Jen jednou letos zašla do blanenského akvaparku například Aneta Dyčková z Blanska. „Na koupaliště chodím ráda, ale letos nebylo moc času a ani počasí nebylo nejvhodnější. Nejčastěji navštěvuji koupaliště v Blansku, které je teď opravdu moderně vybavené. Poslední dobou mám pocit, že se v okolí dá koupat na mnoha místech zadarmo a hodně lidí toho začíná využívat," řekla.

Vzít děti, nachystat deku, obléct se do plavek a strávit den na koupališti. Tento trend podle provozovatelů plováren v poslední době mírně upadá. „Tohle léto je ve znamení poklesu návštěvnosti. Nicméně adamovské koupaliště s tím má problém dlouhodobě. I když se snažíme bazén a koupaliště udržovat a vylepšovat, na větší návštěvnosti se to bohužel neodráží," uvedla vedoucí tamního koupaliště Marta Vrchovská.

Opravy bazénu a udržování areálu stojí město Adamov dost peněz. „Vylepšování koupaliště se na větším počtu návštěvníků neodráží. Nevíme proč. Nejvíce přicházejí maminky s dětmi, které využívají toho, že zde máme brouzdaliště. Mládež a dospělí sem zavítají málokdy," doplnila Vrchovská s tím, že v červenci přišlo na koupaliště asi osm set lidí. V srpnu zatím téměř nikdo.

Mnohem méně lidí

Propad návštěvnosti oproti loňsku pozoruje i Radek Snopek, jednatel Služeb Blansko, které provozují tamní akvapark. „Loni k nám za celou sezónu přišlo téměř pětačtyřicet tisíc lidí. Letos zatím jen necelých čtrnáct tisíc. Samozřejmě se to odrazí na tržbách. Letošní rok je extrémně špatný," řekl Snopek.

Situace není dobrá i podle pracovníků křtinského koupaliště. „V letošní sezóně se střídají dvě vlny bída a katastrofa. Oproti loňsku jsme zaznamenali obrovský pokles lidí. Loňské léto bylo pro všechny výjimečné, protože bylo měsíc přes třicet stupňů. Po finanční stránce je situace velmi zlá, v příští sezóně to vypadá, že si na otevření budeme muset půjčit," posteskl si majitel křtinského koupaliště Stanislav Přikryl.

Malý počet dní s teplotami nad třicet stupňů se podepsal také na návštěvnosti boskovického koupaliště. „Oproti loňsku pozorujeme výrazný úbytek návštěvníků. Loni nás navštívilo přes třicet tisíc lidí, letos zatím sedmnáct tisíc. Nemyslím si, že bychom loňský rok dohnali. Budeme v mínusu, koupaliště si na sebe nevydělá. Bez finanční podpory města bychom ho museli zavřít," řekl vedoucí provozu Bohumil Feruga. V Boskovicích mají zvláštní systém provozu. „Venkovní koupaliště nemáme otevřené každý den, vždy záleží na počasí. Pokud je tedy ráno pod mrakem a nižší teploty, otevřeme místo venkovního bazénu kryté lázně. Návštěvníci tak mají za každého počasí jistotu, že se vykoupou," doplnil Feruga.

MARTINA SPOUSTOVÁ