„Projednáme záměr pronájmu pozemků. Společnost nám poskytla oficiální žádost, ekonomickou analýzu a vyjádření k posouzení cen nájemného. Město má zájem na tom, aby elektrárna fungovala. Můžeme tak získat peníze z pronájmu, které pak investujeme do potřebných věcí," řekla starostka Boskovic Hana Nedomová.

Právě kvůli neplacení nájmu radnice ukončila spolupráci se společností AKAM Bosko. Ta solární panely před časem postavila na městských pozemcích. Jenže později přestala městu platit nájemné a na urgence nereagovala. A za dva roky se dlužná částka vyšplhala na více než dva a půl milionu korun.

Město proto začátkem tohoto roku podalo na společnost insolvenční návrh ke Krajskému soudu v Brně. Dluh společnosti od té doby narůstá do astronomických rozměrů. A o své pohledávky se postupně přihlašují další a další věřitelé. „V současné době je jich přihlášeno sedm. AKAM Bosko jim dluží přes třiadevadesát milionů korun. Věřitelé se mohou přihlásit ke svým pohledávkám až do rozhodnutí o úpadku. O případném způsobu řešení úpadku zatím nebylo rozhodnuto. Proto nelze sdělit, kdy bude řízení u konce," uvedla mluvčí soudu Simona Tesařová.

Ve srovnání s ostatními věřiteli však AKAM dluží Boskovicím relativně malou částku. Například zkrachovalému družstvu UNIBON, u kterého si půjčil peníze na výstavbu elektrárny, aby zastavil úvěr, dluží přes třicet milionů korun. Až šedesát milionů dluží společnosti BT REAL, s kterou spolupracovala na dodávkách technologických zařízení.

Může se tak stát, že vzhledem k výši pohledávek město svůj podíl zpátky nedostane. „To musí posoudit správce insolvenčního řízení," upřesnila Nedomová.

Ještě dříve, než bude rozhodnuto o úpadku AKAMu, obnoví zřejmě boskovická fotovoltaická elektrárna svůj provoz pod hlavičkou Solar Globalu. „Předpokládáme, že se tak stane na podzim. Je vidět, že město má zájem s námi spolupracovat a pozemky nám pronajmout. Souhlasné stanovisko již vydal příslušný boskovický odbor, jen ještě musíme počkat na vyjádření rady. Zatím nemáme ani ústní příslib," sdělil finanční ředitel a člen představenstva společnosti Ivo Fránek.

Společnost již prostranství kolem elektrárny uklidila. Nechala tam poséct trávu nebo udělala revize sítí, protože tyto věci bývalý majitel již vůbec neřešil. Elektrický proud nechala připojit alespoň do kamer a zabezpečovacího zařízení, protože elektrárna byla úplně bez ostrahy. Nyní je ale již podle Fránka ve zcela provozuschopném stavu. „Jakmile obdržíme kladné stanovisko od města, Energetický regulační úřad požádáme o licenci a budeme jednat s obchodníky s elektrickou energií o připojení do distribuční soustavy," vylíčil Fránek.

Solar Global provozuje v Česku asi patnáct elektráren. Na rozdíl od AKAMu, který spoléhal na dotace, je staví z vlastních zdrojů. Kromě toho stát již na ně dotace neposkytuje. „Přesto je pro nás výhodné provozovat je, protože jich vlastníme více a s jejich provozováním máme bohaté zkušenosti. Zisky ale určitě nemáme milionové, z jedné elektrárny jde o řádově desítky tisíc korun za rok," přiblížil Fránek.