Už teď jsou jasné výsledky některých referend. Například hlasování v Mikulově je kvůli nízkému zájmu neplatné.
Také ve Vranově na Brněnsku byly sečteny hlasy v referendu, ve kterém voliči odpovídali na dvě otázky související s rozšiřováním obce o další domy. Z výsledků vyplývá, že o další rozšiřování obce obyvatelé nestojí.
Nové zastupitele si volili lidé v 672 obcích na jihu Moravy. Ve čtyřech obvodech navíc vybírali senátory a v pěti obcích rozhodovali obyvatelé v referendech o hazardu či nové výstavbě.

ONLINE ZPRAVODAJSTVÍ

23:13 - MILÍ ČTENÁŘI, DĚKUJEME VÁM ZA PŘÍZEŇ. DNEŠNÍ VOLEBNÍ ONLINE KONČÍ. 

Nejlepší volební zpravodajství z vašeho okresu, kompletní výsledky ze všech obcí a vizitky zastupitelů okresního města, analýzy možných koalic v dalších obcích. To vše v pondělním vydání Deníku Rovnost

23:12 - Poslední obcí Hodonínska, kde jsou jasné výsledky letošních voleb, jsou Mikulčice. Místní už dopředu počítali s tím, že budou mít nového starostu, protože ten stávající – Josef Helešic – se rozhodl už nekandidovat. V asi dvoutisícové obci, která je známá hlavně rozsáhlým archeoparkem, vyhrál Nový směr s 29,7 procenty hlasů.

23:05 - Neočekávaný úspěch zaznamenalo v Rousínově na Vyškovsku volební uskupení Pro Rousínovsko. To se dotáhlo na tradičně suverénní křesťanské demokraty. Obě strany zaujmou čtyři zastupitelská křesla, Pro Rousínovsko přitom dosud mělo dvě. „Je to pro nás příjemné překvapení, zvláště vezmeme-li v úvahu, že za námi nestojí žádná zavedená strana. Otázkou zůstává, jaká bude koalice, jelikož vznikly dva víceméně rovnocenné bloky," naznačil lídr Pro Rousínovska Jiří Lukášek. Ostatní strany v Rousínově získaly po jednom mandátu s výjimkou uskupení S rozumem pro veřejnost, které má dva.

22:58 - Lídr TOP 09 na Brně-středu Bohumil Straka není spokojený. Strana ztratila pět mandátů. „Nelze to označit jinak, než zklamání. Do kampaně jsme vložili mnoho úsilí. Protože jsme měli málo peněz, vedli jsme denně kontaktní kampaň a oslovovali lidi přes facebook. V minulých čtyřech letech jsme poctivě dělali opoziční práci. Byli jsme nejsilnějším hlasem a kritizovali nešvary radnice. Dělali jsme, co jsme mohli, ale naši voliči přešli k novým hnutím Ano a Žít Brno," řekl. Strana má paradoxně jistou šanci opustit opoziční lavice. Může se stát členem široké koalice proti stávajícím ODS a ČSSD v čele s vítězným Žít Brno. „Už nám někteří potenciální partneři volají. Oslovil nás vítěz voleb. My se nebráníme předem spolupráci s kýmkoliv kromě komunistů.

22:57 - Na Blanensku je hotovo. Všechny hlasy ve městech a obcích jsou sečteny. Nejdéle se čekalo na výsledky voleb v Olešnici. Ty se lidé dozvěděli až kolem tři čtvrtě na jedenáct večer. Nejvíce mandátů, šest, získalo Sdružení nezávislých kandidátů, které mělo na kandidátce dlouholetého starostu Olešnice Zdeňka Pešu.

22:53 - Volební účast v Brně severu přesáhla 40 %. První místo s 21, 98 % hlasy získalo Sdružení občanů Lesné. Druhou příčku obsadilo hnutí ANO se 16, 60 % hlasy. Mandáty na radnici budou mít také sociální demokraté, pro ty volilo 14, 76 % lidí.

ČTĚTE TAKÉ: Povolební vyjednávání v Brně začalo. Hollan míří za vítězným Vokřálem

22:50 - Porážku utrpěli ve Šlapanicích doposud nejsilnější lidovci. Získali čtyři mandáty, takže je sdružení Čisté Šlapanice se svými osmi zastupiteli převálcovalo. Ztratily také další dvě koaliční strany. Sociální demokraté mají místo tří zastupitelů dva a TOP 09 místo tří také dva. V zastupitelstvu je 21 lidí, takže vítěz musí hledat koaličního partnera.

22:40 - Jeden volební obvod stále není dopočítaný v Mikulově. Po sečtení 85,7 procenta hlasů se zatím opakuje scénář z několika posledních komunálních voleb, kdy pokaždé těsně vyhráli komunisté, kterým na záda dýchala ODS. KSČM má průběžně 16,7 procenta, druzí občanští demokraté 15,2 procenta. Třetí je ČSSD se ziskem 12,7 procenta hlasů. Do zastupitelstva by se dále dostalo ANO 2011 (9,8 %), TOP 09 a nezávislí kandidáti (9,6 %), STAN (7,4 %), Mikulovští (6,9 %), KDU-ČSL (6,8 %), Ženy pro Mikulov (5,6 %) a Sdružení nestraníků (5,2 %).

22:39 - Hned sedm nových tváří bude po následující čtyři roky zasedat v patnáctičlenném zastupitelstvu Slavkova u Brna na Vyškovsku. Propad tam letos zaznamenala ODS, která si ze čtyř mandátů pohoršila na dva. „Nevnímáme to nijak dramaticky, mohlo být lépe ale i hůř," komentoval lídr občanských demokratů a starosta města Ivan Charvát. Stejně jako před čtyřmi lety zvítězilo ve Slavkově ČSSD, místo pěti mandátů má však jen čtyři. Poměrně nečekaně si polepšili křesťanští demokraté, kteří předčili ODS a do zastupitelstva pošlou tři své členy místo dosavadních dvou. Hnutí ANO 2011 získalo dva mandáty a stejně tak i Nestraníci. Po jednom křesle pak obsadí komunisté a TOP09.

22:37 - Sedm mandátů na radnici v Řečkovicích a Mokré Hoře získali v letošních komunálních volbách sociální demokraté. Volilo je 26, 61 % ze 110 756 lidí. Za ČSSD skončilo hnutí ANO. Těm dalo hlas 17, 40 % voličů.

22:28 - Dvacet minut po desáté si vzal v restauraci Tusto na Nových sadech lídr kandidátky TOP09 Jaroslav Kacer. „Udělali jsme maximum toho s tím, kolik peněz jsme měli na kampaň. Výsledek není takový, jako mnozí čekali, ale trend je holt jiný. Čest patří vítězům, ale i poraženým. Myslím, že za čtyři roky ten trend můžeme změnit, pokud budeme pracovat. A my budeme pracovat. Jak v opozici, tak v koalici," řekl Kacer. Z restaurace část členů strany pomalu mizí.

22:24 - Osm politických stran a hnutí se ucházelo o přízeň voličů v Medlánkách. S 46, 26 % a velkým náskokem získali prvenství Občané pro Medlánky. Úspěšní byli také s 16, 18 % hlasy Zelené Medlánky. Přes pěti procentní hranici se dostali také ODS, KDU- ČSL a ČSSD.

22:24 - Na vítězství! připil šampaňským brněnský lídr hnutí ANO Petr Vokřál krátce po desáté hodině večer. Rozpovídal se také blíže o možných koalicích na magistrátu. "V tuto chvíli připadají v úvahu dvě možnosti, jedna je ANO, lidovci, Žít Brno a zelení, druhá ANO, sociální demokracie a lidovci," podotkl Vokřál. 

Petr Vokřál otevírá vítězné šampaňské.

22:23 - Na radnici v Maloměřicích a Obřanech bude v následujících čtyřech letech sedět pět zastupitelů z řad KDU- ČSL. V letošních volbách je podpořilo 32, 61 % voličů. Druzí skončili sociální demokraté se 17, 11 % hlasy.

22:22 - Volby do senátu v obvodu Uherské Hradiště, v němž volí také Veselsko a Horňácko, ovládl majitel Synotu Ivo Valenta (SsČR) s 31,10 procenty. Ve druhém kole se v boji o senátorské křeslo střetne s Pavlem Botkem (KDU-ČSL), který získal 13,29 procent hlasů. Jediný kandidát z Hodonínska, Václav Hučík, skončil předposlední.

22:21 - Klára Liptáková za KDU-ČSL neskrývá radost ze získaných mandátů. „Máme sedm mandátů, což považuji za úspěch," sdělila kandidátka s číslem jedna. A zároveň si dokáže představit možnou koalici s ČSSD a ANO. „Tyto dvě strany považujeme za dobré koaliční partnery. Spolu s nimi můžeme dřív vyřešit dopravní problémy s plynulostí, které jsou v Brně velkým problémem, ale neříkáme, že se zříkáme dalších koalic, například s hnutí Žít Brno. Tradičně nepůjdeme s KSČM," uzavřela Liptáková.

22:20 - Problémy s flash diskem pozdržely uzavření kompletních volebních výsledků na Hodonínsku. Členové komise v asi dvoutisícových Mikulčicích v současnosti shánějí náhradu.

22:15 - Sociální demokraté a hnutí Ano obsadili první dvě příčky v Líšni. ČSSD získala 31, 22 % hlasů, Ano 20, 99 %. Třetí nejúspěšnější byli s 12, 95 % lidovci.

22:14 - Přes 2984 voličů přišlo do volebních místností v Komíně. Nejvíce hlasů vhodili sdružení Zelená pro Komín. Obsadí proto pět mandátů. Tři mandáty získalo ANO, po dvou křeslech si rozdělí ČSSD, ODS a KDU – ČSL. Jeden mandát ve volbách dostala TOP 09, KSČM a A co Brno.

22:11 - Výsledky znají i v posledním sčítaném městě na Znojemsku, Hrušovanech nad Jevišovkou. S třiceti čtyřmi procenty tam vyhráli volby Nezávislí nynějšího starosty Miroslava Miloše. Druzí skončili Hrušovnaští nezávislí s patnácti a půl procenty. Třetí byla Nová generace pro Hrušovany s dvanácti a půl procenty, čtvrtí komunisté zaostali o půl procenta. V zastupitelstvu zasednou také lidovci a zástupci SNK za rozvoj Hrušovan a sdružení pro děti, mládež a proti hazardu tvořené převážně občanskými demokraty.

22:10 - TOP 09 je spokojená s výsledkem v brněnských Černovicích. Přestože je se třemi mandáty až třetí. "Podařilo se nám udržet svoji pozici. Věřím, že získáme starostu," doufá dvojka kandidátky Daniel Smrček.

22:07 - Hlasy do senátních voleb v Brně jsou sečtené. Vítězem se stal s téměř dvaceti procenty Zdeněk Papoušek z KDU-ČSL, do druhého kola s ním postupuje sociální demokrat Karel Doležal. Druhé kolo voleb bude příští pátek a sobotu. „Z výsledku jsem nadšený. Nechal jsem to prostě plynout a takhle to dopadlo. Jsem nadmíru spokojen. Ale ještě nás čeká druhé kolo," nechtěl nic zakřiknout Papoušek.

Kdo je Zdeněk Papoušek (nestraník za KDU-ČSL), sociolog, středoškolský profesor. Vystudoval filozofii a sociologii na Masarykově univerzitě v Brně. Pracoval mimo jiné jako kurátor, měl na starosti lidi propuštěné z výkonu trestu, řadu let působil jako ředitel brněnské pobočky Fondu ohrožených dětí. Má zkušenosti s pomáháním bezdomovcům, problémovým rodinám, lidem závislým na drogách nebo zanedbaným, týraným a zneužívaným dětem. Nyní je učitelem na Biskupském gymnáziu v Brně, věnuje se také divadlu. Je ženatý, má tři syny.  

Zdeněk Papoušek a Karel Doležal

Kdo je Karel Doležal (ČSSD) – ředitel Úrazové nemocnice Brno, člen brněnského městského zastupitelstva, radní městské části Brno-Žabovřesky. Vystudoval národohospodářskou fakultu Vysoké školy ekonomické v Praze. Od roku 1996 vedl ekonomický úsek nemocnice v Hustopečích a po dva roky byl pověřen řízením této instituce. V letech 2001 až 2003 řídil nemocnici v Hodoníně. V letech 2003 a 2004 působil jako první náměstek ministryně zdravotnictví Marie Součkové (ČSSD). V období 2005 až 2008 byl náměstkem pro řízení a ekonomiku brněnské Nemocnice Milosrdných bratří. V čele Úrazové nemocnice Brno stojí od ledna 2009. Do ČSSD vstoupil v roce 2001. O rok později byl poprvé zvolen zastupitelem městské části Brno-Žabovřesky, kde byl v letech 2006 až 2009 místosta­rostou. Je ženatý, má dvě děti.

22:06 - V Kohoutovicích z deseti kandidujících stran získala nejvíce hlasů ČSSD. S 27, 90 % získala sedm mandátů. Druhá skončila ZaN-Sdružení pro Kohoutovice s 14,9 % hlasů. 

22:03 - Stejně jako před čtyřmi lety zvítězili v městské části Brno – jih sociální demokraté. Letos jim do volební urny vhodilo hlas 27, 35 % voličů. Loni získali o čtyři procenta více. Lídrem kandidátky ČSSD byl i v letošním roce současný starosta Josef Haluza. S 20, 68 % skončilo druhé hnutí ANO. Další strany nepřesáhly deset procent.

ČTĚTE AKTUÁLNÍ ROZHOVOR: Onderka: Vyjednávání bude složitější. V radě zasednou tři nebo čtyři strany

21:59 V Ivanovicích přišlo k volbám 67, 43 % lidí. Vítěznou stranou se s 36, 76 % stala ODS. Za sebou nechala s 17, 96 % hlasy Občanské sdružení klidné Ivanovice.

21:53 - Hlasy už jsou sečteny ve většině brněnských městských částí. V Bosonohách zvítězila s 24, 85 % ČSSD. Obsadí tak tři mandáty. Téměř dvacet procent hlasů získalo také sdružení A co Bosonohy. Z celkem10 843 platných hlasů získalo 18, 65 % hlasů Strana zelených a skončila tak na třetím místě.

21:52 - Senátní volby v Brně vyhrál kandidát KDU-ČSL sociolog Zdeněk Papoušek s více než dvouprocentním náskokem před ředitelem Úrazové nemocnice Karlem Doležalem. "Jsem samozřejmě rád, že jsem v prvním kole zvítězil. Myslím si, že pan Doležal je zdatný soupeř, ale musím se přiznat, že ho moc neznám a moc o něm nevím. Jediné, co jsem zaznamenal je, že se v kampani soustředil na staré lidi. Já svoji kampaň teď ještě zintenzivním. Jak přesně bude vypadat, ještě nevím. Budeme to řešit s mým volebním týmem v neděli," řekl Papoušek, který navštivl volební štáb hnutí Žít Brno.

21:47 - I v Bučovicích na Vyškovsku už jsou sečtené všechny hlasy. Největší úspěch zaznamenala Volba pro město s lídrem Radovanem Válkem. Z patnáctičlenného zastupitelstva ukrojila hned šest křesel. Úplně propadli nestraníci a občanští demokraté, kteří nezískali ani jeden mandát. K urnám ve městě dorazilo 46,58 voličů.

SLEDUJTE NÁS NA FACEBOOKU A NA TWITTERU!

21:43 - Výsledky oznámily i komise v druhém největším městě na Znojemsku, Moravském Krumlově. S šestadvaceti procenty vyhrála TOP09 starosty Tomáše Třetiny. Druzí na pásce jsou komunisté s patnácti a půl procenty, třetí lidovci s necelými patnácti procenty. Téměř čtrnáct procent bralo čtvrté ANO. V zastupitelstvu zasednou ještě kandidáti občanských a sociálních demokratů a Svobodných. „Především chci poděkovat všem, kdo se zvedli, přišli k volbám a hlasovali. Výsledek vnímám jako velkou čest a poctu, že práce, kterou jsme pro tohle město odvedli, je pozitivně zhodnocena," řekl v první reakci starosta Třetina.

21:42 - Voličům poděkovala na Facebooku i kandidátka na primátorku za KDU-ČSL Klára Liptáková. „Výsledek přes jedenáct procent je úspěch. Těší nás, že jsme jako jediná z tradičních stran získali více mandátů než v předchozích volbách," zhodnotila Liptáková.

21:28 - Hnutí ANO chce velet brněnské radnici. "Netvrdím, že primátorem musím být přímo já, ale budeme rozhodně usilovat o to, aby se primátorem stál někdo od nás," komentoval lídr hnutí Petr Vokřál. O tom, se kým by šli do koalice, zatím nijak konkrétní nebyl.

21:19 - Matěj Hollan z hnutí Žít Brno prohlásil, že se začne angažovat co nejdříve. „Hned si zažádám o veškeré smlouvy města, jak jsem slíbil. Až je budu mít v ruce, začnu je zveřejňovat. Kromě toho se taky sejdu s představiteli dalších politických stran a začneme vyjednávat o koalici. Bez ní nemůžeme nic schvalovat," popsal Hollan své první povolební kroky.

Žít Brno oslavilo překvapivé výsledky komunálních voleb v Brně.

Hnutí Žít Brno slaví volební výsledky v Brně.

21:17 - Trojka na kandidátce za KDU-ČSL v Brně Daniel Rychnovský je s výsledkem voleb spokojený. „Počkáme si na ten konečný stav. Zatím to vypadá na sedm mandátů. Překvapilo nás umístění hnutí Žít Brno. Lidé vyjadřují nesouhlas s dosavadní koalicí, a tak zvolili jinou cestu," uzavřel Rychnovský. Doplni, že při vyjednáváních přichází v úvahu přichází možná koalice s ANO a s ČSSD.

21:12 - Primátor Roman Onderka očekává složitá povolební vyjednávání. "Voliči dali najevo, že si přejí pestřejší složení zastupitelstva. V radě budou zřejmě tři až čtyři uskupení," odhadl primátor. Výsledek sociální demokracie nepovažuje za neúspěch.

Primátor Roman Onderka a náměstek Oliver Pospíšil ve volebním štábu ČSSD.

Primátor Roman Onderka a náměstek Oliver Pospíšil ve volebním štábu ČSSD.


20:44 - Ve štábu Strany zelených je rušno.
Když kandidátka na primátora Jana Drápalová nebo její stranický kolega Martin Ander netelefonují před kavárnou na Moravském náměstí, sedí nad sešitem s aktuálními čísly. Drápalová je s dosavadním výsledkem zelených spokojená. „Před volbami jsme už předběžně řešili koalici s Žít Brno a budeme rádi, když spolupráce bude pokračovat i po volbách. Nemyslím si, že by nám Žít Brno ubralo hlasy, podle mě získali ty voliče, na které jsme nemohli dosáhnout," objasnila Drápalová a potvrdila zároveň, že se bude opět ucházet o post starostky v Novém Lískovci.

20:43 - Hotel Dukla v Blansku se bude bourat. Blanenští o tom jednoznačně rozhodli v referendu. Pro zbourání Dukly se vyslovilo 5 139 lidí, proti 1 673. Rozhodnutí v referendu je pro zastupitelstvo závazné. Zchátralá budova v centru města půjde k zemi zřejmě už v příštím roce. (VÍCE ČTĚTE ZDE)

20:42 - V Blansku slaví sociální demokraté. Ve městě vyhráli volby poprvé před čtyřmi lety a nyní vítězství zopakovali. Zisk 24,81 procenta hlasů jim vynesl sedm mandátů v zastupitelstvu. To je o jeden méně než dosud. „Jsme spokojení, je to dobrý výsledek. Vítězství jsme obhájili, vzhledem k novým kandidujícím subjektům v Blansku to nebylo tak jednoduché," zhodnotil lídr kandidátky ČSSD a současný starosta Blanska Ivo Polák. Druhá skončila ODS s 16,69 procenty, což znamená pět křesel. Je tedy pravděpodobné, že tyto dvě strany obsadí klíčové posty na radnici stejně jako dosud. „V neděli večer budeme hodnotit volby a rozhodneme se, jakým směrem se budou povolební jednání ubírat. Momentálně nic nevylučuji ani nepotvrzuji," doplnil Polák. Třetí místo patří KSČM s 14,59 procenty. Nově do blanenského politického dění promluví hnutí ANO 2011, které skončilo na čtvrtém místě s 13,99 a získalo tak čtyři mandáty.

20:40 - Ve Znojmě je sečteno. Sociální demokracie volby vyhrála s 31,29 procenty hlasů (11 mandátů), následovaná těsně komunisty a hnutím ANO s 12,4 % (obojí po 4 mandátech). V jednatřicetičlenném zastupitelstvu Znojma zasednou i ODS, KDU-ČSL, Změna Jiřího Ludvíka a Pro Znojmo Jiřího Kacetla (všichni po třech mandátech). Těsně před branami zůstalo Sdružení nestraníků s dosavadním radním a ředitelem nemocnice Miroslavem Kavkou a někdejším senátorem Milanem Špačkem, mimo hru je také Společně pro Znojmo s Marianem Keremidským a Občané městu Znojmu s Martou Bayerovou.

20:38 - Sečteno už je i v Pohořelicích na Brněnsku. Vítězem voleb se stalo Občanské sdružení pro Pohořelice. Získalo 25,61 procent všech hlasů a tím pádem šest mandátů z celkových jednadvaceti. Na druhém místě skončila Občanská demokratická strana s pěti zastupiteli a 25,6 procenty hlasů.

20:37 - Sečteno je i v Miroslavi. Volby tam vyhrálo Sdružení pro rozvoj Miroslavi a Kašence s šestadvaceti procenty hlasů. Druhé je sdružení Pro přítomnost a budoucnost Miroslavi s třiadvaceti procenty nynějšího starosty Augustina Formana a třetí sociální demokracie místostarosty Romana Volfa. V zastupitelstvu zasednou i zastupitelé za sdružení nestraníků a Pro Miroslav.

20:35 - Ve volením štábu hnutí Žít Brno v Králově Poli se slaví. V Brně středu s největší pravděpodobností hnutí zvítězí. Při téměř devadesáti procentech sečtených hlasů volilo Žít Brno necelých osmnáct procent voličů. To znamená, že by hnutí mohlo obsadit devět z pětačtyřiceti křesel v zastupitelstvu. "Ukázalo se, že lidé nechtějí Libora Šťástku. Budeme se snažit, aby se městská část Brno-střed stala příjemným místem k životu," reagoval na volební úspěch lídr Matěj Hollan. O tom, jak dopadnou koaliční jednání a zda bude starostou, zatím mluvit nechtěl. Ostatní členové Žít Brna se shodují na tom, že ačkoliv hnutí soustředilo veškeré síly na volby do brněnského magistrátu, úspěch v Brně středu je neméně cenný. "Prakticky bez kampaně jsme vyhráli volby. Je to obrovské překvapení důkaz toho, že lidé chtěli změnu, kterou jsme jim dokázali nabídnout jenom my," doplnila předsedkyně hnutí Barbora Antonová. Podle Hollana začnou noví zastupitelé hned v pondelí pracovat. "Jsme všichni unavení, takže v neděli budeme odpočívat. Ale v pondělí začneme plnit všechny sliby, které jsme dali voličům," slíbil.

20:28 - Šest mandátu získalo v Žabovřeskách v letošních volbách hnutí ANO. Hlasovalo pro ně 21, 48 % voličů. S pěti mandáty vyšla z voleb ČSSD. Získala 18, 44 % hlasů. Třetí příčku a čtyři mandáty dostala od voličů KDU – ČSL. Lidovce volilo 14, 54 % lidí.

20:23 - V Chrlicích je po sečtení všech hlasů vítězem hnutí ANO. Od voličů získalo 4 521 hlasů, což je 26, 50 %. Jen o kousek uniklo prvenství družení Pro rozvoj Chrlic. Získali 25, 99% hlasů. Třetí skončila KDU – ČSL s 18, 18 %.

20:22 - 37,26 %. Pouze tolik lidí přišlo k volebním urnám ve Vyškově. Jako tradičně zvítězila ČSSD, která si ovšem o jedno křeslo v zastupitelstvu oproti minulým volbám pohoršila. Nyní má devět. Tři mandáty pak získalo hnutí ANO 2011, přičemž lídr Radovan Minář se do zastupitelstva kvůli nedostatku preferenčních hlasů nedostal. Stejně tak v něm Vyškované neuvidí zástupce Volby pro Vyškov a Strany svobodných občanů.

20:21 - Ve volbách do senátu jsou v brněnském okrsku sečtené tři čtvrtiny hlasů. Vedení si s téměř dvaceti procenty drží Zdeněk Papoušek, na druhém místě je s osmnácti procenty Karel Doležal.

20:10 - Koalice STAN a TOP09 v čele se Zdeňkem Drahošem získala v Útěchově 61,75 % hlasů, hlasovalo pro ni 1 340 lidí. V této městské části kandidovaly pouze dvě strany. Druhá ODS získala 38, 25 % hlasů. Celkem v Útěchově přišlo volit 371 lidí. Volební účast byla 62,77 %.

Jana Drápalová a Ivana Fajnorová slaví v Brně obhajobu postu starostek ve svých městských částech - Novém Lískovci a Jundrově.

Jana Drápalová a Ivana Fajnorová slaví v Brně obhajobu postu starostek ve svých městských částech - Novém Lískovci a Jundrově.

20:08 - Vítězem komunálních voleb v Břeclavi je po čtyřech letech opět sdružení Pro Region. Se ziskem 18,30 procent hlasů získalo šest mandátů. Na druhém místě se umístila sociální demokracie, bude mít pět zastupitelů. „Přestože jsme měli v posledních měsících problémy, jsme za výsledek rádi," reagoval na výsledky nový zastupitel za ČSSD Jaroslav Švach. Ten byl vykřížkovaný z osmnácté pozice. Hnutí ANO je třetí se ziskem 13,55 procent hlasů a čtyřmi mandáty. Rýsuje se tak možnost vzniku koalice Pro Regionu, ČSSD a ANO. Volební účast je v Břeclavi od vzniku České republiky nejnižší v historii. O zastupitelích v okresním městě šlo rozhodnout svými hlasy pouze 33,63 procent voličů.

20:07 - Současný náměstek primátora Oliver Pospíšil je výsledky voleb překvapený. "Čekali jsme, že výsledek bude těsný a nebude jasný vítěz. Překvapivá je ztráta tradičních stran," komentoval. Pravděpodobný vítěz voleb, hnutí ANO je pro Pospíšila přijatelný koaliční partner. "Podle programů příliš překážek nevidím, ale bude záležet na jejich konkrétních názorech," dodal.

19:56 - O jeden mandát si přilepšila Sedmadvacítka nezávislých v Kyjově v čele se starostou města a bývalým mistrem pro místní rozvoj Františkem Luklem. Volby opanovala s 39,21 % hlasů. ČSSD získala tři zastupitele, mezi nimi je i ředitelka nemocnice Danuše Křiváková. Překvapení přineslo ANO 2011, které v zastupitelstvu "obarví" dvě křesla. Stejně tak Sdružení nestraníků. Největší propad, minus dva mandáty, je u ČSSD.

19:49 - Jaká je nálada ve znojemském volebním štábu vítězné sociální demokracie není v tuto chvíli jasné. Přestože redakce Znojemského deníku měla dohodu s okresním předsedou ČSSD Janem Groisem k návštěvě ve volebním štábu, omluvil se Grois kolem půl čtvrté odpoledne redakci formou SMS s tím, že nemá čas. Redakce se následně kolem půl osmé večer snažila získat vyjádření předsedy Groise, který na požadavek komentáře k výsledku voleb reagoval SMS zprávou. „To má čas, díky za gratulaci," napsal v reakci s tím, že je na poradě.

Lidovci se sešli kolem sedmé hodiny večerní ve své kanceláři na Havlíčkově ulici ve Znojmě. Kromě lídra znojemských lidovců Pavla Jajtnera výsledky komunálních voleb očekával i úspěšný kandidát na senátora Jiří Němec.

Lidovci se sešli kolem sedmé hodiny večerné ve své kanceláři na Havlíčkově ulici ve Znojmě. Kromě lídra znojemských lidovců Pavla Jajtnera výsledky komunálních voleb očekával i úspěšný kandidát na senátora Jiří Němec.

19:48 - V Kuřimi si prvenství obhájila Kuřimská občanská liga i se starostou Dragem Sukalovským, který nejspíš na starostovské křeslo opět usedne. Sdružení získalo podporu 28,47 procent voličů a šest mandátů v sedmnáctičlenném zastupitelstvu. „Jsme velice rádi, s dalšími možnými partnery budeme jednat. Jako první oslovíme druhé Sdružení pro Kuřim," komentoval Sukalovský. Sdružení pro sebe získalo čtyři mandáty, pod nimi skončilo SPOLEČNĚ se třemi mandáty a komunisté se dvěma mandáty. O zbylá dvě místa se podělí ANO s lidovci.

19:44 - Jana Drápalová ze Strany zelených obhájila v brněnském Novém Lískovci post starostky.

19:43 - Ve Znojmě chybí k sečtení jediný okrsek. Sociální demokracie volby vyhrála s 31 procenty hlasů, následovaná těsně komunisty a hnutím ANO s 12,4 %. Šanci zasednout v zastupitelstvu Znojma má sedm stran a hnutí, těsně před branami zůstává Sdružení nestraníků, mimo hru je SPOlečně pro Znojmo a Občané městu Znojmu.

19:42 - Prakticky rozhodnuto je v případě dvou postupujících do druhé kola senátních voleb ve vyškovském obvodě 57. Boj o křeslo senátora čeká za týden na Ivo Bárka (ČSSD) a Romana Celého (KDU-ČSL). „Jsem samozřejmě velmi potěšený. Mám rozdělanou práci především v projektech, které se musejí v nadcházejících měsících dotáhnout do konce. Ať jsou to čistírny odpadních vod, kanalizace, zateplování budov. Samozřejmě jsou před námi další výzvy pro programové období 2014 až 2020," připomněl Bárek, který by v případě úspěchu vstoupil do třetího šestiletého cyklu.

19:39 - V sobotu v sedm hodin večer odstartovali členové boskovického ANO 2011 volební štáb v polyfunkčním domě na Růžovém náměstí. Mezi prvními příchozími je lídr kandidátky Luděk Řehoř, Martina Přichystalová, Karel Bednář, Pavel Schwarzer a Michal Bělský. V místnosti panuje dobrá nálada, všichni si připíjejí, ozývá se cinkání skleniček vína. „Jsme třetí. Mohlo to být samozřejmě i lepší, ale mohu říct, že jsme velmi spokojení," uvedla Martina Přichystalová.

19:33 - Jasno už je také v druhém největším městě Blanenska, v Boskovicích. Volby tam na plné čáře vyhrála ČSSD, která získala 26,59 procenta hlasů. V sedmadvacetičlenném zastupitelstvu jí tak patří osm mandátů. „Je to pro nás vynikající výsledek. Moc si vážíme podpory našich voličů a slibujeme jim, že uděláme maximum, abychom byli na radnici," reagovala jednička kandidátky Hana Nedomová. Boskovická ČSSD je podle ní připravená vyjednávat se všemi. Pokud ČSSD získá křeslo starosty, bude to poprvé v historii města. Druhé místo v Boskovicích patří KDU-ČSL s 14,57 procenty, třetí ANO 2011 s 13 procenty. ODS, která dosud drží křeslo starosty, skončila až na čtvrtém místě. Její lídr František Sivera se do zastupitelstva vůbec nedostal.

19:32 - V Pasohlávkách na Brněnsku drtivě zvítězili Moravané. Získali 56,20%. Sdružení mladých pro Pasohlávky získalo o téměř čtyřicet procent hlasů méně. S 10, 72 % skončilo na druhém místě. Volební účast byla v této obci vysoká. Svůj hlas vhodilo do volební urny 68,90 % voličů. Zároveň s komunálními volbami místní rozhodovali také o budoucnosti hazardu a klidu o nedělích a svátcích v obci v referendu. Hlasy v referendu komise ještě sčítá.

19:31 - Nálada ve volebním štábu hnutí ANO v Brně je čím dál veselejší. Hnutí zatím poráží ČSSD na místa v zastupitelstvu města o šedesát tisíc hlasů, sečtených je už 65 procent hlasů. "Je to dobré, ale do konce je ještě daleko," komentoval s úsměvem kandidát na primátora Petr Vokřál. Vokřál už má navíc první funkci zastupitele v Kníničkách, kde ANO získalo jeden mandát. Sám přitom nebyl lídr kandidátky. "Já jsem v zastupitelstvu? Vážně? To mě asi lidé museli vykroužkovat. Jsem překvapený i vzhledem k tomu, že kandidátka vznikala na poslední chvíli," odpověděl na dotaz Brněnského deníku Rovnost Vokřál.

19:30 - Třetí největší město Blanenska, Letovice už má také sečtené všechny hlasy. Na prvním místě skončila Občanská demokratická strana a získala pět mandátů. Čtyři mandáty bude mít Komunistická strana Čech a Moravy a Občanská iniciativa. Se třemi mandáty skončila Česká strana sociálně demokratická a TOP 09 a dva získala KDU-ČSL. Celkově nejvíce hlasů získal dosavadní starosta Letovic Vladimír Stejskal, který kandidoval za ODS. Získal 1069 hlasů. „Nečekal jsem to a jsem velice překvapen a velice rád za tento výsledek voleb. Nejspíš to oslavíme s kamarády a padne i nějaká lahvinka šampaňského," komentoval pár minut po sečtení hlasů výsledek voleb Stejskal.

19:26 - Po sečtení poloviny výsledků má TOP 09 v Brně 6,4 procenta hlasů. Členové strany čekali lepší výsledky. "Mysleli jsme si, že to bude lepší. Ale chceme počkat na sečtení všech hlasů," neztrácel naději lídr Jaroslav Kacer. Lídři strany v městských částech řeší především výsledky na svých radnicích a budoucí koalice.

19:20 - V Brně-Bohunicích drtivě zvítězili křesťanští demokraté. Získali 34 procent. Současný místostarosta Antonín Crha tak nejspíš usedne v čele městské části. Druhá ODS získala osmnáct procent.

19:18 - Dvě vinařská města na Břeclavsku hlásí drtivá vítězství dosavadních představitelů radnic. Ve Velkých Bílovicích měli lidé na výběr pouze ze tří kandidátek. Jednoznačný volební úspěch tam slaví dosavadní starostka Marie Vlková, její Sdružení nestraníků převálcovalo ostatní se ziskem 60,96 procent hlasů. Ve Valticích obhájili prvenství sociální demokraté v čele se starostou Pavlem Trojanem. Získali 42,48 procent.

19:15 - V Hustopečích na Břeclavsku se rýsuje jasné vítězství opozičního Sdružení nestraníků. Po sečtení tří ze čtyř volebních okrsků získalo 30,26 procent hlasů. Druhá ODS se 14,48 procenty značně ztrácí. „Překonalo to mé očekávání. Máme navíc ještě spřátelenou kandidátku Zdravé Hustopeče, budeme mít prostor pro povolební vyjednávání," uvedla lídryně Sdružení nestraníků Hana Potměšilová. Volební účast je ve třetím největším městě na Břeclavsku zatím padesátiprocentní.

19:10 - Necelých čtyřicet procent voličů přišlo volit v brněnských Vinohradech. Suveréně nejvíce hlasů, 41,76 % získala ČSSD. S 16,37 procenty hlasů získalo druhé místo hnutí ANO..S 10, 26 procenty jsou na třetím místě Zelení spolu s Moravany.

19:09 - Sečteno už je v Brně-Bystrci. Dobrou vyjednávací pozici bude mít současný sociálně-demokratický starosta Vladimír Vetchý. Jeho strana v tamní městské části zvítězila s 19,2 procenty. Následuje ANO 2011 se 16,4 procenty a hnutí Bystrčáci (15,45).

19:05 - Po sečtení devadesáti procent okrsků se na Znojemsku druhé kolo senátních voleb přibližuje Pavlu Štohlovi, nezávislému kandidátovi sociální demokracie a lidovci Jiřímu Němcovi. Štohl, který ve sčítání zatím vede se čtyřiadvaceti procenty. „Výsledky ještě nejsou úplně konečné a dlouho jsem zůstával opatrný, nicméně vnitřní naději na dobrý výsledem jsem měl. Druhé kolo ovšem začne od nuly a velmi bude záležet na tom, kolik přijde lidí," řekl prorektor znojemské Soukromé vysoké školy ekonomické. Naznačil ovšem, že očekával jiného soupeře. „Pokud jsem sledoval, více se mluvilo o senátorce Bayerové nebo doktoru Podzimkovi. Nicméně pan radní Němec měl dobře postavenou kampaň, pokud vím, jezdil hodně po obcích a z toho zřejmě plyne výsledek," dodal Štohl.

18:58 - Také lidé z Brna-severu dávají přednost místním sdružením. V městské části je sečteno 40 procent okrsků a se 24 procenty vede Sdružení občanů Lesné. Druhé je zatím ANO 2011 se 17 procenty, následují sociální demokraté.

18:55 - V Kníničkách drtivě zvítězil nezávislí kandidáti za Kníničky. V devítičlenném zastupitelstvu dostali pět mandátů a volilo je 53 procent voličů. „Vstřebávám zážitky, něco podobného se ještě nestalo, máme většinu v zastupitelstvu. Kandidovaly tu čtyři strany včetně hnutí ANO s Petrem Vokřálem, je to neuvěřitelné," popsal zážitky lídr strany Martin Žák, který je už v potřetí ve vítězné straně a může se tak opět stát starostou. Jako druzí skončily Naše Kníničky bez R43 se dvěma mandáty a 22,92 % hlasů. O zbylé dva mandáty se podělí zastupitelé z TOP 09 a ANO 2011, ve kterém již zmíněný Petr Vokřál, kandidát na primátora, získal svou první funkci zastupitele ve své městské části.

18:53 - V Židlochovicích na Brněnsku je výsledek velmi těsný. ODS vyhrála pouze o necelých šest desetin hlasu. Získala 27,90 %. TOP 09 skončila druhá s 27,32 hlasy. Třetí místo získalo hnutí ANO. K volbám přišlo 48,60 procent voličů.

18:50 - Na Blanensku už je sečteno čtyřiadevadesát procent okrsků, což je nejvíc na celé jižní Moravě. Čeká se zejména na výsledky z největších okrsků v Blansku, v Boskovicích a v Adamově.

18:49 - Je jasno. Hodonín ovládlo hnutí ANO 2011 včele se starostkou Milanou Grauovou, která v minulých volbách hájila barvy ODS. Právě u Občanských demokratů je letos obrovský propad. Zatímco v minulých komunálních volbách získal 38 914 hlasů, v těch letošních jen necelých 7 000 tisíc. Důvod k oslavě mají také komunisté, kteří obsadili druhou příčku. Těsně je následuje vítěz minulých voleb – ČSSD, která ztratila více než polovinu hlasů. Nováček voleb – Strana svobodných občanů v čele s Petrem Buráněm – se může pochlubit 11 371 hlasy.

18:48 - Po sečtení necelých třiceti procent okrsků se zdá, že ve druhém kole se o senátorské křeslo v Brně utká sociální demokrat Karel Doležal a nezávislý kandidát lidovců Zdeněk Papoušek, kteří mají oba kolem devatenácti procent hlasů.

SLEDUJTE NÁS NA FACEBOOKU A TWITTERU!

18:40 - Podle prozatimních výsledků, kdy je v městské části Brno-střed zatím sečteno neclých pětapadesát procent všech hlasů, zatím vede hnutí Žít Brno v čele s občanským aktivistou Matějem Hollanem. "Chceme poděkovat všem lidem, kteří nás volili. Letošní volební výsledek může znamenat velkou změnu pro Brno," uvedl Hollan. Při sečtených zhruba čtyřiceti procentech hlasů v celém Brně má Žít Brno podporu asi dvanácti procent voličů.

18:34 - Brněnský primátor Roman Onderka sčítání sleduje z restaurace Moravská chalupa. Sociální demokracie je po sečtení třetiny hlasů na druhém mistě. Onderka zatím výsledky nechce komentovat. "Počkáme si až na závěr, až bude sečteno devadesát procent hlasů," řekl primátor.

18:31 - V brněnských Bohunicích už je sečtených 11 ze 13 volebních okrsků. Velké vítězství tam slaví křesťanští demokraté. Volilo je téměř 34 procent příchozích.

18:24 - Turisticky atraktivní Vranov nad Dyjí na Znojemsku má sečteno. Tamní ČSSD přivedl k vítězství dosavadní starosta Lubomír Vedra. Sociální demokraté tam získali 49, 57 procenta hlasů a obsadí tak osm z patnácti zastupitelských křesel. Volební účast byla z těch vyšších, konkrétně 53,67 procenta. Ve vranovském zastupitelstvu obsadí další čtyři křesla sdružení Vranov pro všechny, zbylé tři pak KSČM.

18:16 - Sečtený je už také Rousínov na Vyškovsku. Čtyři mandáty z patnáctičlenného zastupitelstva získali lidovci v čele se starostou Františkem Havířem. Druhé se stejným počtem mandátů skončilo ProRousínovsko. Volební účast se ve městě zastavila těsně pod hranicí padesáti procent.

18:15 - Při třiceti procentech sečtených hlasů hnutí Úsvit v Brně získalo necelá dvě procenta hlasů. "Je to pro nás zklamání, čekali jsme lepší výsledek. Doufáme, že se to ještě trochu změní," komentoval volby lídr Úsvitu Leoš Prokeš.

18:14 - Hlasy v referendu, které se zároveň s volbami, konalo v Černé Hoře, jsou sečtené. Pro odtržení Černé Hory od Svazku vodovodů a kanalizací hlasovalo 52,54 procenta voličů. Referenda se zúčastnilo 57,57 procenta oprávněných voličů, takže je závazné. (Více čtěte ZDE).

18:13 - V Tišnově je spočítáno. Nejvíce mandátů, tedy čtyři, získal Místní občanský spolek Tišnováků. „Z výsledku máme samozřejmě velkou radost, spousta práce nás ale ještě čeká. O tom, s kým uzavřeme koalici, jsme ještě nejednali," řekl lídr spolku Jiří Dospíšil. Volila je téměř čtvrtina voličů. Hned po nich skončili sociální demokraté se třemi mandáty a 15,49 % hlasů a hnutí ANO se dvěma mandáty a 12,35 % hlasů. Po jednom mandátu získali KDU-ČSL, KSČM, ODS, Starostové a nezávislí, Sdružení nestraníků a Správný směr. Nyní vládnoucí TOP 09 se do zastupitelstva nedostala.

18:10 - V Brně-středu už je sečtených 40 procent hlasů. Vítěz je zatím překvapivý: Žít Brno. Hnutí Matěje Hollana vede se 17,81 procenty, následuje hnutí ANO 2011 se 16 procenty.

17:59 - Po sečtení čtrnácti procent hlasů ve volbách do senátu v Brně vede Zdeněk Papoušek se ziskem 19,19 procent, na druhém místě je Karel Doležal se ziskem 17,26 procent a na třetím místě je Jan Bobrovský se 17,13 procenty.

CELÝ VOLEBNÍ ONLINE OD 13:00 NAJDETE ZDE

Autor: Redakce

11.10.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Teplý říjen na jihu Moravy. Na třech místech padnul více než padesátiletý rekord

Ilustrační foto

Řidič naboural do stromu a zůstal zaklíněný v autě. Na místě zemřel

Před blanenským úřadem práce vzplanulo auto. Další skončilo v příkopu

Blansko – K hořícímu autu na parkovišti před úřadem práce v Blansku vyjížděli ve čtvrtek o půl třetí odpoledne blanenští hasiči. Požár zlikvidovali přibližně po půl hodině. „Plameny jsme uhasili jedním vodním proudem. Auto jezdí na LPG, takže jsme museli uzavřít tlakovou nádobu,“ přiblížil mluvčí krajských hasičů David Jirouš.

Otrava metanolem: kauza se znovu vrací k soudu v Hodoníně

Brno – Už dvakrát odcházeli čtyři obžalovaní v metanolové kauze od Okresního soudu v Hodoníně jako nevinní. Krajský soud v Brně ve čtvrtek rozhodl, že se tam vrátí i po třetí. „Věc se vrací soudu prvního stupně,“ potvrdil předseda senátu Adam Kafka. 

AKTUALIZOVÁNO

Vnuk Alfonse Muchy neuspěl s odvoláním. Epopej patří Praze

Praha, Moravský Krumlov - Cyklus Slovanská epopej patří Praze, nikoliv rodině jeho autora Alfonse Muchy. Skutečnost ve čtvrtek potvrdil pražský městský soud, který zamítl odvolání Johna Muchy. Ten bude ve sporu pokračovat. „Podám dovolání k nejvyššímu soudu,“ oznámil malířův vnuk. Pražští galeristé monumentální cyklus vystaví napřesrok v pražském Obecním domě. Sály stále nabízí i Moravský Krumlov.

AKTUALIZOVÁNO

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

Praha – Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při závěrečné předvolební superdebatě. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení